Rzecznik generalny Trybuna逝 UE: Spos鏏 powo造wania cz這nk闚 KRS ujawnia nieprawid這wo軼i

"Spos鏏 powo造wania cz這nk闚 KRS ujawnia nieprawid這wo軼i" - g這si opinia rzecznika generalnego unijnego Trybuna逝 Sprawiedliwo軼i. Jewgienij Tanczew doda, 瞠 w konsekwencji ma r闚nie obawy dotycz帷e tego, czy powo造wana przez KRS Izba Dyscyplinarna jest niezawis豉.

Opinia rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości Rzecznik generalny Jewgienij Tanczew jest odpowiedzią na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości co do niezależności Krajowej Rady Sądownictwa i wyłonionej przez nią Izby Dyscyplinarnej, której członków wyłania KRS.

Analiza prawna rzecznika generalnego to tylko sugestia dla Wielkiej Izby Trybunału. Może ona wziąć ją pod uwagę, ale nie musi. W większości przypadków sędziowie posiłkują się opiniami przygotowując werdykty. Orzeczenia w tej konkretnej sprawie należy się spodziewać za kilka, kilkanaście tygodni.

Sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości

Jak podaje tvn24.pl, Jewgienij Tanczew ocenił w wydanym w czwartek opinii, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Podkreślił, że KRS jest organem, który musi stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, więc musi być "wolny od wpływów organów ustawodawczych i wykonawczych". 

Rzecznik TSUE zwrócił także uwagę na skrócenie kadencji członków KRS i zastąpienie ich nowymi osobami. "Niezależnie od wskazywanego celu, jakim jest ujednolicenie kadencji zasiadania w KRS, można uznać, że niezwłoczne zastąpienie dotychczasowych członków KRS powiązane z nowym systemem powoływania KRS w jeszcze większym stopniu osłabia niezależność KRS względem organów ustawodawczych i wykonawczych" - napisał Tanczew.

Izba nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej

W ocenie rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości także Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia unijnych wymogów niezawisłości sędziowskiej.

Oznacza to zatem, że istnieje również obawa o to, czy Izba Dyscyplinarna działa prawidłowo. "Istnieją uzasadnione podstawy do tego, by obiektywnie wątpić w niezależność Izby Dyscyplinarnej w świetle roli, jaką organy ustawodawcze odgrywają w procesie wyboru 15 sędziów będących członkami KRS" - napisał rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości. W jego opinii czytamy, że Izba nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej, ponieważ organ ją powołujący, czyli Krajowa Rada Sądownicza, jest w całości uzależniony od władzy wykonawczej i ustawodawczej. Takie argumenty podnosiła podczas dwóch rozpraw w Trybunale także Komisja Europejska, oraz adwokaci inicjatywy "Wolne Sądy", pełnomocnicy sędziów Sądu Najwyższego, negatywnie zaopiniowanych przez Izbę Dyscyplinarną.

Argumentowali oni, że Krajowa Rada Sądownictwa jest wybierana przez większość sejmową, a nie przez środowiska sędziowskie, co nie gwarantuje niezależności. Z tymi zarzutami nie zgadzali się pełnomocnicy polskiego rządu, przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury Krajowej. Nazwali je kuriozalnymi i podkreślali, że KRS została wybrana zgodnie z prawem, że nie ma wątpliwości co do legalności, czy niezawisłości i to samo dotyczy Izby Dyscyplinarnej.

Wi璚ej o:
Komentarze (334)
Rzecznik generalny Trybuna逝 UE: Spos鏏 powo造wania cz這nk闚 KRS ujawnia nieprawid這wo軼i
Zaloguj si
 • marymania

  Oceniono 110 razy 98

  A czy kto mia jakie w徠pliwo軼i, 瞠 nie spe軟ia? To oczywiste. Ca豉 PiSdecja i jej cholerny rz康 nie spe軟iaj 瘸dnych wymog闚 demokracji europejskiej ani nawet podstawowych standard闚 ludzkiej przyzwoito軼i, bo to banda z這czy鎍闚.

 • krynolinka

  Oceniono 87 razy 81

  Wa積e, 瞠 spe軟ia zapotrzebowanie pisiork闚 na uwalanie niewygodnych dla w豉dzy s璠zi闚.

 • wolak007

  Oceniono 76 razy 66

  Automatyczny POLEXIT coraz bli瞠j?....

  W Rosji otwieraj szampana, imi - PREZES na wszystkich ustach biesiadnik闚?!....

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 76 razy 62

  Czekam jeszcze na uruchomienie uzale積ienia 鈔odk闚 z bud瞠tu UE od praworz康no軼i, co nast徙i niebawem i pisuar si zesika, a s荑eren zesra. Szczeg鏊nie na wsi.

 • 99venus

  Oceniono 43 razy 41

  Wspania豉 wiadomo嗆 na pocz徠ek dnia.PiS kolejny dosta w pysk od TSUE.To cieszy i napawa optymizmem.A to dopiero pocz徠ek.Po opinii rzecznika nied逝go b璠zie wyrok a kilka post瘼owa toczy sie.
  Biedny niedouczony aplikant prokuratorski.

 • alejagwiazd

  Oceniono 45 razy 41

  No to suweren w obronie milosciwie panujacej wladzy zdecyduje o wyjsciu z obcej kulturowo unii i wrocimy do bliskich zwiazkow z bliska kulturowo rosja. 0

 • hamsterx

  Oceniono 42 razy 38

  po odzyskaniu tr鎩podzia逝 w豉dzy szykuje si masa proces闚
  wszystkich nielega堯w wybranych do w豉dz s康owniczych trzeba b璠zie os康zi i pozbawi praw emerytalnych i maj徠k闚 ich i najbli窺zych na kt鏎ych poprzepisywali maj徠ki
  wiem ,瞠 metoda jest bolszewicka ,ale z bolszewi tak trzeba walczy

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 28

  To znaczy 瞠 ka盥y ukarany przez izb dyscyplinarn s璠zia b璠zie m鏬 si odwo豉 do instytucji unijnych i zarz康ac od Polski odszkodowania.

 • q1000

  Oceniono 28 razy 26

  Kolejny strza w kolano dla Z. Ziobro i ca貫j ekipy "uzdrawiaj帷ej" praworz康no嗆 w Polsce. A na ko鎍u tego korowodu podpisuj帷y wszystko i szybko Prezydent RP. 涉ΜSNE TO, ALE PRAWDZIWE,

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX