Kolejne trzęsienie ziemi w Kalifornii, jeszcze silniejsze niż czwartkowe. Panika w studiu CBS

Kolejne trzęsienie ziemi zarejestrowano w piątek wieczorem w południowej Kalifornii. Wstrząsy o magnitudzie 7,1 pojawiły się dzień po silnym trzęsieniu ziemi jakie nawiedziło ten region.

Z informacji, które przekazała straż pożarna wynika, że trzęsienie ziemi uszkodziło budynki w północno-zachodniej części hrabstwa San Bernardino. Wstrząs pojawił się 200 km na północ od Los Angeles. 

Trzęsienie ziemi w Kalifornii: kilka osób rannych, wybuchły pożary   

Piątkowe silne trzęsienie ziemi nawiedziło rozległe tereny południowej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Wstępne pomiary wykazały, że wstrząs miał magnitudę 6,4, później okazało się, że był silniejszy (7,1). W wyniku wstrząsów rannych zostało kilka osób, zapaliły się dwa domy, doszło też do rozszczelnień instalacji gazowych.

Piątkowe trzęsienie ziemi zaskoczyło i mocno wystraszyło parę dziennikarzy prowadzących wieczorne wydanie programu na żywo w studiu CBS w Los Angeles. - Nie mamy pewności, czy coś nie spadnie nam na głowę. To jest bardzo silne trzęsienie ziemi. Lepiej schowajmy się pod biurko. Za chwilę wrócimy - mówili prowadzący program.    

Epicentrum trzęsienia znajdowało się niedaleko liczącej prawie 30 tysięcy mieszkańców miejscowości Ridgecrest, położonej na pustyni Mojave u podnóża gór Sierra Nevada. Wstrząsy były jednak odczuwalne nawet w odległym o 200 kilometrów Los Angeles oraz w położonym jeszcze dalej Las Vegas. Podczas trzęsienia w sklepach produkty spadały z półek a ludzie uciekali na zewnątrz budynków. Pierwsze doniesienia mówią o kilku pożarach i drobnych uszkodzeniach. Jak dotąd nie ma informacji o poważniejszych przypadkach zniszczenia infrastruktury. Lokalne władze informują o osobach, które odniosły drobne obrażenia.

Sejsmolodzy mówią, że dzisiejsze trzęsienie jest elementem serii wstrząsów. Niebezpieczeństwo kolejnego większego trzęsienia szacują na 5 procent.

Wstrząsy wystąpiły dzień po trzęsieniu ziemi, które w czwartek nawiedziło południową Kalifornię. Miało magnitudę 6,4 i zgodnie z danymi przekazanymi przez lokalne władze, było to najsilniejsze od 20 lat trzęsienie zmieni w tym regionie.

Rejon Los Angeles pod względem geologicznym cechuje wyjątkowa niestabilność, co skutkuje dużą liczbą wstrząsów rocznie. Samo miasto leży na uskoku San Andreas, który przebiega pomiędzy dwoma płytami geologicznymi. Miasto w swoje historii często nawiedzały silne trzęsienia ziemi, jedno z najtragiczniejszych miało miejsce w 1994 roku, wtedy w dzielnicy Northridge zginęły 72 osoby.

Więcej o:
Komentarze (52)
Kolejne trzęsienie ziemi w Kalifornii, jeszcze silniejsze niż czwartkowe. Panika w studiu CBS
Zaloguj się
 • yaspiman

  Oceniono 16 razy 12

  a zegar tyka ...

 • akenty87

  Oceniono 12 razy 10

  Konwencja PiS jest w Katowicach, niechaj tam pierdyknie

 • dziadekjam

  Oceniono 52 razy 10

  Zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi, to mały pikuś w porównaniu ze zniszczeniami wywołanymi rządami pisiewia..:-)

 • banan125

  Oceniono 9 razy 7

  Putin świdruje pod LA

 • kac

  Oceniono 11 razy 7

  Do trzech razy sztuka... to wszystko to na razie tylko przygrywka.
  Ten rejon jest geologicznie skazany na kataklizm.

 • justas32

  Oceniono 6 razy 4

  Już niedługo Szczęsny z Mariną tam zamieszkają. Nieszczęsny Szczęsny ...

 • rumpa

  Oceniono 2 razy 2

  To i tak mały pikuś w porównaniu z Cascadią. Jak tam odpali, to dopiero będzie jazda - masa budynków z cegły, w tym rządowych, w tym szkół, nijak nie przygotowanych na trzęsienie ziemi o sile 9 stopni, zresztą o żadnej sile, bo jak je budowano, nikt o trzęsieniach ziemi w tym regionie nie wiedział - kto by tam słuchał bajań Indian, nie? Do tego tsunami, bo strzeli pod oceanem. Też już teoretycznie jest opóźnione. Jak ostatni raz huknęło, bodajże w 1700 roku, to w Japonii mieli tsunami bez trzęsienia ziemi - orphan tsunami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX