Hongkong. Znów protesty, mieszkańcy szturmują budynek parlamentu. Rząd ogłosił czerwony alarm

W Hongkongu trwają starcia między przeciwnikami władz i policją w 22. rocznicę powrotu byłej brytyjskiej kolonii do Chin. Protestujący przeciwko ustawie ekstradycyjnej starali się wedrzeć do kompleksu budynków rządowych. Tymczasem rząd ogłosił czerwony alarm w związku z zamieszkami.

Zamieszki wybuchły w pobliżu miejsca, gdzie władze obchodziły przypadającą dziś rocznicę powrotu Hongkongu do Chin. Metalowymi policyjnymi barierkami wybijane są szyby na parterze budynku, który jest siedzibą lokalnego parlamentu. Policjanci użyli gazu łzawiącego. 

Rząd wydał czerwony alarm

W związku z zaistniałą sytuacją i próbami dostania się przez protestujących do parlamentu, rząd wydał czerwony alarm - informuje CNN. Nakazał wszystkim pracownikom jak najszybsze opuszczenie budynku, ponieważ nie wiadomo, kto tak naprawdę w nim przebywa. Jednocześnie prodemokratyczni prawodawcy ostrzegają protestujących, że jeśli wejdą do budynku parlamentu, grozić im będzie do 10 lat więzienia.

Protesty w Hongkongu. Chodzi o ustawę ekstradycyjną

Protesty, które z różna intensywnością trwają już od kilku tygodni, wywołała próba wprowadzenia prawa umożliwiającego ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin. Mieszkańcy obawiali się, że umożliwiłoby to chińskim władzom represjonowanie opozycji w częściowo autonomicznym mieście. W największym marszu wzięło udział około 2 milionów osób. Władze wycofały się z pomysłu szybkiego przegłosowania ustawy, ale teraz demonstranci żądają całkowitego wycofania projektu z parlamentu.

Dzisiejsza fala wzburzenia przypada w rocznicę przyłączenia się Hongkongu do Chin. Była brytyjska kolonia stała się częścią Chińskiej Republiki Ludowej 1 lipca 1997 roku.

Więcej o:
Komentarze (34)
Hongkong. Trwają protesty przeciwko ustawie ekstradycyjnej. Mieszkańcy szturmują budynek parlamentu
Zaloguj się
 • serenita123

  Oceniono 27 razy 21

  spoko, spoko!
  u nas też rządzą tacy, co to chcą, by ludzie za.pie.rd@l@li za miskę ryżu.

 • siekier35

  Oceniono 28 razy 18

  przynajmniej maja jaja
  nie to co w IV Rp.
  tu barany idą na rzeź i zachęcają innych.
  potulnie

 • toksyczny.wyzieff

  Oceniono 15 razy 13

  Mieszkańcy Hong-Kongu powinni przyjechać do Polski i wystąpić o azyl, albowiem Polska, dzięki staraniom PiS-u, to ostatnia oaza wolności na świecie.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 11 razy 9

  Ludzie!!! Pojawił się jeden żywy okaz. Wabi się onduma.

 • nacl

  Oceniono 14 razy 8

  "prawa umożliwiającego ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin"
  Nie tylko mieszkancow Hongkongu. Wystarczy, ze sie przesiadasz na inny samolot na lotnisku a komunistyczne Chiny moga cie zaaresztowac i wyslac do jednego ze swoich obozow koncentracyjnych.

 • lupus.y

  Oceniono 7 razy 5

  Nie udało się całkowicie zniewolić ducha w Chinach. A od iskry wybuchają pożary które zmieniają mocarstwa. Kiedyś w Polsce opozycja liczyła tak naprawdę kilkadziesiąt osób, a miliony szły w pochodach pierwszomajowych...

 • wolak007

  Oceniono 7 razy 5

  Chiny żeby przyłączyć pokojowo Tajwan, muszą pójść na ustępstwa! W Hong-Kongu to wiedzą... Każde rozwiązanie siłowe w obecnej sytuacji da paliwo wszystkim tym (...) na Tajwanie, którzy nie chcą przyłączenia do Chin!... Potem tylko już jest tylko wojna.

 • real_marek

  Oceniono 6 razy 4

  Angole ich sprzedali, teraz ChRL postanowił rosyjską metodą skończyć okres przejściowy i w pełni wcielić Hongkong do "jednych Chin". Sytuacja bez wyjścia, albo będą potulni i zostaną wcieleni pokojowo, albo będą się stawiać i trzeba będzie interweniować, bo rząd Hongkongu sobie nie poradzi. Np. protestujący zajmą parlament, miejscowa policja nie zareaguje i wejdą policjanci z kontynentu. Świat zachodni trochę pomruczy i dalej będzie finansować wzrost największego zagrożenia dla wolnego świata.

 • madznun

  Oceniono 3 razy 1

  Szturmują parlament. Są już w parlamencie od paru godzin. Świat na żywo podaje tę wiadomość, a gazetka "sie" obudziła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX