Czaputova wzywa Grupę Wyszehradzką do przestrzegania praworządności. Nie wymieniła wprost Polski i Węgier

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova wezwała członków Grupy Wyszehradzkiej do szanowania praworządnością - podaje Rp.pl. Przy okazji spotkania z Viktorem Orbanem i Janosem Anderem wyraziła też nadzieję, że współpraca Polski, Węgier, Czech i Słowacji będzie opierała się na wspólnych wartościach.

Nowa prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w czwartek 11 lipca odwiedziła Węgry, gdzie spotkała się z premierem Viktorem Orbanem i prezydentem Janosem Aderem. To jedna z jej pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych polityk, która odbyła po oficjalnym zaprzysiężeniu w czerwcu tego roku.

Czaputova zdyscyplinowała Grupę Wyszehradzką. Polski i Węgier nie wymieniła wprost

Jak podaje Rp.pl, po spotkaniu z przywódcami Węgier Czaputova wezwała członków Grupy Wyszehradzkiej do poszanowania praworządności. Nie powiedziała wprost, jakie kraje Grupy Wyszehradzkiej dyscyplinuje - można jednak przypuszczać, że chodziło o Polskę i Węgry, wobec których w ostatnim czasie Komisja Europejska wysuwała zarzuty dotyczące łamania demokracji

Czaputova dodała, że blok wschodni Unii Europejskiej, do którego należą Polska, Słowacja, Czechy i Węgry nie powinien być postrzegany jako ten, który "osłabia europejską wspólnotę". Podkreślała też, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej musi się opierać na wspólnych wartościach, takich jak demokracja, wolność i praworządność. "Moje podejście jest jasne: musimy jako V4 bronić wartości wolności i demokracji oraz doskonalić jej wizerunek" - napisała później na Twitterze. 

W poniedziałek 15 lipca Zuzana Czaputova złoży oficjalną wizytę w Polsce, o czym poinformowała kancelaria Andrzeja Dudy. Szczegółowy plan wizyty nie jest jeszcze znany. 

Więcej o:
Komentarze (165)
Czaputova wzywa Grupę Wyszehradzką do przestrzegania praworządności. Nie wymieniła wprost Polski i Węgier
Zaloguj się
 • tulpan.te

  Oceniono 57 razy 35

  Wypowiedzmy Słowakom wojnę, i poddajmy się. Będzie euro, oraz mądra i piękna pani prezydent.

 • krynolinka

  Oceniono 47 razy 27

  Uważaj Zuzka, pan prezes nie lubi pouczeń. Poszukiwanie dziadka w wiadomej formacji pewnie już trwa.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 45 razy 25

  Na Słowacji ludzie w końcu przejrzeli na oczy i nastąpiła zmiana. W Czechach też już zaczyna się coś dziać. Ciekawe czy nasz naród w końcu się ocknie czy pójdzie drogą Węgier? Tyle tylko, że Orban w przeciwieństwie do naczelnika naszego państwa jest dużo cwańszy i potrafi się dogadać z kim zechce. A my skończymy na szarym końcu.

 • doradca02

  Oceniono 43 razy 25

  Słowacy ,zazdroszczę wam tej kobiety ,prezydenta ,osobowości. My mamy błazna.

 • biesczad1

  Oceniono 37 razy 19

  Słowacy mają Panią Prezydentową z jajami - zazdrościmy Wam, drodzy sąsiedzi!

 • robertczajka

  Oceniono 29 razy 17

  Czekamy na ciebie Zuza z niecierpliwością Mamy nadzieję że dasz lekcje Dziadydze i temu co miał być strażnikiem Konstytucji uczonemu doktorowi praw Uniwersytetu Jagiellońskiego co mu Bóg rozum i pamięć odebrał

 • marywil2012

  Oceniono 28 razy 16

  Już mi się podoba. Wreszcie kobieta, ktorą jak w dobrych legendach zalatwi przestępców.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 31 razy 15

  Polska tak szanuje praworządność, że jej praktycznie nie używa, żeby przypadkiem nie przepsuła się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX