Całkowite zaćmienie Słońca już dzisiaj! NASA przygotowuje transmisję

Już dziś po godzinie 18:00 będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Niestety, to rzadkie zjawisko nie będzie widoczne na polskim niebie. Moment, w którym Księżyc zasłoni słoneczną tarczę, będzie można zobaczyć podczas transmisji na żywo prowadzonej przez NASA.

Całkowite zaćmienie Słońca to zjawisko dość rzadkie, bo może zdarzyć się maksymalnie dwa razy w roku. Dzisiejsze zaćmienie będzie widoczne jedynie z Chile, Argentyny i wysp położonych na południu Oceanu Spokojnego.

Całkowite Zaćmienie Słońca już dzisiaj! Gdzie będzie można je obejrzeć?

Lipcowe zaćmienie Słońca będzie wyjątkowo ciekawe - nastąpi mniej więcej półtorej godziny przed zachodem (o godzinie 18:55 czasu polskiego), dzięki czemu osoby, które będą obserwować to zjawisko, zobaczą wokół Księżyca złotą poświatę. Tym razem całkowite zaćmienie Słońca nie będzie widoczne z Polski, ale miłośnicy astronomii w naszym kraju będą mogli je zobaczyć dzięki transmisji na żywo, którą we wtorek wieczorem przeprowadzi NASA. Będzie ona prowadzona w języku angielskim oraz hiszpańskim.

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Zaćmienia Słońca mają miejsce, gdy Księżyc znajduje się bezpośrednio między Słońcem a Ziemią, rzucając swój cień na powierzchnię naszej planety. Zjawisko to jest dość rzadkie, ponieważ orbita Księżyca jest nachylona pod kątem ponad pięć stopni w stosunku do orbity Ziemi, co sprawia, że cień Księżyca zwykle mija Ziemię. Aby zaćmienie Słońca doszło do skutku, orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. W ciągu roku można obserwować maksymalnie pięć zaćmień słońca, ale maksymalnie dwa z nich mogą być zaćmieniami całkowitymi. 

Więcej o:
Komentarze (45)
Całkowite zaćmienie Słońca już dzisiaj! NASA przygotowuje transmisję na żywo
Zaloguj się
 • a_usher

  Oceniono 18 razy 18

  Zaćmienie nie powstaje. Do zaćmienia dochodzi.

 • pan_mamon

  Oceniono 22 razy 16

  My w kraju mamy własne słońce - Jarosława Wiecznie Dziewicę i inne nam nie potrzebne. To dzięki wspaniałym rządom PIS omijają nas zaćmienia, gradobicia i koklusz.

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 20 razy 10

  Phi. W Polsce zaćmienie co niedziela.

 • jerzysm42

  Oceniono 10 razy 6

  Kaczyński z Morawieckim załatwią, żeby to zaćmienie było w Polsce.
  Suweren z Podkarpacia powinien patrzeć w niebo.
  Ale ostrożnie, bo może Tęczę zobaczyć.

 • realworld

  Oceniono 3 razy 1

  Totalne Zaćmienie Umysłu
  www.youtube.com/watch?v=Nvo4wAhTGYY&t=2s

 • kirdan1

  Oceniono 9 razy 1

  Apel do Chilijczyków i Argentyńczyków żeby nie podchodzili za blisko.

 • horatio_valor

  Oceniono 5 razy 1

  Dziękujemy NASA za zorganizowanie tego niezwykłego wydarzenia astronomicznego. Ale prosimy o wzięcie w przyszłości pod uwagę również nas, żebyśmy też mogli pooglądać takie niezwykłe zjawiska na własne oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX