Donald Trump nałożył nowe sankcje na Iran. Uderzają bezpośrednio w ajatollaha Chameneiego

Ajatollah Ali Chamenei, Najwyższy Przywódca Iranu, został bezpośrednio objęty nowymi amerykańskimi sankcjami. Zgodnie z decyzją Donalda Trumpa ma zostać zablokowany dostęp ajatollaha i związanych z nim osób do instrumentów finansowych.

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret, nakładający nowe sankcje na Iran. Podjął tę decyzję kilka dni po tym, jak Irańczycy zestrzelili amerykańskiego drona nad cieśniną Ormuz. Według strony irańskiej naruszył on ich przestrzeń powietrzną, czemu Amerykanie zaprzeczyli. To kolejny incydent, który eskaluje napięcie między dwoma krajami.  

Donald Trump zaliczył wpadkę

- Sankcje nałożone dekretem, który za chwilę podpiszę, zablokują Najwyższemu Przywódcy, jego kancelarii i osobom z nimi związanym dostęp do kluczowych instrumentów finansowych - mówił Donald Trump w Gabinecie Owalnym. - Te środki stanowią mocną i proporcjonalną odpowiedź na coraz bardziej prowokacyjne działania Iranu - dodał. 

- Będziemy dalej wywierać presję na Teheran, aż reżim zaprzestanie swoich niebezpiecznych działań i i porzuci aspiracje, do których należą: dążenie do posiadania broni jądrowej, wzbogacanie uranu, budowa rakiet balistycznych, wsparcie terroryzmu, podsycanie wojen i akcje wymierzone w USA i sojuszników

- powiedział Trump. 

Przy okazji ogłaszania decyzji Trump zaliczył wpadkę. Jak zwrócili uwagę dziennikarze, prezydent stwierdził, że nakłada sankcje na ajatollaha Chomejniego - pierwszego przywódcę Iranu po rewolucji - który zmarł w 1989 roku.

Mike Pompeo na Bliskim Wschodzie

W poniedziałek, kilka dni po zestrzeleniu przez Iran amerykańskiego drona i rezygnacji prezydenta Donalda Trumpa z militarnej interwencji, sekretarz stanu USA Mike Pompeo udał się na Bliski Wschód. Przed odlotem z Waszyngtonu szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że jego celem jest "budowa koalicji antyirańskiej".

Pierwotnie Pompeo miał udać się do Indii, a następnie dołączyć do prezydenta Trumpa na szczycie G-20 w Japonii. Rosnące napięcie na linii Waszyngton - Teheran spowodowało, że do planu podróży szefa amerykańskiej dyplomacji dopisano Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie - dwa sunnickie kraje będące rywalami Iranu. - Będziemy rozmawiać na temat strategicznego sojuszu i zastanawiać się, jak stworzyć globalną koalicję złożoną nie tylko z krajów Zatoki Perskiej ale również Azji i Europy - mówił Pompeo, dodając, że celem koalicji miałoby być przeciwstawienie się "największemu sponsorowi terroryzmu na świecie", za jaki uważa Iran. 

Więcej o:
Komentarze (94)
Donald Trump nałożył nowe sankcje na Iran. Uderzają bezpośrednio w ajatollaha Chameneiego
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 31 razy 15

  Bardzo skuteczne sankcje. Koleś się tak wystraszył, że zmarł dwadzieścia lat temu.

 • leoleo

  Oceniono 22 razy 10

  trampek dał znać jak polityka jest niebezpieczna dla ludzi z małym rozumkiem

 • theflyingnomad

  Oceniono 12 razy 8

  Hmm jakie konta? Chyba na Fecebooku, Twitter, może google mail, a może Tinder ?
  Bo w szwajacarskich bankach to może sobie zablokować drzwi w kiblu. A Chamenei nie jest tak głupi, żeby mieć konta w US.

 • anna_pot

  Oceniono 10 razy 6

  Gorący apel do wszystkich polityków abyśmy się nie pchali jako mocarstwo do tej wojny z własnym wojskiem.
  Kolejka do zrobienia łaski trumpowi jest pewnie długa - ale niech każdy patriota zastanowi się co dla Polski można wygrać na Bliskim Wschodzie.

 • wojto51

  Oceniono 8 razy 6

  Dyktaturę religijną próbuje zwalczyć sankcjami........"Powodzenia"......

 • psyhodelic

  Oceniono 18 razy 6

  Trump ty jaja robisz. Śmieszne. Tak jakbyś zablokował konto Kaczyńskiego, którego nie ma.

 • ochujek

  Oceniono 10 razy 6

  Powinni do pomocy wziąć Antoniego. Tak samo zrównoważony jak amerykańskie jastrzębie.

 • rabieg

  Oceniono 7 razy 5

  Ciaputowicz z prezesem już koalicję szykują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX