W這chy: Zdetonowano pozosta這軼i zawalonego mostu w Genui. W jego katastrofie zgin窸y 43 osoby

W Genui na p馧nocy W這ch zdetonowano pozosta這軼i mostu Morandiego, kt鏎y zawali si w ubieg造m roku. W katastrofie budowlanej zgin窸y w闚czas 43 osoby. Przed detonacj filar闚 z dom闚 ewakuowano blisko 4 tysi帷e os鏏, mieszkaj帷ych w pobli簑 pozosta這軼i przeprawy.

Do zawalenia się mostu Morandiego w Genui doszło 14 sierpnia 2018 roku. W katastrofie życie straciły 43 osoby. Zawalił się środkowy, około 200-metrowy odcinek przeprawy, jednak jego dwa filary jeszcze przez niemal rok stały na brzegach rzeki Polcevery. Specjaliści od rozbiórek wysadzili pozostałości po wiadukcie - w powietrze wyleciało około 4,5 tysiąca ton betonu i stali. 

Ewakuacja mieszkańców Genui. Wysadzono filary zawalonego mostu

Część mieszkańców Genui zamieszkujących domy w pobliżu pozostałości mostu Morandiego została ewakuowana już w czwartek. Były to przede wszystkim osoby starsze, dzieci oraz kobiety w ciąży. Kolejne 3900 osób zostało ewakuowanych w piątek rano. Jeżeli po detonacji służby uznają, że w obszarze operacji jest bezpiecznie, ewakuowane osoby będą mogły wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Materiały wybuchowe zostały przymocowane do nóg mostu. Operacja wysadzenia dwóch filarów została zaplanowana na godzinę 9:00, a samo zrównanie pozostałości konstrukcji mostu z ziemią trwało kilka sekund. Aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi podczas wybuchu, zamknięto wszystkie drogi w promieniu 300 m od miejsca rozbiórki mostu. W pobliżu filarów, które uległy zawaleniu, ustawiono także dziesiątki zbiorników z wodą, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się drobnego pyłu, tworząc ścianę wody o wysokości około 50 m, gdy materiały wybuchowe zostały zdetonowane - informuje BBC

Na Twitterze można było na żywo obserwować detonację przeprawy:

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini powiedział, że będzie w Genui na czas rozbiórki. Dołączy do niego wicepremier i minister rozwoju gospodarczego, pracy i polityki społecznej Luigi Di Maio. Operacja będzie transmitowana na żywo na włoskim kanale Rai News. 

Genua. Co się stało z mostem Morandiego?

W czasie intensywnych opadów deszczu 14 sierpnia 2018 roku zawalił się odcinek mostu Morandiego o długości 200 m wraz z jedną z trzech głównych wież nośnych. Most był jedną z ważniejszych konstrukcji w Genui, będącą częścią ruchliwej autostrady A10, łączącą północne Włochy z Francją. Kiedy most się zawalił, gruz zmiażdżył wiele samochodów, spadł do rzeki i na linie kolejowe oraz magazyn. W wyniku tego zdarzenia życie straciły 43 osoby.

Jako przyczynę tragedii wskazano zły stan techniczny konstrukcji, m.in. korozję lin nośnych, które zostały poważnie uszkodzone przez morskie powietrze i rozpadały się przez dziesięciolecia. Most, zaprojektowany przez Ricardo Morandiego, został ukończony w 1967 r. W latach 90. przeprowadzono kilka poważnych napraw konstrukcji, a w 2016 roku - prace restrukturyzacyjne. Zawalenie się mostu, którego żywotność wynosiła ok. 100 lat, wywołało gorącą debatę na temat bezpieczeństwa i stanu włoskiej infrastruktury. W grudniu ubiegłego roku znany włoski architekt Renzo Piano (twórca najwyższego w Unii Europejskiej londyńskiego biurowca The Shard i paryskiego Centre Pompidou) zgodził się nadzorować budowę mostu zastępczego. Piano, jako genueńczyk, zdecydował się nie pobierać za to wynagrodzenia.

Szacuje się, że będzie to najdroższy most w całej Europie, ma kosztować 200 milionów euro. Dla porównania, najdłuższa przeprawa rzeczna w Polsce - most Solidarności w Płocku - kosztował 190 mln zł. Most w Genui powinien zostać oddany do użytku do końca 2019 roku - pisze "Rzeczpospolita"

Wi璚ej o:
Komentarze (49)
W這chy: Zdetonowano pozosta這軼i zawalonego mostu w Genui. W jego katastrofie zgin窸y 43 osoby
Zaloguj si
 • xynat

  Oceniono 7 razy 7

  Most R璠zi雟ki we Wroc豉wiu kosztowa 576 mln z. Wi璚 po co to por闚nanie do mostu Solidarno軼i?

 • wino0000006

  Oceniono 4 razy 4

  Pilna wiadomo嗆 to chyba nie dotyczy wydarzenia, o kt鏎ym wiadomo od tygodni.

 • notremak

  Oceniono 16 razy 4

  "Detonacja mostu".
  Czyli most wybuch?
  Cnisz dobre dziennikarstwo? To trzymaj si z dala od gazetki.pI (nie myli z Wyborcz!).

 • ssierota

  Oceniono 3 razy 3

  Na zdjeciach satelitarnych/lotniczych maps.google.com widac most juz po katastrofie - jakby ktos chcial zobaczyc.

 • komentarz.24

  Oceniono 12 razy 2

  Czy瘺y most by wykonany z materia逝 wybuchowego - czyli takiego, w kt鏎ym fala procesu rozk豉du (reakcji chemicznych) przemieszcza si z pr璠ko軼i ponadd德i瘯ow ?
  Je瞠li nie by, to "...Most wysadzono...", a zdetonowano tylko materia造 wybuchowe, u篡te do jego wysadzenia.
  Niech s這wo zawsze s這wo znaczy...

 • Jacek D

  Oceniono 11 razy 1

  wina Tuska! gdyby Tusk naprawi most przed wypadkiem.. nie zgin窸yby 43 osoby..

 • bamapo

  Oceniono 1 raz 1

  Dla por闚nania Most R璠zi雟ki we Wroc豉wiu kosztowa prawie 600 mln z

 • sabaton128

  Oceniono 5 razy 1

  Czemu takich wysadze budowli i budynkow nie wykonuje si w czasie deszczu? (ze wzgl璠u na py i kurz)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  Zdetonowano most cho znajdowa si w pobli簑 zabudowa mieszkalnych. No to jakie straty w milionach zanotowano, kt鏎ych nikomu nie zwr鏂?

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX