"Nadchodzi piekło". W Europę uderza fala upałów znad Sahary. Chłodniej będzie w Marrakeszu

Fala upałów zawitała do Europy i jeszcze przez kilka dni pozostanie na Starym Kontynencie. Temperatury we Francji czy Hiszpanii sięgną 40 stopni Celsjusza, a tropikalna pogoda w wielu krajach utrzyma się co najmniej do soboty. W Madrycie w sobotę może być nawet 41 stopni.

Upały na dobre zawitały nie tylko do Polski, ale też do sporej części Europy. Kulminacja wysokich temperatur nastąpi w środę, kiedy termometry w wielu europejskich państwach - w tym nad Wisłą - wskażą więcej niż 35 stopni. Możliwe nawet, że sięgną 40 stopni Celsjusza - tyle przewidywane jest m.in. w kilku regionach Francji.

W Polsce upał odpuści właśnie 27 czerwca, ale w części Europy utrzyma się co najmniej do soboty. Wszystkiemu winna jest fala gorąca, która nadciąga znad Sahary - nad Europę dociera dzięki dwóm frontom: znad Oceanu Atlantyckiego i Europy Centralnej.

 

"Nadchodzi piekło". Upały w Europie

Ostrzeżenia przed upałem w Polsce wydaje IMGW, a na wysokie temperatury przygotowuje się wspomniana Francja. Business Insider przywołuje, że w trakcie podobnych upałów w 2003 roku nad Loarą zmarło 15 tys. osób. Paryż szykuje się na starcie z upałem pełną parą - otwarto dodatkowe baseny, rozstawiono kurtyny wodne, odwołano też egzaminy w szkołach.

Nie lepiej wygląda sytuacja w Hiszpanii - tam również przewidywane są bardzo wysokie temperatury. W Madrycie już w czwartek może być blisko 39 stopni, a w piątek - 41 stopni Celsjusza.

Silvia Laplana, meteorolog w hiszpańskiej RTVE, zatweetowała mapę z prognozą pogody i przewidywanymi temperaturami, dołączając krótki komentarz:

Nadchodzi piekło.

W środę 26 czerwca upał dotknie m.in. Czechy (36 st. C w Pradze), Niemcy (33 stopnie w Berlinie) czy Włochy (33 stopnie w Mediolanie i Rzymie). Dla porównania, według prognozy serwisu Windy.com w Marrakeszu będzie wtedy 28 stopni Celsjusza, a 40 w Kairze.

Zmiana klimatu jest realna i dzieje się teraz. Jeśli chcesz jej zapobiegać, wspieraj Greenpeace, które walczy o źródła czystej energii. Możesz to zrobić tutaj >>

Więcej o:
Komentarze (500)
Upały w Polsce i Europie. Prognoza pogody na ostatni tydzień czerwca. "Nadchodzi piekło"
Zaloguj się
 • tompyt

  Oceniono 158 razy 106

  Nima panie zmian w klimacie, to ino tak ekonaziści muwio. Trza wrzucać na tacę a pambuk nas ochroni!!!!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 106 razy 90

  Premier Morawiecki zarządzi modły o ochłodzenie i za kilka dni będzie chłodniej.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 115 razy 89

  Pogoda na własne życzenie. Żremy mięso, trujemy powietrze starymi Dieslami i paleniem śmieci i pyłu węglowego w domowych piecach, to teraz możemy się poopalać w 40°C.

 • jurek4491

  Oceniono 80 razy 66

  Niech PiS zamówi mszę w intencji ochłodzenia , zobaczymy czy czary zadziałają .

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 52 razy 44

  Drodzy katolicy, moglibyście pomodlić się żeby komary tak nie gryzły?

 • synanki

  Oceniono 50 razy 44

  spoko, jakieś czuwanie z różańcami na granicach...i suto opłacone modlitwy ochronią Lechistan przed piekłem.

 • freejazzy

  Oceniono 44 razy 32

  Co tam wysokie temperatury! Najważniejsze, jak powiedział nasz prezydent, że wungla mamy jeszcze na 200 lat!

 • hellk

  Oceniono 57 razy 29

  Chocby bylo 50 stopni w Suwalkach, i tak znajdzie sie stu burakow, ktorzy zaneguja wplyw czlowieka na klimat.

 • lao.premis

  Oceniono 30 razy 24

  Czy to krowy czy to przemysł czy to natura, jakie to ma znaczenie. Już za późno. Tych ktorych nie zatopią roztopione lodowce, spali słońce. Ludzkość nie zasługuje na inny los. Jesteśmy pasożytem który zginie razem z żywicielem. W miarę naszej ewolucji zmieniamy otoczenie na coraz gorsze, zabijając naszego żywiciela. Zazwyczaj jednak pasożyty są mądrzejsze, bo zmieniając formę rozwoju potrafią znaleźć nowego żywiciela. My nie mamy takiej szansy. Nie zdążymy. Jesteśmy mniej sprtni niż wirusy czy bakterie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX