Iran: "Rozpoczynamy wzbogacanie uranu". Izrael wzywa Zachód do działania. Jest też oświadczenie UE

Iran zapowiada, że będzie wycofywał się z kolejnych postanowień porozumienia nuklearnego. Według agencji Reutersa zacznie od wzbogacania
uranu. Prezydent Izraela wezwał Francję, Wielką Brytanię i Niemcy do nałożenia natychmiastowych sankcji na Iran.

Prezydent Izraela oświadczył, że deklaracja Iranu dotycząca wzbogacania uranu to "bardzo niebezpieczny krok". Benjamin Netanjahu wezwał kraje Zachodu do natychmiastowych działań. 

Głos w sprawie zabrała także Unia Europejska. - Zdecydowanie wzywamy Iran, by wycofał się ze wszystkich działań, które są niezgodne z jego zobowiązaniami zawartymi w porozumieniu nuklearnym - czytamy w komunikacie, który opublikowała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz. Kocijanczicz napisała też o dużym zaniepokojeniu zapowiedziami władz w Teheranie. - Wezwaliśmy Iran, aby nie podejmował dalszych działań, które podważają umowę nuklearną - dodała.

Rzeczniczka dodała również, że szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini czeka na raport inspektorów Międzynarodowej Agencją Energii Atomowej w tej sprawie. Mogherini jest także w kontakcie z krajami, które w 2015 roku podpisały z Iranem porozumienie nuklearne, czyli Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, a także USA, Rosją i Chinami. Na podstawie tych konsultacji zapadną decyzje o kolejnych krokach. 

Informacja o rozpoczęciu wzbogacania uranu ponad poziom zapisany w porozumieniu została ogłoszona w czasie konferencji prasowej w Teheranie. Irańczycy powiedzieli na niej, że co 60 dni będą wycofywać się z kolejnych zapisów umowy aż do momentu, gdy pozostali sygnatariusze nie zagwarantują ochrony przed amerykańskimi sankcjami uniemożliwiającymi Iranowi sprzedaż ropy naftowej.

Ponad rok temu Waszyngton wycofał się jednostronnie z umowy, której sygnatariuszami są także Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Iran: Wyprodukujemy uran wzbogacony do takiego poziomu do jakiego będziemy potrzebować

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Abbas Arakczi podkreślił dzisiaj, że jego kraj otwarty jest na negocjacje w tej sprawie. - Jeśli nasi partnerzy nie skorzystają z tej okazji, to nie będzie wątpliwości, że opuścimy porozumienie - ogłosił minister.

Komentatorzy podkreślają, że do produkcji broni jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 procent. Wcześniej prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział, że jego kraj wyprodukuje uran wzbogacony do takiego poziomu do "jakiego będzie potrzebował".

To kolejna deklaracja Teheranu naruszająca zapisy umowy nuklearnej. Wcześniej Republika Islamska zwiększyła limity magazynowania uranu ponad - zapisany w umowie - poziom 300 kilogramów.

Porozumienie nuklearne sprzed 4 lat przewidywało ograniczenie irańskich zapasów uranu z 12 ton do 300 kilogramów. Przez kolejnych 15 lat kraj ten miał nie gromadzić tak zwanych zapasów ciężkiej wody a wytwarzane paliwo jądrowe nie mogło być wykorzystywane do produkcji broni jądrowej. Przed
umową nuklearną Teheran wzbogacał uran do poziomu 20 procent rozszczepionego izotopu.

Komentarze (478)
Iran właśnie ogłosił: "Rozpoczynamy wzbogacanie uranu". Izrael wzywa Zachód do działania
Zaloguj się
 • marwel

  Oceniono 58 razy 20

  W Polsce uprawia się politykę do góry nogami za sojusznika uważa się naszego największego wroga (Izrael) , a za wroga państwo nam przyjazne ( Iran).

 • lord-p

  Oceniono 70 razy 18

  Amerykanie i ich podnóżki jednostronnie zerwali umowę międzynarodową, a teraz krzyk, że Iran robi swoje. Typowe...

  Życzę Teheranowi wszystkiego najlepszego. Bo niby dlaczego Izrael może mieć bombę atomową a Iran nie?

 • scierplaminoga

  Oceniono 49 razy 15

  no i dobrze, przecież jak Izrael może mieć, to dlaczego Iran miałby nie mieć ?

 • robertos27

  Oceniono 27 razy 13

  Dobrze wiemy z historii, że broń atomowa została użyta tylko wtedy, gdy posiadała je jedna strona konfliktu. Gdy posiadają obie, spory są zmuszone rozwiązywać się w inny sposób. Nie widzę więc, z polskiej perspektywy, żadnego powodu aby przeszkadzać Iranowi. Izrael próbuje wykorzystywać swoje wpływy w USA, szantażować zachodni świat holocaustem i zmuszać do bezwarunkowego popierania jedynie strony izraelskiej. Inne podejście do sprawy konfliktu bliskowschodniego już zdążyli zdefiniować "nowoczesnym antysemityzmem". Musimy być pewni, że każdy kolejny konflikt na BW, to kłopoty przede wszystkim dla Europy. I o to chodzi Izraelowi. Swoje problemy i zagrożenia próbują eksportować z dala od siebie, jak dotąd skutecznie. Niech w końcu zaczną uczyć się co to dialog, zamiast ciągle narzucać swoją wolę.

 • c.t.k

  Oceniono 44 razy 12

  Co ma zrobić postawiony pod ścianą Iran?
  Żądać zniszczenia zapasów broni nuklearnej zgromadzonych przez Izrael?
  Być może Żydom uda się roz3.14erdolić Iran, ale sami też mogą zniknąć

 • muledet.3

  Oceniono 14 razy 8

  Podoba mi sie deklaracja UE "zdecydowanie wzywamy Iran ......" i poszli spac.

  Nethanjau nie jest prezydentem Izraela jest premierem.

 • yaspiman

  Oceniono 14 razy 8

  "Izrael wzywa Zachód do działania"
  mam nadzieje, że Polska nie weźmie udziału w żadneych zbrodniczych działaniach przeciwko Iranowi i nie stanie sie narzędziem w rękach żydów.
  Iran nie jest wrogiem Polski i nigdy nie był, czego nie można powiedzieć o Izraelu.

 • blumkwist

  Oceniono 20 razy 8

  Izrael domaga się sankcji wobec Iranu w związku z próbą stworzenia przez nich bomby atomowej. W ramach równego traktowania wszystkich stron, wzywam :) USA i UE do natychmiastowego nałożenia sankcji na Izrael, ponieważ to państwo - nie tyle próbuje wyprodukować broń nuklearną - ale on już ją od dawna posiada. Izrael na pewno do sankcji nałożonych na siebie się przychyli, skoro za próbę zdobycia tego samego co już sam posiada, takich sankcji wobec Iranu także się domaga.

 • a.k.traper

  Oceniono 20 razy 8

  No i teraz polska partia rządząca w kropce, USA promuje Izrael, Izrael traktuje nas jako oprawców, USA traktuje Iran jako wroga a my włazimy w d...ę USA. Ja większą sympatią darzę Persów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX