Ursula von der Leyen chce mechanizmu utrzymywania praworządności w państwach UE

- Sądzę, że powinniśmy mieć mechanizm zapewniający przejrzyste monitorowanie tego, czy praworządność jest utrzymywana w państwach członkowskich - powiedziała Ursula von der Leyen. Kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej zabiega o poparcie zarówno wśród europejskich konserwatystów, jak również liberałów i socjalistów.

- Chcemy poszerzyć dyskusję dotyczącą rządów prawa na całą Europę. Chcemy rzucić więcej światła na tę kwestię i skończyć z piętnowaniem poszczególnych krajów. Zależy nam na wyważonym procesie, przejrzystym dla wszystkich - mówiła Ursula von der Leyen podczas spotkania z eurodeputowanymi frakcji Odnowić Europę. Kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej powiedziała, że we wszystkich krajach UE powinien nastąpić przegląd pod kątem przestrzegania praworządności.

Propozycja von der Leyen padła po spotkaniu z frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (w której główną rolę odrywa PiS). Chadecka polityk liczyła na poparcie przez konserwatystów swojej kandydatury, jednak PiS oczekuje, że nowa Komisja nie będzie kontynuowała wobec Polski procedury kontroli praworządności i procedury związanej z artykułem 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Ursula von der Leyen zabiega o poparcie lewicy w PE

Niemiecka polityk zapowiedziała, że Frans Timmermans, kandydat socjalistów na najwyższe stanowisko w Komisji, zostanie jej pierwszym wiceprzewodniczącym. Drugą wiceprzewodniczącą ma zostać kandydatka liberałów Margrethe Vestager.

Chadecka polityk, która zabiega o poparcie lewicowych frakcji PE, opowiedziała się również za utrzymaniem równowagi płci w KE. Von der Leyen powiedziała, że chce, by jej Komisja składała się w połowie z kobiet i mężczyzn. Zapowiedziała, że będzie prosić unijne rządy, by przedstawiały na poszczególne stanowiska dwoje kandydatów - kobietę i mężczyznę.

Kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej opowiedziała się też za neutralnością klimatyczną Unii Europejskiej do 2050 roku, czyli za celem, który na szczycie w ubiegłym miesiącu został zablokowany przez kilka krajów, w tym Polskę. - Musimy położyć nacisk na zmiany klimatyczne. Czasu jest coraz mniej. Powinniśmy być bardziej ambitni - mówiła podczas spotkania.

Ursula von der Leyen zabiega między innymi o poparcie lewej strony PE, mimo że ta do tej pory sygnalizowała, że nie zamierza jej poprzeć. Do zaakceptowania przewodniczącej Komisji potrzeba co najmniej 376 europosłów z 751. By jednak mieć mocny mandat od samego początku, Niemka próbuje zebrać poparcie możliwie jak największej liczby europosłów.

Czaputowicz o zapowiedziach Von der Leyen: "nie zamykamy się na tę propozycję"

Do propozycji utworzenia mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach UE odniósł się szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz. - Liczymy na to, że podejście kandydatki na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do kwestii praworządności będzie bardziej zobiektywizowane - powiedział w środę w Warszawie Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Luksemburga, Jeanem Asselbornem.

Minister przekonywał, że UE stosowała dotychczas "podwójne standardy w kwestii praworządności". - Elementy w naszym systemie sądownictwa są krytykowane, a takie same elementy w systemach innych państw członkowskich są przemilczane. To jest naszym głównym zastrzeżeniem w stosunku do postępowania Unii Europejskiej wobec Polski - mówił Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że propozycja Ursuli von der Leyen "zawiera pewne bardzo interesujące elementy". - Zapoznamy się z propozycją pani von der Leyen i zobaczymy, jakie stoją za nią konkretne posunięcia. Z góry nie zamykamy się na tę propozycję - zadeklarował Czaputowicz.

Więcej o:
Komentarze (103)
Ursula von der Leyen chce mechanizmu utrzymywania praworządności w państwach UE
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 30 razy 22

  Czaputowicz kwestionuje sukces pana Morawieckiego? Przecież odtrąbiono, że jej kandydatura to praktycznie pomysł Mateusza.

 • baby1

  Oceniono 29 razy 19

  No to Pani von der Leyen szczególnie zobliguje swojego zastępcę Fransa Timmermansa, aby jeszcze dokładniej zajął się łamaniem praworządności w Polsce.

 • ggchmiel

  Oceniono 24 razy 16

  Od dawna mnie nurtuje pytanie: czy pan minister Jacek Czaputowicz idiotą jest czy też idiotę udaje, by okazaniem, że pojmuję istotę rzeczy nie podpaść p. Kaczyńskiemu?

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 21 razy 15

  Kurs ws. praworządności zostanie utrzymany. Na miejscu pisiorów nie liczyłbym na zmianę.

 • def11

  Oceniono 17 razy 13

  << Ursula von der Leyen chce mechanizmu utrzymywania praworządności w państwach UE >>

  Czyli PiS głosując za von der Leyen również chce :)

 • tomtg123

  Oceniono 19 razy 13

  Mateusz Morawiecki zdradzony (po południu), tak jak Beata Szydło zdradzona o świcie i jak nieszczęśnik Krasnodębski zdradzony 3 dni temu ;)
  PBS i Krasnodębski bez dodatkowej kasy w korytku (bo bez za unijnego stanowiska), a PMM w sytuacji, gdy p. von der Layen okazuje się 2gim Timmermansem, a w dodatku Timmermans zostaje...
  Czyli sukcesy PiSu - na miarę sławnego 27-1.

 • polakadam

  Oceniono 18 razy 12

  Czyli najważniejsze tematy z poprzedniej kadencji będą kontynuowane.
  Pisuar się srogo rozczaruje że jego rozgrywki personalne nic nie zmienią. Brawo pani Urszulo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX