Grecja: Przechwycono 33 miliony tabletek "narkotyku dżihadystów". Pięć ton warte pół mld dolarów

20 funkcjonariuszy z greckiej policji i straży przybrzeżnej przez tydzień przeszukiwało 22 000 desek podłogowych, w których ukryto kilka ton tabletek captagonu (fenetyliny), nazywanych "narkotykiem dżihadystów".

Podejrzany ładunek z Syrii trafił do portu w Pireusie w Grecji. Na statku znajdowało się ponad 22 000 desek podłogowych, które zostały przejęte przez greckie służby 27 czerwca. Przez kolejny tydzień funkcjonariusze policji i straży przybrzeżnej wydobywali z nich nielegalną substancję psychoaktywną.

Grecja. Ponad pięć ton "narkotyku dżihadystów" płynęło do Chin

W przetransportowanych z Syrii deskach odnaleziono ponad 33 milionów tabletek captagonu, znanych także jako "narkotyk dżihadystów". Łączna masa tabletek to 5250 kilogramów. Jeżeli udałoby się je sprzedać, przyniosłyby pół miliarda dolarów zysku - pisze "Greek Reporter".

Strona grecka dowiedziała się o podejrzanym ładunku dzięki amerykańskiej agencji do walki z narkotykami Drug Enforcement Administration. Grecja była krajem tranzytowym, a tabletki miały zostać przetransportowane do Chin. Istnieje podejrzenie, że captagon miał trafić finalnie do jednego z krajów Bliskiego Wschodu, a transport narkotyków do Chin odbył się po to, aby został zarejestrowany jako ładunek pochodzący z Państwa Środka, a nie z Syrii.

Czym jest "narkotyk dżihadystów"?

Captagon (fenetylina), nazywany także "narkotykiem dżihadystów", swoim składem przypomina znane w Polsce tabletki ecstasy. Swoją potoczną nazwę zyskał dlatego, że był on wykorzystywany przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego. Narkotyk ten sprawia, że osoba pod jego wpływem nie czuje bólu, głodu ani strachu, a jednocześnie zwiększa koncentrację. W ten sposób ISIS zmieniało swoich żołnierzy w "maszyny do zabijania" - pisze Interia. Największym producentem captagonu jest Syria.

Więcej o:
Komentarze (30)
Grecja: Przechwycono 33 miliony tabletek "narkotyku dżihadystów". 5 ton warte 0,5 mld dolarów
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 24 razy 22

  Ale musiał gnojom gul skoczyć jak się dowiedzieli że przesyłka wpadła :))))

 • lubiedobrze

  Oceniono 33 razy 21

  Ta. Jest tak podobny do ecstasy jak PiS do chrześcijańskiej demokracji.

 • bigfisher

  Oceniono 24 razy 16

  Narkotyk ten sprawia, że osoba pod jego wpływem nie czuje bólu, głodu ani strachu, a jednocześnie zwiększa koncentrację - ej toż to wymarzony medykament. Powinni to sprzedawać bez recepty.

 • zygmund

  Oceniono 15 razy 15

  Ale postęp teraz. A pomyśleć, że w czasie II Wojny Światowej żołnierze musieli polegać na zwykłej metamfetaminie, a niektóre armie nawet tego nie miały i piły wódkę.

 • vincento_mocca

  Oceniono 14 razy 14

  Podmienić na serum wiecznej sraczki i puścić dalej.

 • rasta-mw

  Oceniono 19 razy 9

  Nasi PiSlamiści nie potrzebują takich pigół, mają lepszy narkotyk zwany wódą który od wieków otępia suwerena.

 • efedra

  Oceniono 18 razy 4

  "ponad 33 milionów tabletek "

  Ponad 33 milionY, UZ - nieuku!

 • westlondon

  Oceniono 3 razy 1

  No ale zapomnieliscie napisac ze to rezim Assada je produkuje. Ze Syria to nikomu nic nie powie. A przeciez napewno nie robia tego Bojownicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX