Ukraina. Nowa osłona nad reaktorem w Czarnobylu oddana do użytku. 36 000 ton wagi, 108 m wysokości

W środę 10 lipca oddano do eksploatacji nową osłonę nad czwartym reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Metalowa kopuła zakrywa reaktor, który uległ zniszczeniu podczas katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.

Nowa osłona nad jednym z reaktorów w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest największą na świecie ruchomą konstrukcją wykonaną z metalu. Waży 36 000 ton i ma 108 metrów wysokości. Jej budowa kosztowała 1,5 mld euro. Została opłacona za pośrednictwem specjalnego funduszu uruchomionego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju i sponsorowanego przez 45 krajów.

- Dzisiaj otrzymujemy klucze do budowy, która powstała dzięki wspólnym wysiłkom kilkudziesięciu krajów w celu ochrony całej planety i ludzkości przed skażeniem radioaktywnym - powiedział podczas uroczystości prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal "The Times of Israel"

Czarnobyl zostanie otwarty dla turystów? Zakaz filmowania ma zostać zniesiony

Polityk zaznaczył, że do tej pory Czarnobyl był negatywną częścią ukraińskiej marki, ale „nadszedł czas, aby zmienić problem na korzyść”. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że obszar otaczający Czarnobyl zostanie przekształcony w obiekt turystyczny oraz w miejsce otwarte dla naukowców - relacjonuje BBC

- Czarnobyl to wyjątkowe miejsce na planecie, gdzie natura odrodziła się po ogromnej katastrofie spowodowanej przez człowieka. Musimy pokazać to miejsce światu: naukowcom, ekologom, historykom i turystom - dodał prezydent.

Z zapowiedzi polityka wynika, że na mocy dekretu mają zostać nakreślone plany dróg i punktów kontrolnych na obszarze Czarnobyla, a ograniczenia dotyczące filmowania i robienia fotografii na tym terenie zostaną zniesione. Ukraina chce także walczyć z lokalną korupcją, wprowadzając elektroniczny system biletów dla odwiedzających.

Więcej o:
Komentarze (38)
Ukraina. Nowa osłona nad reaktorem w Czarnobylu oddana do użytku. 36 000 ton wagi, 108 m wysokości
Zaloguj się
 • frankyy

  Oceniono 15 razy 7

  za budowę osłony powinien płacić Putin jako nastepca bałaganu zwanego ZSRR

 • bigark

  Oceniono 8 razy 4

  Osłona osłoną, a radioaktywny materiał swobodnie przecieka do wód gruntowych i dalej, do morza - przez 100 lat?

 • lukask73

  Oceniono 5 razy 3

  „Oddano do eksploatacji” — ci pismacy nie mają za grosz refleksji nad tym, co kopiują.

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 3

  "jej budowa kosztowała 1,5 mld euro"
  Czyli mniej więcej tyle ile nasz Stadion Narodowy. A wszyscy płaczą, ze dużo.... :-))

 • krzysztof_ptk

  0

  ...w celu ochrony całej planety i ludzkości przed skażeniem radioaktywnym ....
  A tu w kraju najgorętszym pragnieniem jest posiadać elektrownie atomową, nie jedną ale 6.

 • spectator_zm

  Oceniono 18 razy 0

  W zeszłym tygodniu oglądałem wstrząsający serial "Czarnobyl" prod. HBO. To co się tam stało 26 kwietnia 1986 roku naprawdę przechodzi ludzkie pojęcie. Najgorsza jednak była kompletna ignorancja władz i służb., która doprowadziła do śmierci w męczarniach kilkuset ludzi, kilka tysięcy do śmiertelnych chorób, a kilkanaście tys. odczuwających skutki choroby popromiennej przez całe lata, aż do dziś. Wielu z nich zmarło.
  Jednak gdyby nie poświęcenie setek górników, strażaków i pracowników tej elektrowni, chmura radioaktywnego pyłu unosiłaby się nad Czarnobylem do dziś i pewnie zatruła całą planetę.
  Ta osłona ma wytrzymać 100 lat, jest szczelna, a przez ten czas zapewne uda się znaleźć sposób, by wywieźć i zneutralizować stamtąd cały ten radioaktywny syf. Oby...

 • corvelinho

  Oceniono 13 razy -1

  Czarnobyl jako atrakcja turystyczna? A będzie placyk zabaw dla dzieci i McDonalds? Chętnie zjem jakiegoś McMutanta z frytkami w kształcie prętów paliwowych reaktora lub McGeigera w zestawie 2 for U z Colą.. ;)

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy -1

  Polscy złomiarze zacierają ręce i szykują się do wyprawy "na Czarnobyl"..:-)

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 5 razy -3

  Wakację z rodziną w Czarnobylu. Dziękuję, postoję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX