Bloomberg: Putin nie chce oddać władzy. Kreml próbuje zmienić prawo, by wrócił na stanowisko premiera

Według agencji informacyjnej Bloomberg - Kreml planuje zmiany prawne umożliwiające Władimirowi Putinowi zachowanie władzy. Zgodnie z obecnie obowiązującą w Rosji konstytucją, obecna kadencja prezydencka wygaśnie w 2024 roku.

Bloomberg, powołując się na źródła w administracji prezydenta Rosji napisał, że Kreml planuje wprowadzić takie poprawki, które zwiększą uprawnienia premiera kosztem prerogatyw prezydenta. Agencja zastrzega jednak, iż nie będzie to proste przeniesienie ciężaru władzy z jednego ośrodka do drugiego, ponieważ wtedy ten manewr polityczny nie różniłby się od podobnych podjętych w części republik dawnego ZSRR. Władimir Putin chciałby przejąć całkowitą kontrolę nad parlamentem i rządzić jako silny premier, lojalnie wspierany przez deputowanych.

Dotychczas Putin pełnił funkcje premiera Rosji w latach 1999-2000 i 2008-2012, a prezydenta: 2000-2008 i od 2012 roku (od tego czasu już na sześcio-, a nie czteroletnie kadencje). Po 2024 roku, kiedy zakończy kadencję prezydencką, Putin mógłby ponownie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie, ale dopiero po sześcioletniej przerwie.

Bez wolnych wyborów Rosja będzie dyktaturą

Politolog Dmitrij Oreszkin tłumaczy, że Władimir Putin znalazł się w trudnej sytuacji, ponieważ nie może kolejny raz być prezydentem, a jednocześnie nie chce oddać władzy. Część niezależnych komentatorów stwierdza wprost, że żadne roszady polityczne nie zmienią sytuacji. W ich ocenie, dopóki Władimir Putin nie dopuści do wolnych wyborów, Rosja będzie państwem rządzonym przez dyktatora.

Więcej o:
Komentarze (135)
Bloomberg: Putin nie chce oddać władzy. Kreml próbuje zmienić prawo, by wrócił na stanowisko premiera
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 22 razy 18

  Kaczyński, Orban i Erdogan też nie chcą oddać władzy. Jak wszyscy dyktatorzy.

 • nanorobot

  Oceniono 30 razy 18

  Co to za różnica? Nawet jeśli w Rosji władze usunięto by siłą i zaprowadzono demokrację, i tak po niedługim czasie znowu wróciłaby dyktatura. Problem leży w społeczeństwie. Prawdziwych zwoleników demokracji może jest tam z 20-30 procent. Reszta, póki ma co jeść i jakaś rozrywkę, nie ma nic przeciwko bycia trzymanym za mordę przez dyktatora. To samo w Afryce, na Bliskim Wschodzie i całkiem możliwe, że i w Polsce ...

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 16

  Polscy twórca burdelu w Jarosław Kaczyński i jego sitwa odpowiedzialni za;
  1. Totalny burdel i upadek oświaty
  2. Totalny burdel i upadek służby zdrowia
  3. Totalny burdel w wymiarze sprawiedliwości i chaos prawny

  Tez chce takiej władzy aby nigdy nie można było ich rozliczyć za to co zrobili z Polską

 • agenciputinawon

  Oceniono 36 razy 10

  Pieski Putina - szczekać! Coś słabo u was z czujnością rewolucyjną, jeszcze nie ma żadnego ujadania...

 • absurd

  Oceniono 12 razy 8

  Putin, Erdogan, Kaczyński, Łukaszenka, Orban - galeria europejskich (choć tylko z nazwy) satrapów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX