Brytyjski ambasador w USA składa dymisję po wycieku raportów. Nazwał administrację Trumpa "nieudolną"

Brytyjski ambasador w USA podał się do dymisji. "Obecna sytuacja uniemożliwia mi pełnienie mojej roli tak, jak bym chciał" - napisał Kim Darroch w oświadczeniu, w którym tłumaczył swoje odejście. Decyzja była związana z ostatnim wyciekiem raportów, w których brytyjski ambasador krytykuje prezydenta Donalda Trumpa.

Kim Darroch zrezygnował z powodu skandalu wywołanego wyciekiem raportów brytyjskiego ambasadora w USA skierowanych do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Wielkiej Brytanii, w których krytycznie odnosił się do Donalda Trumpa i jego administracji.

Brytyjski ambasador w USA składa dymisję po wycieku raportów o Trumpie

W raportach brytyjski ambasador nazwał ją "niekompetentną, nieprzewidywalną i dysfunkcyjną". Fragmenty raportów zostały opublikowane przez brytyjski dziennik "The Sun". Krytyczne raporty ambasadora Darrocha wywołały spięcie na linii amerykańsko-brytyjskiej. Pomimo że Theresa May zapewniała, że całym sercem wierzy w ambasadora, to on sam zdecydował, że nie jest w stanie dalej pełnić swojej funkcji. "Powinienem pełnić tę funkcję do końca roku, ale obawiam się, że w obliczu obecnych okoliczności moje obowiązki powinien przejąć nowy ambasador" - oświadczył Kim Darroch. 

Wcześniej rząd USA poinformował już, że wstrzymuje wszelkie kontakty z ambasadorem. Na informacje zareagował sam Donald Trump publikując serię wpisów na Twitterze. - Zwariowany ambasador, którego Wielka Brytania narzuciła USA, nie jest kimś, kim jesteśmy zachwyceni, to bardzo głupi gość. Powinien rozmawiać w swoim kraju i z premier Theresą May, o tym jak zawalili negocjacje w sprawie brexitu, a nie denerwować się moją krytyką na temat tego, jak źle były one prowadzone - napisał prezydent USA. Dodał, że osobiście nie zna ambasadora Darrocha, ale jest pewny, że to "pretensjonalny głupiec". 

Więcej o:
Komentarze (43)
Brytyjski ambasador w USA składa dymisję po wycieku raportów. Nazwał administrację Trumpa "nieudolną"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 11 razy 7

  Nie jestem nic a nic zdziwiona.
  Po takich 'pisowskich' reakcjach i jego nieprzecietnego talentu polityczno-dyplomatycznego, obecnego 'geniusza. zwanego prezydentem' USA nikt nie byl w stanie z nim dluzej wspolpracowac.

 • tom_aszek

  Oceniono 6 razy 6

  "Brytyjski ambasador w USA podał się do dymisji. (...) Decyzja była związana z ostatnim wyciekiem raportów, "

  Ja bym raczej zdymisjonował tego, kto dopuścił do tego wycieku...

 • the-only.charybdis

  Oceniono 9 razy 5

  Teraz do dymisji powinien podać się stary Trampek, który z powodu postępującej demencji starczej (73 l.), częstych zmian nastroju i wręcz zdziecinnienia ("ambasador jest bardzo głupi") może wkrótce okazać się niezdolny do pełnienia swojego urzędu.

 • munkela

  Oceniono 3 razy 3

  W zaistnialej sytuacji podanie sie do dymisji jest jedynym rozsadnym i odpowiedzialnym postepkiem. Ambasador, bedacy doswiadczonym dyplomata, tak wlasnie postapil.

  Mam nadzieje, ze odpowiednie sluzby znajda mozliwie szybko tego, kto jest odpowiedzialny za przeciek.

  P.S. Ten przeciek powinien byc dzwonkiem alarmowym dla wszystkich dyplomatow.

 • ferryk

  Oceniono 4 razy 2

  Przyjmując tezę ,że jeśli administracja Trumpa jest nieudolna to jaka jest administracja obecnej premier Wielkiej Brytanii?. Moim zdaniem nie mieści się na skali rzeczywistej tylko już na urojonej!

 • komentator_2000

  Oceniono 2 razy 2

  Pan ambasador pokazał, że jednak nie jest taki głupi, jak Trump go osądził. W obliczu nieprzeciętnej głupoty władz GB, którzy szli w zaparte, ten wykazał się wzorową postawą. Brawo!

 • 116av

  Oceniono 5 razy 1

  Brawo ,napisal Pan prawde o tym bufonie.Trzeba mieszkac na pokuli zachodniej aby to zrozumiec.Warszawa jest za daleko od Waszyngtonu a i ludze niskiego wzrostu to nie widza tak daleko.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 1

  "Kim Darroch zrezygnował z powodu skandalu wywołanego wyciekiem raportów brytyjskiego ambasadora w USA skierowanych do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Wielkiej Brytanii, w których krytycznie odnosił się do Donalda Trumpa i jego administracji."
  =================================================
  Bardzo rozsądna decyzja, bo dalsze praca w placówce z takimi przeciekami grozi śmiertelnym katarem..:-)

 • senioryta13

  0

  najrozsadniejsze wyjscie.
  a jaka ma opinie o Brexicie , czy do kogokolwiek pisal ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX