Całkowite zaćmienie słońca już za nami! Jak wyglądało? Zobacz niezwykłe fotografie! [ZDJĘCIA]

Tegoroczne całkowite zaćmienie Słońca przeszło już do historii. To niezwykłe zjawisko, które miało miejsce 2 lipca, nie było widoczne z Polski, a z Chile oraz Argentyny. Miłośników astronomii, którzy nie mieli szczęścia być wczoraj w Ameryce Południowej, zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego kosmicznego widowiska.

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając tym samym światło słoneczne. Zjawisko to jest rzadkie, ponieważ orbita Księżyca jest nie tylko eliptyczna, ale także nachylona pod kątem w stosunku do orbity Ziemi. Powoduje to, że cień Księżyca zwykle mija naszą planetę. Kiedy jednak orbita Księżyca przetnie orbitę Ziemi, a cień ziemskiego satelity padnie na naszą planetę, obserwujemy zaćmienie Słońca. W ciągu roku można obserwować maksymalnie pięć zaćmień słońca, ale maksymalnie dwa z nich mogą być zaćmieniami całkowitymi.

Całkowite zaćmienie Słońca na fotografiach

Całkowite zaćmienie Słońca, które miało miejsce 2 lipca 2019 roku, można było obserwować z terytorium Chile, Argentyny oraz z wód na południu Oceanu Spokojnego. Rozpoczęło się o godzinie 18:55 i trwało 4 minuty i 33 sekundy. Całe wydarzenie można było zobaczyć dzięki transmisji przeprowadzonej przez NASA. Ostatnie zaćmienie Słońca zostało także uwiecznione na setkach zdjęć udostępnionych na portalach społecznościowych.

 
 
 
 

Kiedy nastąpi kolejne zaćmienie Słońca?

Kolejne zaćmienie Słońca, które będziemy mogli obserwować w tym roku, nastąpi 26 grudnia. Nie będzie to jednak zaćmienie całkowite, a zaćmienie obrączkowe. Niestety, ono także nie będzie widoczne na polskim niebie. Aby zobaczyć je na żyw,o trzeba będzie się udać do Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Indii, Sri Lanki lub Indonezji. Najbliższe całkowite zaćmienie słońca odbędzie się 14 grudnia 2020 i po raz kolejny będzie widoczne z Chile, Argentyny oraz południowego Pacyfiku.

Więcej o:
Komentarze (8)
Całkowite zaćmienie słońca już za nami! Jak wyglądało? Zobacz niezwykłe fotografie! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • cob22

  Oceniono 5 razy 5

  Dobrze ze nie w Bialymstoku, byla by panika i poszli by z pielgrzymka do Czestochowy.

 • Ja TylkoJa

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby nie postęp i nauka kapłani nadal wciskali by bajki i straszyli lud karami.
  Dlatego warto popierać naukę a nie religie

 • yfqk

  Oceniono 3 razy 3

  "Najbliższe całkowite zaćmienie słońca odbędzie się [...]"
  Odbyć się mogą zdarzenia planowane, młody redaktorze. Zaćmienie będzie miało miejsce lub wydarzy się.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 2 razy 2

  Swietne zdjecia.
  Bylem jesienia 2017 r. na wyjezdzie w Gorach Skalistych w stanie Wyoming i mimo bezchmurnej pogody, relatywnie dobrego sprzetu, roznych filtrow, obiektywow, statywow i doswiadczenia fotograficznego wiem jak trudno jest takie fotki zrobic. Z moich na 2 setki wtedy zrobionych - ladnie (poprawnie) wyszlo moze z 5. Najciekwaszy okazal sie film z pasma gor - po przeciwnym do slonca kierunku, kiedy w moze 2-3 sekundach 'przelecial' po nich cien ksiezyca.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 1 raz 1

  No to miał radochę Pan Twardowski na księżycu, że miliony ludzi na Ziemi chociaż przez parę minut podglądało go!!

 • wislano

  0

  Zdjęcie 8 z 8 to pewnie surykatki , pstryknięto im foto, zamiast Słońca podczas zćmienia

 • dlugi48

  Oceniono 2 razy -2

  A co nas obchodzi, co będzie w Chile?! Kiedy będzie widoczne w Polsce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX