Kreml miał finansować Ligę Północną Mattea Salviniego? Wyciekły taśmy z nagraniami rozmów

Portal BuzzFeed ujawnił treść nagrania z tajnych rozmów między Rosjanami a Włochami, podczas których omawiana była kwestia potencjalnego finansowania partii wicepremiera Mattea Salviniego przez Kreml. Miało chodzić o dziesiątki milionów dolarów.

Do rozmów miało dojść w październiku 2018 roku w Moskwie w hotelu Metropol. Jak informuje portal BuzzFeed, oficjalnie ich tematem miała być umowa naftowa między krajami. Tak naprawdę jednak miało chodzić o "osłabienie liberalnych demokracji i ukształtowanie nowej, nacjonalistycznej Europy dostosowanej do Moskwy".

Negocjacje miały trwać ponad godzinę, a brało w nich udział trzech Rosjan i trzech Włochów, w tym prawa ręka wicepremiera Mattea Salviniego - Gianluca Savoini. Samego Salviniego, określanego przez Rosjan z nagrania mianem "europejskiego Trumpa", na spotkaniu nie było, bo miał być wtedy w Moskwie. Dzień wcześniej miał się spotkać m.in. z rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Kozakiem. 

Kreml miał finansować Ligę Północną Salviniego? Miliony dolarów pod pozorem sprzedaży ropy

Podczas spotkania omawiane miały być warunki umowy naftowej. Rosja miała planować sprzedać Włochom co najmniej 3 mln ton paliwa za około 1,5 mld dolarów. Transakcje miały się odbywać przez pośredników, którzy mieli udzielać Włochom zniżki. Według portalu BuzzFeed kwota, którą w ten sposób uzyskaliby Włosi, mogłaby wynosić około 65 mln dolarów. To właśnie te pieniądze miałyby potajemnie wesprzeć Ligę Północną, partię Mattea Salviniego, i zostać wykorzystane m.in. na finansowanie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Podczas nagrania można również usłyszeć Gianlucę Savoiniego, który bardzo otwarcie wyraża przychylność wobec Rosji. - Chcemy zmienić Europę. Nowa Europa musi być blisko Rosji, jak kiedyś, ponieważ chcemy zachować naszą suwerenność. (...) Nie chcemy polegać na oświeconych z Brukseli czy USA. Salvini jest pierwszym, który chce zmienić Europę - mówi doradca wicepremiera, który sam określa się jako "łącznik między stronami rosyjską a włoską".

Gianluca Savoini zaznacza również, że Włosi chcą stworzyć sojusz z prorosyjskimi partiami i politykami w Europie. Wymienia wśród nich niemiecką partię AfD, ugrupowanie Marine Le Pen czy Viktora Orbana.

Umowa łamałaby włoskie prawo

Nie wiadomo, czy kontrakt, który miałby zapewnić Lidze Północnej finansowanie z Rosji doszedł do skutku. Do tej pory Matteo Salvini zaznaczał kilkakrotnie, że jego partia nie korzystała z żadnych nielegalnych źródeł finansowania. Zarówno jednak wicepremier, jak i Gianluca Savoini odmówili komentarza portalowi BuzzFeed.

Tymczasem budzą się wątpliwości, czy nie zostało czasem złamane włoskie prawo, które zabrania partiom politycznym przyjmowania zagranicznych dotacji. W momencie prowadzenia rozmów było to możliwe, o ile kwota nie przekraczała 100 tys. euro.

Więcej o:
Komentarze (120)
Kreml miał finansować Ligę Północną Mattea Salviniego? Wyciekły taśmy z nagraniami rozmów
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 65 razy 61

  Ale mi odkrycie! Kreml finansuje neonazistowskie partie w Szwecji i Norwegii, populistów w Holandii, Austrii, Włoszech, na Węgrzech i Czechach, w Polsce i na Słowacji finansuje partyjki narodowościowo-faszyzujące.

 • marbles4

  Oceniono 51 razy 47

  Rosja wznieca konflikty w Europie, wspiera nacjonalistów i osłabia tym samym bezpieczeństwo kontynentu. Co będzie, jeśli w kilkunastu krajach będą rządzić nacjonalisci? Proste: wojna.

 • ar.co

  Oceniono 47 razy 45

  No to już wiadomo, dlaczego Kaczyńskiemu tak zależało na spotkaniu z Salvinim. I można się domyślać, czyje interesy na tym spotkaniu załatwiali. Bo że nie polskie ani włoskie, to jest pewne.

 • yaspiman

  Oceniono 49 razy 45

  kreml finansuje różne partie. dla przykładu pis - postkomuniści i skur..syny

 • jag63

  Oceniono 36 razy 32

  Spoko, spoko.
  Wkrótce wyciekną taśmy jak to nasi skolanpowstali katoliccy patrioci dogadywali się z ludźmi z Kremla.

  Spoko, spoko, na 100% wyciekną.

  :)

 • sacc77

  Oceniono 31 razy 29

  A PiS jest finansowany przez Moskwę za pośrednictwem sprzedawanego Polsce WĘGLA.

 • marywil2012

  Oceniono 27 razy 23

  Jarek z nimi się spotykał i blisko współpracuje. Czy jeszcze wam się wyborcy lampka czerwona nie zapaliła? czy wy też macie w d... ostrzeżenia "terrain ahead" i"pull up". jak pierdyknie to wszystko, to znowu pojawi się świr finansowany przez ruskich i powie, że to "zamach tuska".
  pisu wyborcy to są jednak prawdziwe lemingi...

 • kazek100

  Oceniono 27 razy 23

  Ktoś jest zaskoczony? Tak samo Kreml wspierał Macierewicza, klan Morawieckich i panią Le Pen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX