Rosja próbuje zatrzymać ruch turystyczny do Gruzji. To odpowiedź na protesty w Tbilisi

Władimir Putin wydał rosyjskim liniom lotniczym zakaz latania do Gruzji. Będzie on obowiązywał od 8 lipca. To poważne uderzenie w gruzińską turystykę, która zyskuje ponad miliard dolarów rocznie dzięki turystom rosyjskim.

Zakaz wykonywania połączeń z Gruzją dla rosyjskich linii lotniczych niesie za sobą dalsze konsekwencje. "The Guardian" informuje, że do 8 lipca wszystkie agencje turystyczne muszą odwołać planowane w Gruzji wczasy, a obywatele Rosji przybywający w Gruzji - opuścić ją.

Władimir Putin, podpisując dekret, argumentował, że podjęcie takiej decyzji jest konieczne, aby chronić "bezpieczeństwo narodowe Federacji Rosyjskiej".

Ograniczenia wprowadzone przez Rosję to duże zagrożenie dla gruzińskiej turystyki, która co roku zarabia ponad miliard dolarów dzięki turystom rosyjskim. W ostatnim roku Gruzję odwiedziło ponad 1,4 mln Rosjan.

Nowy zakaz to odpowiedź na protesty w Gruzji

Decyzja Moskwy jest związana z protestami w Tbilisi, które wybuchły po pojawieniu się w stolicy rosyjskiej delegacji. Tysiące ludzi wyszły na ulicę po tym, jak rosyjski deputowany Siergiej Gawriłow wygłosił przemówienie z miejsca przewodniczącego parlamentu. W ten sposób miał przypomnieć, że Rosja okupuje częściowo terytorium Gruzji. 

Więcej o:
Komentarze (223)
Rosja próbuje zatrzymać ruch turystyczny do Gruzji. To odpowiedź na protesty w Tbilisi
Zaloguj się
 • 45rfg

  Oceniono 57 razy 37

  "Władimir Putin, podpisując dekret, argumentował, że podjęcie takiej decyzji jest konieczne, aby chronić "bezpieczeństwo narodowe Federacji Rosyjskiej"."

  To ma sens. Ja mu wierzę.
  Bezpieczeństwo wielkiej Rosji ze swoimi 150 milionami obywateli jest zagrożone przez niespełna 4 milionową, protestującą Gruzję.
  Rosja ma prawo się bronić, dokonać prewencyjnego ataku czy coś. Bo jak nie, to Gruzja zaanektuje Rosję. I będzie podobnie, jak z Krymem.

  PS.
  Serki i jabłka z Polski też należy tropić i niszczyć w pokazówkach, tak jak to się robi z narkotykami. A co! Zero litości!

 • siwywaldi

  Oceniono 41 razy 17

  Dla mnie najśmieszniejsze jest to, że uważającym się za demokratów braciom Kaczyńskim jakoś w tej miłości polsko-gruzińskiej NIE PRZESZKADZAŁO (i dalej nie przeszkadza), że w Gruzji wciąż stoją pomniki Stalina, a w miejscowości Gori spokojnie funkcjonuje Państwowe muzeum "Wielkiego Wodza". Ale skoro peerelowski prokurator, eks członek PZPR może dziś "naprawiać" prawo, to widać że WSZYSTKO jest możliwe

 • pedro.666

  Oceniono 43 razy 15

  Oho! Znowu jest zagrożone bezpieczeństwo narodowe federacji rosyjskiej. Tym razem zebrało się 200 tysięcy Gruzinów w jednym miejscu - niechybnie zaraz się zmówią i ruszą zająć Rosję. Jak im Rosja nie odwali żelazną pięścią, to za chwilę zaleją Moskwę, a 3 dni później Petersburg też będzie gruziński. Skąd my to znamy...? I od jak dawna już my to znamy...?

 • komercyjny02

  Oceniono 19 razy 13

  Kiedy Putin podobnymi sankcjami ugodził w Turcję (po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu gdzieś w Syrii czy okolicach), Recep Tayyip Erdoğan namyślał się tylko trochę, po czym pośpieszył z pokornymi przeprosinami, byle tylko rosyjscy turyści wrócili na Turecką Riwierę.

  Życzę Gruzinom jak najlepiej, ale turyści z państw innych niż Rosja nie zastąpią tych, którzy dotąd przyjeżdżali. Przynajmniej nieprędko.

 • 31.februarius

  Oceniono 28 razy 10

  "Tysiące ludzi wyszły na ulicę po tym, jak rosyjski deputowany Siergiej Gawriłow wygłosił przemówienie z miejsca przewodniczącego parlamentu. W ten sposób miał przypomnieć, że Rosja okupuje częściowo terytorium Gruzji."

  LG, i Ty się naprawdę nie wstydzisz wypisywać takie głupot?!

 • feurig59

  Oceniono 16 razy 10

  Kaczyński powinien jak jego kochany brat natychmiast polecieć i wspierać, wspierać, wspierać! Po drodze może wpaść na Ukrainę bo swojego przyjaciela Saakaszwilego, którego tłumy w Tibilisi powitają na pewno z ekscesywną radością!

 • ratonida

  Oceniono 19 razy 9

  Rozumiem, że piszecie dla idiotów. "Rosyjski deputowany miał przypomnieć o okupacji Gruzji". Jak trzeba było oderwać Kosowo od Serbii, to była to "walka o wolność", połączona ze "słusznym" bombardowaniem Serbii.
  Ale jak Abchazja i Płn Osetia nie chciały być w Gruzji, to oczywiście jest "okupacja" !!!

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 20 razy 8

  patrząc obiektywnie to miał rację. Nie należy narażać obywateli na niebezpieczeństwo. Kiedy nasz rząd zawiesi loty do Izraela?

 • tomtg123

  Oceniono 8 razy 6

  Putin zadaje cios Gruzji, bo mu się to opłaca.
  Wcześniejsze anty-rosyjskie protesty w Gruzji tez mu się opłacały.
  I jeśli Gruzja odpowie jakimikolwiek aktami antyrosyjskiemi - to znów będzie woda na młyn Putina.
  Taka sytuacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX