Pożar katedry Notre Dame. Paryska prokuratura podała wstępne wyniki śledztwa

Paryska prokuratura uważa, że żaden z dowodów nie pozwala potwierdzić hipotezy, że pożar katedry Notre Dame był spowodowany działaniami przestępczymi. Według niej spowodować go mógł niedopałek papierosa lub wadliwa instalacja elektryczna.

Jak informuje AFP na Twitterze, prokuratura w Paryżu ujawniła w środę, że we wstępnym śledztwie nie odnaleziono żadnych dowodów, które pozwoliłyby potwierdzić hipotezę, według której pożar katedry Notre Dame wybuchł w wyniku działań przestępczych np. podpalenia. 

Rozważanie są inne teorie. Wśród nich jako przyczyny pożaru pojawiają się m.in. wadliwa instalacja elektryczna oraz niedopałek papierosa. Nadal jednak nie ma stuprocentowej pewności, jak doszło do zdarzenia.

Prokuratura będzie również szukać odpowiedzi na pytanie, kto jest odpowiedzialny za zaniedbanie, które doprowadziło do pożaru.

Jak podaje France 24, konkluzje wyciągnięte przez prokuraturę, zostały oparte na rozmowach z setką świadków.

Pożar katedry Notre Dame

Do pożaru katedry Notre Dame doszło 15 kwietnia wieczorem. W jego wyniku zawaliła się 93-metrowa iglica oraz część dachu. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana. Ma się to stać do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Pieniądze na ten cel zostaną przeznaczone m.in. ze zbiórek przeprowadzonych przez platformę crowfundingową Go Fund Me, Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego czy francuską Foundation du patrimoine.

Więcej o:
Komentarze (101)
Pożar katedry Notre Dame. Paryska prokuratura podała wstępne wyniki śledztwa
Zaloguj się
 • zalobnik.narodowy

  Oceniono 16 razy 8

  Do np. (niepalnego) Stonehedge nie można się zbliżyć (można oglądać z odległości) żeby przypadkiem ręką kamieni nie zetrzeć.
  Na łatwopalne Notre Dame wpuszczają robola z petem.

  Oto logika osób odpowiedzialnych za ochronę zabytków.

 • wujojano

  Oceniono 14 razy 8

  Czyli może się okazać, że tę niebotyczną katastrofę spowodował jeden PALANT, który w pracy "musiał puścić sobie dymka".

 • refleksja

  Oceniono 12 razy 8

  Miej łatwopalny zabytek klasy zerowej, nie kontroluj instalacji elektrycznej, zleć remont nie stawiając wymagań dotyczących niepalenia. 😨

 • obeznany

  Oceniono 30 razy 8

  Wolscy eksperci prawaccy wiedzieli nawet od razu:
  - jakiej narodowości
  - i jakiego wyznania
  był ten niedopałek!

 • babciamarianna

  Oceniono 19 razy 5

  .
  Prawactwo zaraz zagrzmi że na pewno jakiś lewak z Polski tam pracował
  .

 • arius9

  Oceniono 14 razy 4

  Oczywiscie polskie zjeby wiedza wszystko lepiej.

 • shtalman

  Oceniono 16 razy 4

  Niedopałek papierosa, remont - wszystko wskazuje na jakiegoś yebanego wolaka który po latach na zmywaku poczuł że się zna na budowlance

 • agnrodis

  Oceniono 3 razy 3

  Co za mnipulacja z tym zdjeciem! Wieza Eiffla w ogole nie powinna na nim byc, a jezeli juz to ona jest tak daleko od katedry, ze moze siegalaby do 1/4 wysokosci Notre Dame. Mam to samo ujecie na moim zdjeciu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX