Upały "ugotowały" małże. Słońce dosłownie upiekło je w ich muszlach

Upały w Kalifornii doprowadziły do tego, że małże dosłownie ugotowały się na słońcu. Badacze donoszą, że ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce 15 lat temu, jednak wystąpiła na o wiele mniejszą skalę.

Upały, jakie nawiedziły w ostatnim czasie Kalifornię, doprowadziły do niespotykanych skutków. Jak donosi "The Guardian", w Bodega Bay koordynatorka badań nad fauną i florą Jackie Stones zaobserwowała coś, czego dotychczas nie widziała:

Dziesiątki martwych małż na kamieniach, ich puste muszle i wypalone, a ich mięso ugotowane.

W trakcie czerwcowej fali upałów, która dotknęła Europę, Indie czy właśnie USA, w Kalifornii odnotowano największą od 15 lat tak masową śmierć małż z powodu temperatury. Co więcej, podobnych miejsc ma być więcej wzdłuż wybrzeża. "The Guardian" wskazuje, że wcześniej małże bez problemów znosiły temperatury. Teraz jednak, gdy mięczaki usadowiły się na kamieniach, zostały dosłownie upieczone przez słońce.

W kontekście śmierci małż przywoływane są wypowiedzi innego badacza, biologa Christophera Harleya, który udokumentował w Bodega Bay w 2004 roku masowe "ugotowanie małż". - To coraz częstsze zdarzenia i coraz bardziej dotkliwe - skwitował. Zarówno Harley, jak i Stones, podkreślają, że w 2004 roku wymarło mniej małż niż teraz.

*Zmiana klimatu jest realna i odczuwamy ją już tu i teraz. Jeśli chcesz zapobiegać jej skutkom, ale nie wiesz jak zacząć, możesz wesprzeć Greenpeace, które działa na rzecz rozwoju czystej energii i walczy z opieszałością polityków. WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (84)
Zmiany klimatu i kryzys klimatyczny. Upał dosłownie ugotował małże w Kalifornii
Zaloguj się
 • bannita

  Oceniono 21 razy 13

  "Wielki słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego, Wielki słownik ortograficzny PWN pod red. E. Polańskiego oraz Uniwersalny słownik języka polskiego pod red. S. Dubisza podają dwie poprawne formy dopełniacza liczby mnogiej tego rzeczownika: małży albo małżów".

  Na Czerskiej też chyba przypieka.

 • stara_ale_jara

  Oceniono 27 razy 13

  sadzić lasy ORAZ przestać wycinać lasy. Prosta recepta na zmiany klimatu.

 • californian1

  Oceniono 25 razy 7

  BZDURA KŁAMSTWO MANIPULACJA. Nie sledze tego i nie wiem czy coś się stało małżom ale ostatnie wysokie temperatury w Kalifornii były jakieś dwa trzy tygodnie temu. trwały dwa - trzy dni i temperatura nad morzem nie przekroczyła 30' . Wielokrotnie wcześniej były temperatury wyższe i przez dłuższy czas i nic się małżom nie działo. Jeśli coś się im naprawdę stało to nie przez to ale coś mi mówi ze jest to informacja z całej serii ostatnio zamieszczanych na tym portalu o konieczności ochrony środowiska i wielokrotnie widziałem mocno naginane "fakty" i przeinaczenia po to tylko żeby końcowy wniosek pasował do założonej z góry tezy.

 • agenciputinawon

  Oceniono 13 razy 7

  Analfabeto, autorze artykułu. Zapoznaj się z odmianą rzeczownika małż w liczbie mnogiej. Kompromitacja maksymalna.

 • lukask73

  Oceniono 7 razy 5

  Śmierć "małż" chyba koreluje ze śmiercią szarych komórek albo po prostu brakami w edukacji.

 • squadack

  Oceniono 7 razy 5

  Dopełniacz liczby mnogiej to „małży” albo „małżów” a nie „małż”.
  sjp.pwn.pI/szukaj/ma%C5%82%C5%BCe.html

 • student_zebrak

  Oceniono 19 razy 5

  Malze maja czarne skorupy. Malze byly na suchuch skalach. Nic dziwnego, w bzposrednich promieniach Slonca padly.
  Czy w tamtym miejscu malze w wodzie takze sie ugotowaly?
  Jeszcze jeden pretekst do promowania durnej ideologii, lekcewazacej proste zjawiska tlumaczace zwyczajne zdarzenia. Jak zwykle zerowanie na glupocie naiwnych czytelnikow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX