Zatoka Perska. Irańskie kutry chciały przechwycić tankowiec. Interweniował brytyjski okręt wojenny

Irańskie łodzie próbowały utrudnić wypłyniecie brytyjskiego tankowca z regionu Zatoki Perskiej. Kutry wycofały się dopiero po ostrzeżeniu okrętu HMS Montrose.

Jak podaje BBC do irańsko-brytyjskiego incydentu doszło w cieśninie Ormuz. Trzy kutry miały w środę podjąć próbę zawrócenia wypływającego z Zatoki Perskiej brytyjskiego tankowca. Statek ten płynął w eskorcie HMS Montrose, która wezwała irańskie łodzie do wycofania się.

Incydent w cieśninie Ormuz - uzbrojone irańskie kutry utrudniały wypłynięcie brytyjskiego tankowca z Zatoki Perskiej

Według informacji mediów Irańczycy twierdzili, że bez zmiany kursu brytyjski statek wejdzie na wody terytorialne Iranu. Na temat incydentu wypowiedział się już rzecznik brytyjskiego rządu - Wbrew prawu międzynarodowemu trzy irańskie statki próbowały utrudnić przepłynięcie statku British Heritage przez cieśninę Ormuz. Jesteśmy zaniepokojeni tym działaniem i namawiamy władze Iranu do deeskalacji sytuacji w regionie. Łodzie najprawdopodobniej należały do Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Agencja informacyjna Fars podała, że władze IKSRI zaprzeczają, że to właśnie ich jednostki utrudniały przepłynięcie brytyjskiego tankowca.

Stosunki między Wielką Brytanią i Iranem stają się coraz bardziej napięte zwłaszcza po tym, jak Wielka Brytania obwiniła irański reżim za ataki na dwa tankowce, do których doszło w czerwcu tego roku. W Zatoce Omańskiej zaatakowano wtedy dwa tankowce - japoński i norweski. Jednostki zostały tak poważnie uszkodzone, że konieczna była ewakuacja załogi. Stany Zjednoczone obarczyły Iran odpowiedzialnością za ten incydent. 

W zeszłym tygodniu brytyjskie Royal Marines pomogły władzom Gibraltaru przejąć irański tankowiec z powodu podejrzeń, że zmierza on do Syrii. W odpowiedzi na te działania Iran zarzucił Wielkiej Brytanii działania, które są "formą piractwa". Irański prezydent Hassan Rouhani dodatkowo nazwał Wielką Brytanię "beznadziejną" i "przestraszoną", ponieważ wysłała swoje okręty wojenne do ochraniania brytyjskiego tankowca w Zatoce Perskiej - Jesteście inicjatorami tej niepewności. Później przekonacie się jakie są tego konsekwencje.

Więcej o:
Komentarze (149)
Zatoka Perska. Irańskie kutry chciały przechwycić tankowiec. Interweniował brytyjski okręt wojenny
Zaloguj się
 • glowny_pasazer

  Oceniono 37 razy 23

  - Czy to wasze kutry blokują nam wypłynięcie?
  - Nie, to nie nasze. Zaprzeczamy.
  Trzy torpedy później:
  - Zgłaszamy zatopienie trzech pirackich jednostek.

 • seczytam

  Oceniono 40 razy 16

  Ajatollahom i Władimirowi Botoksowiczowi Xujło najwyraźniej nudzi się, kiedy jest pokój...

 • corvelinho

  Oceniono 27 razy 9

  PR'owym błędem Iranu jest to że zaczyna ostro wnerwiać cały cywilizowany świat tego typu głupimi i przede wszystkim niepotrzebnymi zagrywkami. Doprowadzi to wyłącznie do tego że jeśli USA czy jakaś inna koalicja państw zachodu postanowi zaszczepić w Iranie demokrację za pomocą rakiet i bomb to Iran na próżno wówczas będzie szukał poparcia wśród społeczności międzynarodowej.

 • antykancelista73

  Oceniono 20 razy 8

  strażnicy rewolucji islamskiej....qrwa te wszystkie wasze hosesy, mohmedy, aklachy to jedno wielkie gooowno!!!! te wasze religie ze szczytnymi hasłami w ustach niosą tylko nienawiść i wojny!!!! wszystkie religie są warte jednego - wielkie goooowno!!!!! i tak kozojebcy, wolskie klęczony i cała reszta pójdziecie do piachu, nie ma rajów, bogów, dziewic posranego allacha i całego gooowna którym was mamią!!!!

 • pieknyinaczej

  Oceniono 12 razy 6

  Jak nic bardzo zbliżmy się do III Wojny Światowej - a potem nastąpi opcja zero dla Ziemi - i powoli przez następne tysiące lat będzie się odbudowywać i odradzać - potem znowu wynajdziemy koło i powoli zaczniemy niszczyć przyrodę i siebie - aż do ponownej opcji zero.

 • zegrz

  Oceniono 13 razy 5

  Dopóty chociaż jeden kraj ma broń masowego rażenia, dopóki wszystkie inne maja do niej prawo...

 • psiorgan

  Oceniono 14 razy 4

  ruska trollownia nie pokona inteligencji demokracji i praw człowieka. Panowie putinowcy - ręce precz od prawdziwych informacji, nie podważycie naszej wiary w szczerość intencji brytyjczyków!

 • vomiting_frog

  Oceniono 9 razy 3

  Cały wić tej sytuacji polega na tym że Iran operuje jakimiś kutrami a UK i reszta musiała użyć fregaty by temu przeciwdziałać i takie środki musi utrzymywać. Podobnie jest z chinami oni wcale nie muszą dorównać USA wielkością marynarki by w miejscach dla chin istotnych wysadzić USA z siodła. Obama już przerzucił z Atlantyku na pacyfik ile mógł.

 • juma07

  Oceniono 13 razy 3

  polityka kanonierek sie kłania...., ale, ale są jakieś dowody na to, że tankowiec irański płynął do Syrii, czy tak jak z bronią masowego rażenia w Iraku.... podobno miała byc ?
  Jak go zaabordażowali przesłuchali kapitana ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX