Rosja. Trzy siostry zabiły ojca kata i gwałciciela, grozi im 20 lat więzienia. Protesty. "Był potworem"

Kara 20 lat więzienia grozi trzem nastoletnim siostrom z Rosji, które zostały oskarżone o zabójstwo swojego ojca. Mężczyzna przez wiele lat torturował je, gwałcił i więził w mieszkaniu, ale sąd nie uznał, że nastolatki działały w obronie koniecznej. W całej Europie - w tym także w Polsce - odbywają się teraz protesty w tej sprawie.

24 czerwca przed ambasadą Rosji w Warszawie odbyła się pikieta w geście solidarności z siostrami Chaczaturian z Moskwy, którym grozi kara 20 lat więzienia za zabójstwo ojca. Kristina, Angelika i Maria Chaczaturian w chwili dokonania zabójstwa miały odpowiednio 19, 18 i 17 lat. Przez wiele lat były torturowane i gwałcone przez mężczyznę. Protesty solidarnościowe odbyły się też m.in. w Armenii, Berlinie, Nowym Jorku i Londynie. W Moskwie w pikiecie w tej sprawie brało udział kilka tysięcy osób - podaje belsat.eu

Trzem siostrom grozi 20 lat więzienia za zabójstwo ojca-oprawcy

Jak opisuje "Novaja Gazeta", 14 czerwca zakończyło się postępowanie sądu w sprawie zabójstwa ojca sióstr Chaczaturian, a nastolatkom przedstawiono zarzuty popełnienia zbrodni w zmowie, a nie w obronie koniecznej. 

Sąd zignorował argumenty obrońców, którzy prosili o łagodną kwalifikację czynu i wskazywali, że od wielu lat były one ofiarami wieloaspektowej przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej ze strony ojca. W trakcie trwającego rok postępowania udowadniali, że mężczyzna bił córki, gwałcił je i molestował, więził w pomieszczeniach i zastraszał gazem pieprzowym, który rozpylał im w oczy w ramach kary (jedna sióstr w dniu zabójstwa straciła z tego powodu przytomność). Średniej z sióstr groził, że zmusi ją do urodzenia mu dzieci.

Wcześniej w podobny sposób traktował matkę nastolatek, którą najpierw przemocą zmusił do ślubu, a później - jak opisuje rosyjska gazeta - wyrzucił z domu i zakazał kontaktu z córkami. W ostatnich miesiącach przez zabójstwem siostry były więzione przez ojca i niemal nie pokazywały się w szkole, jedna z nich próbowała popełnić samobójstwo. 28 lipca 2018 nastolatki zabiły swojego oprawcę nożem.

"One walczyły o życie, bały się i broniły" - napisał na Facebooku pełnomocnik sióstr, Aleksiej Parszin.

Przemoc domowa nie jest w Rosji przestępstwem

Obrońcy praw człowieka i organizacje walczące o prawa ofiar przemocy chcą wywrzeć presję na rosyjskim wymiarze sprawiedliwości i sprawić, by zmieniono kwalifikację czynu nastolatek. Protestujący wyszli na ulice z transparentami:  "Wolność dla sióstr Chaczaturian", "Jesteśmy z wami", "On był potworem", "To są nasze siostry", "Obrona konieczna to nie przestępstwo".

Obrońcy praw człowieka wskazują, że przypadek sióstr Chaczaturian to kolejny przykład na to, że sytuacja ofiar przemocy domowej w Rosji jest obecnie tragiczna. W lutym 2017 roku Władimir Putin zatwierdził zmiany w prawie, na mocy których przemoc domowa zniknęła z katalogu przestępstw w rosyjskim Kodeksie karnym i jest obecnie traktowana jako wykroczenie administracyjne. Oznacza to, że sprawca przemocy domowej może zostać ukarany jedynie mandatem (gdy sytuacja będzie się powtarzać, grozi mu symboliczny areszt). Zwolennicy zmiany prawa przekonywali, że wpłynie ono pozytywnie na "ochronę praw rodziny".

Pod petycją w sprawie sióstr Chaczaturian podpisało się już kilkaset tysięcy osób. Jeśli rosyjski sąd nie zmieni zdania, dziewczynom grozi 20 lat więzienia.

Więcej o:
Komentarze (191)
Rosja. Trzy siostry zabiły ojca kata i gwałciciela, grozi im 20 lat więzienia. Protesty. "Był potworem"
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 101 razy 93

  W Polsce rząd PiSu niedawno próbował wprowadzić w tej materii przepisy wzorowane na rosyjskich. Na skutek społecznego oburzenie Morawiecki wycofał się z tego po kilku dniach, ale proponowałbym patrzeć tej ekipie na ręce...

 • tempo.rary

  Oceniono 75 razy 65

  Autorytarne rządy facetów kończą się jak w Rosji - depenalizacją krzywd wyrządzanych kobietom. Do tego samego dojdziemy w Polsce i to pod tym samym śmiesznym hasełkiem "obrony rodziny". Ku uciesze mężczyzn w każdym wieku i starych dewot, które o gwałtach marzą zasypiając.

 • a_imie_moje

  Oceniono 58 razy 58

  Biedne dziewczyny.
  Cokolwiek się stanie, ich życie nie będzie normalne :(

 • sztucznypolak

  Oceniono 50 razy 46

  " wpłynie ono pozytywnie na "ochronę praw rodziny"."

  Czyli tak samo jak w Polsce PiSSu.

 • judas1

  Oceniono 38 razy 32

  dać im medal - wyrwały chwasta....

 • saammm

  Oceniono 33 razy 29

  O, podejście jak- co widać po niektórych postach- w Polsce. Kobiety (żony, córki) mają być własnością mężczyzny. A ksiądz tego będzie pilnował. I jeszcze jedno- do chwili zabójstwa, nikt nie zainterespwał się co się tam dzieje, szkoła, milicja, teoretycznie istniejące slużby sopcjalne. Gdyby on zabi którąś z nich, pewnie miałby łagodniejszy wyrok...przy okazji- widać przyzwolenie wielu, na gwalcenie córek przez ojca ( skoro zabiły go "bezpodstawnie"), więc nie ma się co dziwić, ze księdzu też dozwalają..."ot, taka męska natura"...dramat. A teraz ruskie trolle- zaprzeczajcie, brońcie "matoczki Rassiji".

 • otgees

  Oceniono 23 razy 21

  W Polsce też nie kwalifikuje się to na obronę konieczną, raczej na nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpienie od jej wymierzenia.

 • pepe_papa

  Oceniono 19 razy 19

  Morawiecki wydał już wyrok?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX