Von der Leyen walczy o fotel, ale jej słowa PiS raczej się nie spodobają. "Nie będzie kompromisów"

- Nie będzie kompromisów, jeżeli chodzi o poszanowanie zasad praworządności. Nigdy ich nie będzie - mówiła podczas wystąpienia w europarlamencie kandydatka na szefową KE Ursula von der Leyen. Jak na razie nie może być jednak pewna objęcia funkcji - dotychczas tylko EPL otwarcie zapowiedziało poparcie jej kandydatury.

Wtorek to dzień decyzji w Unii Europejskiej - w europarlamencie w Strasburgu kandydatka na szefową Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła przemówienie, by przekonać do siebie europosłów.

W swoim wystąpieniu von der Leyen, obecna minister obrony Niemiec, podkreślała, że ważne są dla niej sprawy społeczne oraz kwestia walki ze zmianami klimatu. Co do tematów klimatycznych Niemka zadeklarowała, że Europejski Bank Inwestycyjny "uwolni" bilion euro na ten cel.

Von der Leyen: Nie będzie kompromisów, jeżeli chodzi o poszanowanie zasad praworządności

Nie zabrakło wątku brexitu - kandydatka na szefową KE zapewniła, że może dać więcej czasu Wielkiej Brytanii, jeżeli ta będzie tego potrzebowała. Obecna ostateczna data Brexitu jest ustalona na 31 października.

Mimo tego, że von der Leyen potrzebuje głosów np. z Polski, to jasno określiła swój stosunek do przestrzegania zasad praworządności.

Nie będzie kompromisów, jeżeli chodzi o poszanowanie zasad praworządności. Nigdy ich nie będzie

- mówiła. Takie postawienie sprawy nie wróży raczej nic dobrego państwom takim jak Polska czy Węgry, które wchodziły w przeszłości, bądź jeszcze toczą, batalie z KE właśnie w kwestiach praworządności.

Von der Leyen "zbiera" głosy. Na razie poparcie tylko EPL

Wystąpienie Ursuli von der Leyen trudno nazwać rozstrzygającym - gdy kandydatka na szefową KE zakończyła przemówienie, tylko ludowcy z EPL zdecydowanie zapowiedzieli, że poprą ją w staraniach. Socjaldemokraci, konserwatyści i liberałowie zapowiedzieli, że decyzję w sprawie Ursuli von der Leyen podejmą po południu - wtedy niemiecka minister ma się spotkać z przedstawicielami poszczególnych frakcji. Zieloni tymczasem zagłosują przeciwko niemieckiej polityk.

Philippe Lamberts z zielonych zarzucił von der Leyen m.in. niewystarczająco ambitne plany wobec zmian klimatycznych. - Nasz wspólny dom płonie. Płonie przez klimat, który się destabilizuje, przez bioróżnorodność, która się zmniejsza, oraz przez surowce naturalne, które się wyczerpują - powiedział deputowany i dodał: - W obliczu tej naglącej sytuacji dobra wola i ogólne zapowiedzi nie wystarczą. Tu trzeba dzikiej determinacji.

Podczas debaty poparcie dla niemieckiej polityk zadeklarował Manfred Weber, przewodniczący największej frakcji, ludowców. Choć krytykował fakt, że Ursula von der Leyen nie jest "kandydatką wiodącą", wskazaną przez frakcje polityczne, to mówił o potrzebie działania "odpowiedzialnie" wobec europejskich wyborców.

Po południu zaplanowane są spotkania Ursuli von der Leyen z frakcjami politycznymi Europarlamentu, a o 18.00 deputowani zagłosują nad jej kandydaturą. By objąć funkcję szefowej Komisji Europejskiej, kandydatka musi zdobyć bezwzględną większość głosów w Parlamencie Europejskim, czyli co najmniej 374 głosy spośród 747 możliwych.

Więcej o:
Komentarze (147)
Ursula von der Leyen walczy o fotel szefa KE. Wystąpienie, debata i rozmowy z frakcjami. Mocne słowa o praworządności
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 49 razy 35

  Timmermans przy Von Der Leyen to mały pikuś
  - teraz PiS będzie dostawać wpierd*l na każdym kroku :D

 • tempa-dzida2

  Oceniono 44 razy 32

  Jeśli ktoś myślał, że w Unii Europejskiej można być kimś, będąc nikim to srodze się zawiódł ...

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 29

  Do kogo ta mowa? Pisiory już zadecydowały prawo stanowione to żadne prawo. Wyznaniowe państwo im się marzy.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 36 razy 26

  Dlaczego ta Unia nie może zrozumieć, że nigdy czarne nie będzie czarne ...

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 34 razy 18

  Przecież wielokrotnie pisałem, że żadnych ustępstw w sprawie praworządności nie będzie.
  Jak teraz Morawiecki sÓwerenowi wytłumaczy ten swój dyplomatyczny sukces?

 • hen-live

  Oceniono 29 razy 17

  I tak trzymac Pani Von der Leyen. Jedyna nadzieja w UE bo PiS bolszewia kompletnie Polskę zniszczy.

 • danutakaczmarek1

  Oceniono 28 razy 16

  Ja trochę z innej beczki chciałabym porównać dwie kobiety. Pani Ursula von der Leyen jest o 5 lat starsza od byłej premier Beaty Szydło a zobaczcie przepaść w wyglądzie ubraniu ogólnie w prezentacji .Pani Ursula von der Leyen wygląda o lata świetlne lepiej od pani b.premier .

 • antekpociecha

  Oceniono 28 razy 16

  Znowu wielkie zwycięstwo 1:27

 • lusjola

  Oceniono 24 razy 14

  Pisssowi może się nie podobać ważne że normalnym ludziom się podoba !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX