Amerykańskie kościoły będą bronić imigrantów przed Trumpem. Oferują im pomoc i schronienie

Donald Trump zapowiedział w piątek, że w dziesięciu miastach Stanów Zjednoczonych szykują się zatrzymania imigrantów, wobec których sąd zdecydował o deportacji. W odpowiedzi amerykańscy przywódcy religijni oferują im schronienie.

Po raz pierwszy o planowanej szeroko zakrojonej akcji zatrzymań nielegalnych imigrantów Donald Trump poinformował na Twitterze w ubiegłym miesiącu, jednak potem ją przełożył. W ostatni piątek 12 lipca zapowiedział jednak, że w niedzielę w dziesięciu miastach Stanów Zjednoczonych rozpocznie się seria zatrzymań skierowana przeciwko nielegalnym imigrantom, co do których sąd imigracyjny zdecydował o deportacji. 

- Nasze służby ich zatrzymają i deportują do krajów pochodzenia, a kryminaliści trafią do więzień - powiedział Donald Trump podczas konferencji prasowej. - Ludzie przybywają do naszego kraju nielegalnie, my ich stąd zabierzemy legalnie - cytuje piątkową wypowiedź prezydenta USA Reuters

Amerykańskie kościoły oferują imigrantom schronienie

Już kiedy Donald Trump po raz pierwszy zapowiedział, że dojdzie do tego typu akcji, wielu burmistrzów, przede wszystkim Demokraci, zapowiedziało, że nie będą współpracować z urzędem imigracyjnym w kwestii zatrzymań. Część uruchomiło też telefon wsparcia, pod który dzwoniąc imigranci mogliby dowiedzieć się, jakie mają prawa. 

Po piątkowych zapowiedziach prezydenta deklarację pomocy imigranci, wobec których mają być prowadzone zatrzymania, usłyszeli również ze strony amerykańskich przywódców religijnych.

- Żyjemy w czasach kiedy prawo pozwala rządowi podjąć pewne działania, ale niekoniecznie czyni ono je słusznymi - mówił podczas mszy w Chicago cytowany przez agencję AP katolicki ksiądz John Celichowski. Kardynał Timothy Dolan podczas sobotniej mszy mówił, że modli się za rodziny, których członkowie mogą być poddani deportacji i obiecał pomoc imigrantom. Podobnie, wiele kościołów protestanckich w Houston i Los Angeles zaoferowało imigrantom schronienie.

Zatrzymania nadal się nie rozpoczęły

Na razie jednak zapowiadane masowe aresztowania i deportacje się nie rozpoczęły. W kilku miastach funkcjonariusze służb imigracyjnych prowadzili zatrzymania, ale miały one rutynowy charakter. Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA nie odpowiada na pytania, czy planuje podjęcie akcji i kiedy to nastąpi.

Więcej o:
Komentarze (50)
Amerykańskie kościoły będą bronić imigrantów przed Trumpem. Oferują im pomoc i schronienie
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 7

  Madrali naprawiajacych amerykanski system imigracyjny pozwole sobie UPOMNIEC, ze Polacy jako nieliczni z krajow Unii nadal musza miec wizy do USA, bo stanowia wsrod tych nielegalnych imigrantow liczna calkiem grupe.
  Przez ubiegle dekady przylatujacy jako turysci a tak naprawde do nielegalnej pracy.

 • senioryta13

  Oceniono 10 razy 6

  na poczatek, milion nielegalnych emigrantow zostalo wpisanych na liste deportacji , w pierwszym rzucie ida kryminalisci i Ci co nie stawili sie do sadu, aby dostac ten wazny papierek , czyli pozwolenie na legalne zamieszkanie w USA. O co wiec chodzi , skad taki sprzeciw ?

 • komentator_2000

  Oceniono 6 razy 4

  Przed Trumpem, czy przed prawem? Mówimy w końcu o NIELEGALNYCH imigrantach. Czy ukrywanie przestępcy samo w sobie nie jest czasem przestępstwem?

 • ppsmania

  Oceniono 8 razy 4

  Przeciez dzisiaj religia katolicka to jest cala mieszanka wybuchowa. W Polsce stworzyli nowego Boga, radykalnego rasiste. Krakow miasto 40 - tu kosciolow odmowilo przyjecia nawet malych sierot z Aleppo na pewien czas. Uczono mnie ze Bog powiedzial ze wszyscy mieszkancy tej Ziemi to sa moje dzieci.

 • drinexile

  Oceniono 16 razy 2

  Przecież chodzi o deportecję nielegalnych imigrantów, a nie imigrantów. Nie rozumiem jak kościoły mogą wspomagać łamanie prawa.

 • mydeer

  Oceniono 14 razy 2

  To jakaś paranoja. Instytucje samorządowe i organizacje społeczne oferują pomoc ŁAMIĄCYM PRAWO w dalszym łamaniu prawa i uniknięciu złapania przez powołane do tego służby. Liberalna lewica do reszty zwariowała.

 • ian Kośki

  Oceniono 1 raz 1

  Mogą sobie chronić!!, spadnie Wydział emigracyjny i nie ma zmiłuj

 • ceppisowski

  Oceniono 5 razy 1

  co wy na to episkopacie kosciola pisowsko-katolickiego?
  Co wy na to bydlaki wierni kosciola pisowsko-katolickiego?

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  Legalnie?
  Ciekawym, co na ten temat sądzą rdzenni Amerykanie?
  Onego czasu europejskie przybłędy nie miały wychynąć za linię Appalachów.

  Prawo azylu w świątyni w ... XXI wieku?!

  ****
  '...Podobnie, wiele kościołów...' [PRZECINKOZA]
  >>> Podobnie wiele... [BEZ PRZECINKA]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX