Szczyt Ukraina-UE: Unijne sankcje wobec Rosji utrzymane. Zełenski spotkał się z Tuskiem i Junckerem

Intergracja Ukrainy z UE i sytuacja na wschodzie Ukrainy były tematami 21. szczytu Ukraina - Unia Europejska. W Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim spotkali się m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Na konferencji prasowej prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że podczas spotkania z Donaldem Tuskiem i Jean-Claudem Junckerem omówiono plany i najważniejsze sprawy na przyszłość. Jak dodał, tutaj głównym zadaniem jest pokój na wschodzie Ukrainy. Zaznaczył, że jedyną drogą do zakończenia wojny to dyplomacja, dlatego rad był usłyszeć dzisiejszą deklarację, że pozycja wobec polityki Rosji pozostaje niezmienna, a unijne sektoralne i krymskie sankcje będą przedłużone na kolejne 12 i 6 miesięcy.

Zełenski podkreślił, że omówiono także dotychczasowe osiągnięcia, m.in. ruch bezwizowy czy zwiększenie wymiany handlowej między Unią i Ukrainą jednak jak zaznaczył, najważniejszą sprawą, jakiej oczekują Ukraińcy jest zwalczenie korupcji. Jak dodał - wierzy, że niebawem Ukraina prosić będzie Europę nie o pieniądze, a o ekstradycję głównych korupcjonistów.

Tusk: UE utrzyma sankcje wobec Rosji

Donald Tusk zapewnił, że UE wspiera integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy. Jak podkreślił, Unia nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Krymu. "Kilka dni temu Unia utrzymała sankcje ekonomiczne przeciwko Rosji na kolejne 6 miesięcy" - dodał. Sankcje te, jak zapewnił, będą obowiązywały, aż do pełnego wcielenia w życie mińskich porozumień pokojowych.

Tusk zaapelował też o zwolnienie przez Rosjan dwudziestu czterech ukraińskich marynarzy, potępił także nadawanie rosyjskiego obywatelstwa w Donbasie na terenach nie kontrolowanych przez siły rządowe.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker podkreślił, że obecnie relacje między Unią i Ukrainą są bardzo dobre. Zwracając się do Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że 21. szczyt Ukraina - Unia jest jego pierwszym szczytem, ale obecnych unijnych władz - ostatnim. Jak jednak dodał, jego zdaniem, od czasów Majdanu w relacjach Ukrainy z Unią zrobiono więcej niż przez poprzednie 20 lat.

Więcej o:
Komentarze (51)
Unijne sankcje wobec Rosji utrzymane. Zełenski spotkał się z Tuskiem
Zaloguj się
 • marek.krajewski63

  Oceniono 18 razy 4

  Wyglada, ze Zachod nie za bardzo wie jak sie z tej Ukrainy wycofac z twarza wiedzac, ze sami sprowokowali wydarzenia na Krymie i wczesniej na Majdanie. Utrzymuja te fikcyjne sankcje dla lipy, a Ruskie sie tym za bardzo nie przejmuja, taka pro forma, nic dotkliwego, taki pic, bo moze sie jeszcze Ukrainiec na cos przyda, wiec moze jeszcze nie pora oddawac go pod moskiewski bat, choc to bankrut, zlodziej i nacjonalista, dodatkowo skrajnie skorumpowany. No tam sie nie da inwestowac i nikt z zachodu sie nie kwapi, bo juz dawno by przeniesli np. montownie z Polski, bo tam pracownik za duzo taniej. Sa wiec niby sankcje, Trump sie sciska z Putinem, Europa buduje druga nitke pod Baltykiem, ropa i gaz plyna pelnym strumieniem, surowce i forsa krazy w rejonie. Sankcjami przejeta jest chyba tylko i wylaznie Polska, bo traci na tym miliardy, traci na korzysc unijnych, zachodnich panstw, ale i nie tylko, bo i interesy z Ruskiem robia po wschodniej stronie Unii. glownie Wegrzy, potem Bulgarzy, Rumuni, Slowacy i Czesi. Jedynie Polska nawoluje do sankcji, a malo kto sie takim przejmuje.

 • naiwny_debilek

  Oceniono 34 razy 4

  Decyzja oczywista i słuszna. Skoro się putlerowi zachciało terroryzować sąsiadów, niech cierpi.

 • seczytam

  Oceniono 10 razy 2

  A tu znowu smród przepoconych onuc... To obywatele bieda-impierii dzielnie walczą o swoją ojczyznę.

  ura ura
  troll gieroj
  Za rodinu za Putinu
  na boj na boj na boj

 • naiwny_debilek

  Oceniono 38 razy 2

  Biografia Putina w jednym zdaniu: mógł być przywódcą, a skończył jako terrorysta.

 • dziadekjam

  Oceniono 34 razy 2

  "Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker podkreślił, że obecnie relacje między Unią i Ukrainą są bardzo dobre."
  ==========================
  A co powie gdy wytrzeźwieje? :-)

 • icc217

  Oceniono 17 razy 1

  Dlaczego ta zasr. Ukraina nie walczy o swoje, tylko szuka jeleni, ktorzy mieliby pomoc.

 • profitka

  Oceniono 22 razy 0

  to co, przez całą kadencję nie mieli czasu dla Ukrainy, a teraz sobie przypomnieli? Na emeryturze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX