Statek z migrantami złamał zakaz i wpłynął na włoskie wody. Matteo Salvini: Nie mają prawa zadokować

Statek Sea Watch 3 przewożący migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym dotarł do włoskiej wyspy Lampedusa i czeka na zezwolenie na zawinięcie do portu. Wicepremier Matteo Salvini powiedział, że nie ma możliwości, by migranci zeszli na ląd.

Statek Sea Watch 3, pływający pod banderą Holandii, spędził 14 dni pływając tam i z powrotem wzdłuż wybrzeży najbardziej wysuniętej na południe wyspy Włoch - Lapmpedusy. Wpłynął on na włoskie wody terytorialne mimo zakazu wydanego przez Rzym. 31-letnia kapitan statku, Carola Rackete z Niemiec, powiedziała, że zdecydowała się na taki krok ze względu na stan jej pasażerów.

- Wiem, że to ryzykowne, ale migranci są wyczerpani. Doprowadzę ich do bezpieczeństwa - słowa Rackete cytuje BBC

Matteo Salvini: "Imigracja nie może być zarządzana przez statki wyjęte spod prawa"

Szef niemieckiej organizacji charytatywnej Sea Watch, Johannes Bayer, powiedział, że kapitan Rackete nie miała innego wyjścia, jak udać się do Lampedusy po uratowaniu dziesiątek osób.

- Wchodzimy na wody Włoch, ponieważ nie ma innych możliwości zapewnienia bezpieczeństwa naszym gościom, których podstawowe prawa zostały naruszone wystarczająco długo - powiedział Bayer.

Wicepremier Włoch Matteo Salvini ostro zareagował na wieść o wpłynięciu statku Sea Watch 3 na włoskie wody terytorialne. "Imigracja nie może być zarządzana przez statki wyjęte spod prawa. (...) Europa? Nieobecna, jak zawsze" - napisał na Facebooku.

Włoski polityk ocenił, że wpłynięcie statku przewożącego migrantów na wody terytorialne Włoch to "prowokacja i akt wrogości". Powiedział również, że złożył protest dyplomatyczny w stosunku do Holandii, ponieważ statek jest tam zarejestrowany.

We wtorek w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił interwencji, ale wezwał Włochy do "dalszego udzielania wszelkiej niezbędnej pomocy" migrantom - relacjonuje thelocal.it

Włochy. Dla statków ratujących migrantów porty są zamknięte

Włochy zamknęły swoje porty dla statków należących do organizacji pozarządowych zajmujących się ratowaniem migrantów, próbujących przedostać się przez morze z Afryki do Europy. Matteo Salvini wyraził opinię, że organizacje te są "wspólnikami przemytników". 

W styczniu tego roku Sea Watch 3 po uratowaniu migrantów z Morza Śródziemnego spędził na morzu prawie dwa tygodnie, zanim ostatecznie pozwolono mu zacumować na Sycylii. Włochy przyznały statkowi pozwolenie na wpłynięcie do portu po tym, jak sześć krajów - Francja, Niemcy, Malta, Portugalia, Rumunia i Luksemburg - zgodziło się przyjąć migrantów.

Więcej o:
Komentarze (282)
Statek z migrantami wpłynął na wody terytorialne Włoch. Matteo Salvini: Nie mają prawa zadokować
Zaloguj się
 • bums_groin_stench

  Oceniono 95 razy 63

  Ten statek nikogo nie uratował.
  On szmuglował towar ludzki z Afryki do Europy. To są przestępcy, podli przemtynicy ludzi.
  Przy próbie dokowania marynarka powinna otwierać do nich ogień, traktując to jako desant wrogich sił.

 • haczacz

  Oceniono 66 razy 44

  Bravo Italia!
  Nie chca brac udzialu w przemycie ludzi!
  To zbyt proste:
  wsiasc na ponton,przeplynac pare mil i miec wyjeb...ne na reszte zycia.
  Afryka! Do roboty,a nie na socjal do schylkowej Starej EU.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 51 razy 43

  Jestem liberalny i tolerancyjny, ale bez przesady. Gdyby mi ktoś przyprowadził do domu bezdomnego bez mojego zaproszenia powiedziałbym mu, żeby wziął go do swojego domostwa, a jezeli rodzina nie zgadza się, to niech zmieni profesję.

 • student_zebrak

  Oceniono 47 razy 37

  Stanowisko wloskie jest sluszne. Nie mozna dopuscic by sprzestepcy dyktowali warunki funkcjonowania panstwa. Australia tak robi. Zamiast petac sie wokol Lampedusy mogly kraje dobroczynne wyslac swoje samoloty wprost do Libii....

 • maks1956

  Oceniono 37 razy 33

  odpowiadać powinni ci co biorą tych imigrantów na ten statek czyli kapitan i właściciel tego statku a nie podrzucają jak kukułcze jajo innym państwom powinni wysłać włoskie holowniki i odepchnąć ten statek z imigrantami po za wody terytorialne Włoch a jak nie to kapitana i oficerów tego statku aresztować dac im po 20 lat wiezienia lub statek zarekwirować i pociąć na żyletki

 • rattus-rattus

  Oceniono 32 razy 32

  Fantastyczny biznes - przemyt imigrantów pod przykrywką organizacji charytatywnej.
  Za niedługo taki rozbitek wejdzie na afrykańskiej plaży po kolana do wody i ze weojego ajfona zadzwoni po Sea Watch.
  Parodia.

 • onduma

  Oceniono 46 razy 26

  Popieraja tych emograntow ci, ktorzy mieszkaja w strzezonych osiedlach. Ale jakbym sie wdarl na teren jego osiedla to bylby oburzony i nakazalby ochronie mnie wyrzucic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX