Ska造 na Maderze porasta dziwny nalot. Przez zanieczyszczenie powsta造 plastikowe "strupy"

Portugalscy naukowcy odkryli niepokoj帷y i nieznany wcze郾iej rodzaj zanieczyszczenia. Ska造 na wybrze簑 Madery od kilku lat porastaj plastikowe "strupy".

Blisko 10 proc. skał na wybrzeżu Madery porastają niepokojące plastikowe "strupy". Problem z roku na rok robi się coraz poważniejszy, a naukowcy ostrzegają, że podobne zjawisko może wystąpić także w innych miejscach planety. To o tyle niepokojące, że konsekwencje nie są jeszcze dobrze znane.

Plastikowe porosty na wybrzeżu Madery

Po raz pierwszy plastikowy nalot wgryzający się w skały zaobserwowano w 2016 roku. Sprawę zaczęli dokładniej badać naukowcy z Marine and Environmental Sciences Centre. Ignacio Gestoso García powiedział w rozmowie z CNN:

Już wtedy byliśmy bardzo zaskoczeni i zaniepokojeni tym fenomenem. Powtórzyliśmy badanie w 2017 i 2018 roku. Kilka miesięcy temu zauważyliśmy, że plastikowe porosty są coraz bardziej obfite, w związku z czym przyglądamy im się ze wzmożoną czujnością.

Z ustaleń naukowców wynika, że obecnie plastikowy nalot porasta już 9,46 proc. skał na linii brzegowej wyspy. Przeprowadzono analizę składu i wynika z niej, że porosty składają się z polietylenu. To najczęściej wykorzystywany rodzaj plastiku, z którego robi się opakowania, elementy budowlane i urządzenia medyczne. Zjawisko określono miastem "plasticrusts" - co w wolnym tłumaczeniu oznacza "plastikowe strupy".

Wyniki niepokojących obserwacji opisano w artykule opublikowanym na łamach "Science of The Total Environment". Zdaniem badaczy plastik może pochodzić z różnych źródeł - prawdopodobnie porosty powstają z odpadów produkowanych przez przemysł turystyczny i przemysłowe rybołówstwo.

Ignacio Gestoso García dodaje: Jesteśmy przekonani, że ten problem nie dotyczy tylko Madery. Prawdopodobnie z tym zjawiskiem będziemy mieć do czynienia także w innych rejonach świata.

'Plasticrusts' /'Plasticrusts' / Marine and Environmental Sciences Centre


Naukowcy ostrzegają, że potencjalne skutki występowania plastikowych porostów ciągle są nieokreślone, ale istnieje duże ryzyko, że zaszkodzą zwierzętom zamieszkującym Maderę. Co ciekawe, ich zdaniem zjawisko ma bardzo mały wpływ na zdrowie ludzi. Należy jednak przeprowadzić dalsze badania, które powinny się skupić właśnie na tej kwestii.

Zanieczyszczenie plastikiem jest jednym z najpoważniejszych ekologicznych zagrożeń w skali całej planety. To, że dochodzi już do takich anomalii, może oznaczać, że kłopoty będą się pogłębiać. A przypomnijmy - w ciągu jednego tygodnia zjadamy średnio pięć gramów plastiku - tyle, ile waży karta kredytowa. To ustalili naukowcy z University of Newcastle w Australii.

Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność ich działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Wi璚ej o:
Komentarze (47)
Ska造 na Maderze porasta dziwny nalot. Przez zanieczyszczenie powsta造 plastikowe "strupy"
Zaloguj si
 • pan.szklanka

  Oceniono 17 razy 11

  Czyli 郵ad闚 inteligentnego 篡cia w Kosmosie mo瞠my szuka za pomoc analizy widmowej polietylenu. B璠zie to 篡cie umiarkowanie inteligentne, wi璚 jest szansa 瞠 si dogadamy.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 17 razy 11

  Niestety jest ju za p騧no, dla nas nawet podw鎩nie, bo opr鏂z braku ekologicznych rozwi您a, braku determinacji do zmian, nie mamy te kapita逝, by co zrobi, gdy za ile lat ju nawet do naszych zakutych pa dotrze, 瞠 jest za p騧no.

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 4

  Co to znaczy "plastikowe porosty"?
  Czy zn闚 Szan. Red. "jab" mia k這poty z gugletranslatorem?

  P.S. Ju 'strup闚" nie b璠 komentowa豉...

 • jarsza

  Oceniono 8 razy 4

  安iat jaki znamy chyli si ku upadkowi. Niestety proces ten przyspiesza. Pow鏚 -rz康z 鈍iatem idioci i religie. Jak to si nie zmieni to po ptakach - szkoda 安iat by pi瘯ny.

 • grzegorz.bandur

  Oceniono 7 razy 3

  Pani/Panie autorze "jab". Sk康, do diaska, te "porosty"? Czy to inwencja w豉sna? Przejrza貫m kilka 廝鏚這wych artyku堯w - od Times'a, przez CNN po ScienceDirect - 瘸dne z tych szacownych 廝鏚e informacji nie wpad這 na pomys nazwania odpad闚 porostami. Delikatnie tylko wspomn, 瞠 wyst瘼owanie "篡wych" porost闚 鈍iadczy zazwyczaj o wysokiej czysto軼i 鈔odowiska, a nie o jego zanieczyszczeniu (wystarczy poczyta co nieco o tzw. skali porostowej).
  Zatem - troch rzetelno軼i, weryfikacji 廝鏚e i wiedzy og鏊nej i ju b璠 lepsze perspektywy dziennikarskiej kariery... Ale to si musi chcie chcie.

 • niezalany

  Oceniono 12 razy 2

  nic nie zrozumia貫m z tego artyku逝... porosty to co co ro郾ie, jest 篡we, czy to jest 篡wy plastik, ze zdolno軼i namna瘸nia si, wzrotsu? wie kto co konkretnego na ten temat???

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Jak bedziecie jest mieso i warzywa z takimi wykwitami oraz miec problem z "wydaleniem" tego szajsu to nie bedzie juz tak do smiechu 😐😶

 • europejski.teczowy.rowerzysta

  Oceniono 1 raz 1

  plastikowa korozja, a nie plastikowe strupy

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX