Trump chwalił armię sprzed 250 lat. Mówił o "przejmowaniu lotnisk", potem pomylił wojny

Co zdobywali amerykańscy żołnierze w trakcie wojny o niepodległość? Według prezydenta USA... przejmowali lotniska. Przemówienie Donalda Trumpa z okazji Dnia Niepodległości miało jeszcze jedną wpadkę - prezydentowi pomyliły się wojny.

4 lipca to w Stanach Dzień Niepodległości, obchodzony w rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości trzynastu kolonii (stanów) od Wielkiej Brytanii. Z tej okazji, jak to bywa od lat, przemówienie przed pomnikiem Abrahama Lincolna wygłosił prezydent USA.

Donald Trump postanowił powspominać wydarzenia z drugiej połowy XVIII w., które doprowadziły do utworzenia Stanów Zjednoczonych Ameryki. O ile do znaczącej części jego opowieści nie można się przyczepić, to już do dwóch wątków - jak najbardziej.

Wszystko zaczęło się od jego wspomnienia czerwca 1775 roku, gdy utworzono Armię Kontynentalną, którą walczyła o niepodległość w latach 1775-1783. Trump wychwalał jej zwycięstwa, jak i męstwo, gdy przetrwała trudną zimę w Valley Forge. Tutaj jednak prezydent USA odpłynął:

Nasza armia... odbiła lotniska, zrobiła wszystko, co mogła zrobić.

Niestety, pod koniec XVIII w. nikt jeszcze nie latał - chyba że balonem, raczej rachitycznym. A braciom Wright udało się odbyć pierwszy lot samolotem dopiero w 1903 roku.

To jednak nie ostatnia wpadka Donalda Trumpa. Zaraz po słowach o odbijaniu lotnisk wychwalał zwycięstwo amerykańskiej armii podczas obrony fortu McHenry. W tym wypadku pomylił się o kilkadziesiąt ładnych lat. Owszem, Amerykanie obronili fort McHenry, ale w 1814 roku, już w innych starciach z Brytyjczykami.

Wspomniane historyczne rewelacje Donalda Trumpa można usłyszeć od 1:17:12 na tym nagraniu z Białego Domu:

Więcej o:
Komentarze (118)
Dzień Niepodległości w USA. Donald Trump twierdzi, że amerykańscy żołnierze w XVIII w. przejmowali lotniska
Zaloguj się
 • antybiurokrata

  Oceniono 48 razy 30

  W USA rządzą debile, ale wielu Polaków jest w rządach USA zakochanych bardziej niż sami Amerykanie. Bush był nawet głupszy. Podczas podobnej okazji ogłosił że Amerykanie walczyli o wszystko od kiedy ich wielki kraj został utworzony 1000 lat temu. Trzeba być analfabetą aby takie coś powiedzieć, bo po całych stanach są pamiątki z okazji 200 lecia USA które były budowane kiedy ten pajac był w wieku szkolnym.

 • palo_ma1

  Oceniono 32 razy 28

  On tak jak PiS - absurd goni absurd, a Suweren coraz bardziej to toleruje.

 • wolak007

  Oceniono 23 razy 19

  Nadaje się do PiS. Na 100%!

 • jezierskiadam

  Oceniono 28 razy 18

  Jacy są Jarosław Kaczyński i Donald Trump każdy widzi i mówi oraz pisze o tym co widzi.

  Istotne jest pytanie: - Dlaczego takie pajace wygrywają demokratyczne wybory i utrzymują wysokie poparcie w sondażach? Zjawisko jest nowe i powtarzalne. Oznacza, że zmienił się elektorat.

  Wielu uważa, że natura ludzka nie zmieniła się od starożytności, albo od czasów jeszcze dawniejszych. Przeciwną jest teza, że wynalazki dokonane przez ludzi rykoszetem uderzają w swoich twórców. Zmieniają nie tylko środowisko, ale także jednostki i społeczeństwo.

  Na poparcie tezy o ewolucyjnych zmianach ludzkiej natury w efekcie postępu cywilizacyjnego mam następujący argument: - Jeszcze trzydzieści lat temu gdyby ktoś stojąc przed Biblioteką Kongresu Stanów Zjednoczonych, albo przed Gmachem Biblioteki Narodowej w Warszawie stwierdził: - Ja nie muszę się niczego uczyć bo wszystko mam w tej bibliotece, zostałby uznany za niespełna rozumu. Dziś normą jest, że uczeń stwierdza: - Szkoła nie jest mi potrzebna, nie muszę mieć żadnej wiedzy, bo wszystko jest w internecie. . Zasoby internetu ze swoją wiedzą identyfikuje również wielu ludzi 40+. Taki elektorat już dominuje i z czasem będzie wzmacniał swoją rolę w kolejnych wyborach.

  Coraz większy procent wyborców stanowią tego rodzaju erudyci.

  Dodatkowo rozprzestrzenia się przekonanie, że prawdę można ustalać za pomocą lajków i hejtów. To przekonanie to typowy efekt stadny. Elektorat jak barany idzie tam gdzie większość. Zanika refleksja i samodzielność myślenia. Własną ocenę zastępuje stanowisko narzucone przez grupę.

  Adam Jezierski

 • 12jontek

  Oceniono 23 razy 17

  No i już wiadomo dlaczego to jest jeden z ulubionych przez pis polityków. Jest takim samym mitomanem jak przywódcy pis

 • awm10

  Oceniono 16 razy 14

  Żeby nam tylko nie wypowiedział wojny.
  Bo mu się kraje pomylą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX