Rocznica zaogniła opór. Protestujący "zdobyli" parlament Hongkongu. Zawieszono w nim wymowną flagę

Hongkong dalej niespokojny - ledwo ustały pierwsze zamieszki, a już wybuchły kolejne. Tym razem protestujący przedarli się do budynku parlamentu. Ściany zamalowano graffiti, a w gmachu zawisła flaga Hongkongu z czasów brytyjskich. Protesty wróciły za sprawą 22. rocznicy wejścia miasta do Chin.

1 lipca 1997 roku Hongkong, była brytyjska kolonia, stał się częścią Chińskiej Republiki Ludowej. W rocznicę tych wydarzeń na ulice Hongkongu znowu wyszli ludzie, kontynuując poprzednie protesty. Zapoczątkowała je kilka tygodni temu próba wprowadzenia prawa umożliwiającego ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin.

W największym marszu wzięło udział około 2 milionów osób. Władze wycofały się z pomysłu szybkiego przegłosowania ustawy, ale teraz demonstranci żądają całkowitego wycofania projektu z parlamentu.

Hongkong. Protestujący w budynku parlamentu, zawieszono flagę

1 lipca zamieszki wybuchły w pobliżu miejsca, gdzie władze ChRL obchodziły rocznicę powrotu Hongkongu do Chin. Podczas demonstracji policja użyła gazu łzawiącego. Po godz. 16 czasu polskiego - jak informowały światowe media - protestujący wdarli się do budynku parlamentu, wybijając szyby. Wcześniej ewakuowano z niego pracowników. W związku z tymi wydarzeniami wydano czerwony alarm.

Protestujący malowali w budynku parlamentu graffiti, a na zdjęciach AFP widać, jak wewnątrz budynku zawieszają flagę Hongkongu z czasów brytyjskich, czyli godło miasta połączone z Union Jackiem (flagą Wielkiej Brytanii). Część z nich trzymała nad głowami parasolki, zapewne by uniknąć sfotografowania.

Na nagraniach widać, że większość protestujących ma na głowach kaski ochronne, maseczki zasłaniające twarze, często też okulary ochronne. Za takie bezprawne wkroczenie do budynku grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Przed godz. 17 czasu polskiego agencja AFP przekazała, że rząd Hongkongu oskarża protestujących, którzy wdarli się do parlamentu o "skrajną przemoc". Z kolei policja apeluje, by opuścili budynek, albo zostanie użyta "stosowna siła".

Więcej o:
Komentarze (34)
Hongkong. Zaostrzają się protesty. Ludzie w budynku parlamentu, graffiti na ścianach
Zaloguj się
 • tim7

  Oceniono 21 razy 17

  A w Polsce szczerbaty z wolfangową przy rosole ustalą wyrok sądu konstytucyjnego w fundamentalnej dla racji państwa sprawie prawa powszechnego i nikt nawet nie zaprotestuje głośno. Zakład...?

 • nacl

  Oceniono 19 razy 13

  Brawo Hongkong!

 • as31

  Oceniono 9 razy 7

  Koledzy cesarza Chin z Moskwy, Warszawy, Budapesztu, Ankary itp, itd, oglądają te obrazki bez szczególnego entuzjazmu :(((

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 2

  Trzeba wprowadzić zewnętrzne siły pokojowe. Najlepiej japońskie.

 • polakadam

  Oceniono 6 razy 2

  Niech zrobią referendum i prezeglosują chinexit. To ostatnio jest modne.

 • lupus.y

  Oceniono 6 razy 0

  Wystarczy posmakować demokracji... Z tego co słyszałem, rządzacych w Chinach trapi taki koszmar: powtórzenie się protestów podobnych do dawnych protestów na Placu Tiananmen, ale w kilku - kilkunastu miejscach na raz. I rządzący nie są w tym momencie na 100% pewni, w którą stronę wojsko ostatecznie skieruje broń...

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 3 razy -1

  A co się dzieje z tym od hąg kongu czy jakoś tak i kto to był, bo tak mi się przypomniało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX