Komentarze (348)
Zmiany klimatu i kryzys klimatyczny. Topnienie lodowców w Antarktyce przyspiesza
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • vincento_mocca

  Oceniono 5 razy 5

  Z jednej strony lodówce topnieją (na Pine Island i Thaiwates) z drugiej strony pokrywy lodowej przybywa (Antarktyda Wsch. i Zach.) . Więcej przybywa niż ubywa. Dane NASA.

 • yaspiman

  Oceniono 7 razy 5

  no to morawiecki obieca budowę elektrycznych kajaków. bedzie to wielka i wsaniała inwestycja w ochronę środowiska.

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 5

  Zatem szykuje się bajeczna koniunktura na roboty budowlane i produkcję wszelakich materiałów budowlanych. Jeśli Donald Trump przestanie być prezydentem, zrobi bilionowe interesy na budowach.

 • sovereign

  Oceniono 8 razy 4

  Pytanie po co ta cała kampania przekrętów o jakimś naszym obowiązku wobec Globalnego Szwindla? Trump uważa że chodzi o przenoszenie produkcji do Chin. W samej Unii dopłaty do emisji CO2 faworyzują Niemcy i Francję.

 • gedko

  Oceniono 4 razy 4

  Warto już dzisiaj kupić tanio łąkę koło Tczewa, będzie jak Sunset Boulevard dla wnuków

 • lukask73

  Oceniono 8 razy 4

  Z artykułu niewiele wynika. Zmiany klimatu są oczywistością. Kierunek tych zmian już nie do końca (około 2010 pojawiły się obserwacje, jakoby klimat począł się ponownie ochładzać). Wpływ człowieka na te zmiany jest jeszcze bardziej dyskusyjny. A że woda zagraża terenom najniżej położonym to może być nowość dla przedszkolaka. Każdy wie, że na wybrzeżu trwa od zawsze walka ludzi z żywiołem morza. I nie trzeba do tego wcale położenia 0,2 m nad poziomem morza. Kościół w Trzęsaczu już nie istnieje, została jedna ściana na krawędzi klifu. A kiedyś był parę kilometrów od morza. Kto jest winien? Ówczesny cesarz Chin czy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego?

 • topiramax

  Oceniono 3 razy 3

  Lubię film " Sztuczna inteligencja" . Te obrazy zalanych miast....

 • marek.krajewski63

  Oceniono 11 razy 3

  Zieloni mowia, ze jak nie dasz im kasy, to jak mieszkasz na drugim pietrze zmiana klimatu dostarczy ci wody do wanny bezposrednio przez drzwi balkonowe. Oni maja piecze nad tym zywiolem, ze woda sie rozstapi i cofnie, czeg dokonal nad Morzem Czerwonym pewien koles kilka tysiecy lat temu. Cud wymaga wielkich nakladow finansowych.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 11 razy 3

  Politycy w krajach zachodnich traktuja walke ze zmanami klimatu w formacie walki politycznej, wiec i mamy chetnych naukowcow szukajacych duzych pieniedzy. Jak Al Gore skompromitowal sie naciaganymi wynikami badan na jego zamowienie, by sie zgadzalo z jego katastroficzna wizja, to zniknal na dlugie lata z przestrzeni publicznej, a byl widoczny kazdego dnia. Wolal, by ograniczac zuzycie energii, chocby wylaczac zbedne odbiorniki energii a mu wiliczono, ze w jego wielkiej rezydencji pali sie kazdej nocy 16 tysiecy zarowek na trzy osoby zamieszkujace jego palac, a dodatkowo temu obroncy klimatu przypomniano, ze przemieszcza sie prywatnym samolotem z kilkoma osobami na podladzie, przy duzej ilosci wolnych miejsc. Ale co zarobil, to jego.
  Na strachu zarabia sie najlepiej. Kiedys wiec straszono pieklem i braly rozne cwaniaki i szamani kase od maluczkich za instrukcje jak tam nie trafic. Teraz ludzie juz tak nie wierza w to pieklo, wiec mamy inna religie, poparta tabelkami, wyliczeniami wielkimi nazwiskami i oczywiscie wymownymi zdjeciami i filmami, by nie bylo niedowiarkow, ze blogoslawieni ci co niewidzieli, a uwierzyli. Tu jest bardzo barwna prezentacja obrazkowa, bo juz frajerow na poprzednia formule nie za wielu.
  Narazie swiat nauki jest podzielony, a temat ma wymiar strzyzone vs golone.
  Wydac kase na walke z tymi zmianami oznacza potezne ograniczenie uzycia energii, co za tym potezne ograniczenie konsumpcji, co za tym potezna redukcja populacji, potezne bezrobocie i finalnie rewolucje. Nie takie to latwe. Narazie dwie zwasnione strony walcza o kase i przywodctwo, takie przeciaganie liny. O skompromitywanym Alu Gorue'u juz zapomniano, wiec temat trzeba odgrzac, pamietajac, ze Alus na tym sie mocno wzbogacil i temat jest nosny, wiec i chetnych na kase wielu.

 • pako19

  Oceniono 9 razy 3

  "Zmiana klimatu dzieje się tu i teraz, jest realna i namacalna. Jeśli chcesz jej zapobiegać, ale nie wiesz od czego zacząć, wspieraj Greenpeace Nawet złotówka dziennie pomaga organizacji nadal działać na rzecz czystych,.. "

  Serio? A ile drzew przez dziesięciolecia swojej działalności zasadziła ta organizacja? Jakie są namacalne efekty jej wieloletniej działalności poza happeningami???

 • qwertsol

  Oceniono 5 razy 3

  I ciągle ta gadka, że głupi lud nie chce wierzyć...
  A jakie to ma w ogóle znaczenie? Czy lud jest właścicielem elektrowni, fabryk, mediów, ogólnie kapitału? Czy lud o czymkolwiek decyduje?
  Nie decydują politycy, a dokładniej opłacające ich korporacje i ich właściciele... wystarczy ich inicjatywa i usłużne media ukształtują opinie społeczną jak plastelinę.
  Ale tu nie o to chodzi, to wszystko odwracanie kota ogonem.
  Chodzi o to, żeby po wszystkim zwalić winę na biedne społeczeństwo - patrzcie, my chcieliśmy dobrze, ale ten głupi suweren nam przeszkodził...

 • iksis

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby nie stopniał lodowiec to nie byłoby polskich pojezierzy.

 • dlugi48

  Oceniono 5 razy 3

  Artykuł ma na celu wydębienie kasy dla greenpisów. Powstrzymać zmian klimatu bowiem SIĘ NIE DA. To normalny proces, powtarzający się co pewien czas, niezależny od działalności człowieka.

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 13 razy 3

  Dlatego Polska powinna w całości odejść od węgla. Będzie nas to kosztowało skromne 900 miliardów złotych i zrobi z nas jeszcze większych dziadów niż teraz, ale za to obniżymy globalną temperaturę o 0,001 stopnia Celsjusza i o 0,0001 mm tempo podnoszenia wód w oceanach! Kto jest innego zdania ten ciemniak i pisior.

 • charlie11

  Oceniono 6 razy 2

  Jak sie opodatkujemy to temperatura od razu spadnie LOL. Najwyrazniej jedyna rzecz, ktora topnieje, to wydatki na "naukowcow" z partii Al Gore'a (ktory nota bene kupil sobie dom nad oceanem)

 • jaja-kaczora

  Oceniono 10 razy 2

  tu tylko nasz szczerbaty Naczelnik TYSIONCLECIA pomoc moze! Dzisiaj po kolejnym bohaterskim zrobieniu kolejnej bohaterskiej kupy, podrapal sie kilkakrotnie po worku i po glowce i wydalodpowiednie dyrektywy i wskazowki! Oraz wydal oswiadczenie ze OCIEPLENIA KLIMATU "NI MA"

 • bogdan19741974

  Oceniono 2 razy 2

  wody juz mialo nie byc

 • blazejmarchewka

  Oceniono 12 razy 2

  Oho! GW uskutecznia tresury ciąg dalszy! Jeszcze wspieranie tych palantów z GreenPeace'u. Przypominam że ONZ 30 lat temu wróżyło, że za 30 lat (czyli teraz) będzie na Ziemi wymieranie całych narodów, masowe migracje... I wody zabraknie - nie do końca wiem jak - wyparuje poza atmosferę ziemską w przestrzeń kosmiczną?!

 • kinio101

  Oceniono 12 razy 2

  Wspaniały przykład sianie paniki na całego. A ja proponuję następujący cytat: "Klimat poza Afryką szybko się zmieniał. Co kilka tysięcy lat. Od tak ciepłego jak dziś po skrajnie mroźny, Wiemy o tych zmianach dzieki badaniom rdzeni lodowych i pyłków. Część zmian trwała nawet 10 lat i krócej. Tak więc klimat był bardzo niestabilny". Żródło? BBC Earth. Dokument: „Neandertalczycy: poznaj swoich przodków”, odcinek 1. Mam wrażenie, że cenzor zaspał puszczając taki tekst.

 • zbik_kapitan

  Oceniono 3 razy 1

  Przepraszam, czy to jest wiadomosc z dzisiaj?

 • sovereign

  Oceniono 7 razy 1

  Klimat zawsze się zmieniał w jedną lub drugą stronę. Człowiek nie ma na to żadnego praktycznego wpływu. CO2 o zawartości 0.03% w atmosferze na które oddziałujemy tysięcznymi od tych 0,03% nie ma znaczenia.

 • marek.trj

  Oceniono 9 razy 1

  I nastąpi katastrofa ,jak ze statkiem badawczym z USA,którego dalszą podróż uniemożliwiło nagłe pojawienie się lodu, na morzu w pobliżu zachodniej Antarktydy .W związku z takimi prognozami ,ceny zezwoleń na emisję CO2 w Europie powinny wzrosnąć 100 krotnie. Musimy płacić bo stracimy Gdańsk.

 • single_malt

  Oceniono 3 razy 1

  najgrozniejszy mechanizm utraty lodu na Antarktydzie nie polega "na topnieniu lodu" jak w Arktyce. Topnienie plywajacego lodu nie zmienia poziomu wod.
  Lodowce Antarktydy powoli zsuwaja sie z ladu do morza pod wlasnym ciezarem i niesety ten proces mocno przyspiesza na skutek wnikania wody pod lod i zmniejszania tarcia. Mechanizm jest obecnie bardzo intensywnie badany i prognozy sa gorsze niz zakladano jeszcze kilkanascie lat temu Tego procesu nie da sie niczym zatrzymac i on sie odbywac skokowo - tak samo jak zejscie lawiny.

 • adolfiutin11

  Oceniono 3 razy 1

  KIm Dzong Jaro ksywa koordoopel walczy ze zmianami klimatu jedząc codziennie 5 kg kiełbasy i 3 kg masła.

 • bobvega

  Oceniono 7 razy 1

  naturalny cykl Ziemi.Teraz jest pełno lądów pod wodą, które kiedys były nad.Niepotrzebne straszenie ludzi.

 • pies_1

  Oceniono 5 razy 1

  Fajnie, morze wchłonie te wszystkie gargantuiczne hotele Gołębiowskiego.

 • o.666

  Oceniono 9 razy 1

  pic na wode fotomontaz...
  gdyby spalanie wungla i ropy bylo szkodlowe to Bog nie podsadzilby tego tyle pod nasze tylki...

 • peatero

  Oceniono 1 raz 1

  Redaktor Warzecha się ucieszy, że będzie mógł hodować na Antarktydzie pomarańcze.

 • glowny_pasazer

  Oceniono 5 razy 1

  Czyli będzie więcej wody w obiegu.

 • fletniapana

  Oceniono 1 raz 1

  mnie to nie dotyczy, mieszkam w górach :)

 • lukki69

  Oceniono 13 razy 1

  Słyszę od tym od 4 klasy podstawówki w 1990 roku czyli od kiedy miałem biologię w szkole..:)
  Ekologia to musi być niezły dochodowy przemysł...
  Jedyne co nam grozi to zdarzenia astronomiczne i przeludnienie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy 1

  Nie neguje globalnego ocieplenia.
  Ale jaka wartosc ma zdanie:
  "Dane satelitarne pokazują, że w tym samym czasie Antarktyka straciła tyle lodu morskiego, co Arktyka przez 34 lata."?

 • paula-karasinska

  0

  No dobra. A dlaczego wikingowie nazwali odkryty przez siebie ląd Grenlandią ? Czyli zielony ląd.

 • etics

  0

  Pis sprowadził do Polski wiecej śmieci niz Somalia. I najwiecej w Europie. Kupił tez najwiecej rosyjskiego węgla w historii, a teraz poparł Rosję w prawie glosu w Radzie Europy. V kolumna działa a tempy lud i nawet narodowcy im ciągnie!

 • doomsday

  Oceniono 2 razy 0

  To oznacza znikniecie Usraela jako potęgi militarnej. Wszystkie 5 baz US Navy już teraz stało się bezużyteczne z powodu wysokiego poziomu wody. Nie można na przykład korzystać z suchych doków do remontowania lotniskowców czy okrętów podwodnych . Marynarka Wojenna USA bez remontów za najdalej 5-10 lat zamieni się w bezużyteczny złom. W tym czasie Iran wyprodukuje swoje bomby atomowe, które użyje dla dobicia Izraela, który i tak już będzie w połowie pod wodą.

 • farcry3

  Oceniono 2 razy 0

  Te wszystkie Kioto, limty co2 można w buty schować. Ludzi i samochodów jest po prostu za dużo. Przyroda zrobi z nami porządek bo ludzka pycha kroczy przed upadkiem.

 • bambosz0

  Oceniono 4 razy 0

  No to co obłożyć solidnie wysokim podatkiem od zmiany klimatu? Słońce, Magmę? czy kolejne w historii Ziemi ocieplenie na które UE i Grinpise nie wydały zezwolenia? trzeba tylko ustalić sposób zapłaty bo o ile wiadomo to żadne z tych "czynników " nie dysponuje wymienialną walutą...

 • desperato

  Oceniono 4 razy 0

  już za PÓŹNO! - kwestia czasu (kilkadziesiąt lat /20-30/ jak ludzkość "WYPARUJE"!
  eśli ktoś ogląda BBC Earth, wie o czym napisałem ...

 • ba_sw_ek

  Oceniono 2 razy 0

  PS do mojego komentarza. Apokalipsa też była zapowiedziana. I też się już dzieje, czyli do wierzących: widocznie Bóg tak chciał, a do niewierzących: Natura tak chciała

 • wqcyzx

  Oceniono 12 razy 0

  Bla, bla, bla.
  Każdy kawałek strony GW użyty do propagowania ekobredni zamiast reklam jest miejscem straconym.

 • olewca

  Oceniono 4 razy 0

  No i co z tego?

 • sthoss

  Oceniono 6 razy 0

  Ale lodowce to nie tylko czapy ale również i to co jest pod wodą. Rozumiem ze z kolei jak bedzie topnieć to co jest pod powierzchnia (i czego jest jak rozumiem znacznie wiecej niz na powierzchni) to dla odmiany bedzie to powodowało obniżenie poziomu wód bo lod zajmuje większą objętość niż woda z niego. Oczywiści mogę być jakieś kolejne fazy tego procesu i generalnie w tej pierwszej może być poziom podniesiony.

 • kukimonster-online

  Oceniono 14 razy 0

  Tylko że ja pamietam te same prognozy z początku lat '90. To samo mówiono i wyspy Polinezji, Seszele i Malediwy miały do 2000 być zalane. Sorry ale nic takiego nie zaszło. Potem trąbili o tym na początku tego wieku że panie, jeszcze 15-20 lat i będa zalane. No i mamy 2020 i nic się nie stało, nawet o 10 centymetrów nie podmyło:)

 • munaciello

  Oceniono 8 razy 0

  Skoro takie są prognozy, to PiS z wykorzystaniem węgla nie odpuści.
  Kłopoty z niesfornym Gdańskiem znikną w naturalny sposób.

 • alexmac

  Oceniono 12 razy 0

  W necie można znaleźć okładkę niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" z 1986 roku, przedstawiającą zatopioną do połowy katedrę w Kolonii. W środku jest artykuł o tym, że z powodu ocieplenia klimatu za 30 lat, tj. około 2016 roku, poziom wód podniesie się tak, że zaleje oddaloną od brzegu Kolonię.

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 0

  Przecież Antarktyda jest na samym skraju płaskiej Ziemi... Jak cos bedzie nie tak to po prostu spadnie na te 4 słonie...podobnie jak woda z drugiego bieguna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX