Donald Trump śle swojego człowieka na Bliski Wschód. Mike Pompeo chce budować antyirańską koalicję

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo udaje się na pilne konsultacje na Bliski Wschód. Najpierw pojawi się w Arabii Saudyjskiej. Cel: budowa globalnej koalicji przeciwko Iranowi.

Początkowo Mike Pompeo miał polecieć w tym tygodniu do Indii, a potem dołączyć do Donalda Trumpa w Tokio, gdzie 28 i 29 czerwca ma odbyć się szczyt G20. W związku ze wzrostem napięcia na linii Waszyngton-Teheran, plany te musiały jednak zostać pilnie zmienione - do podróży dodano dwa ważne etapy

Iran vs USA. Mike Pompeo leci na Bliski Wschód

Sekretarz Stanu USA najpierw odwiedzi Bliski Wschód - Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie - dwa sunnickie kraje będące rywalami Iranu. "Będziemy rozmawiać na temat strategicznego sojuszu i zastanawiać się jak stworzyć globalną koalicję złożoną nie tylko z krajów Zatoki Perskiej ale również Azji i Europy" - zapowiedział jeszcze przed wylotem. Celem tej koalicji miałoby być przeciwstawienie się największemu sponsorowi terroryzmu na świecie jakim jest Iran. 

Mike Pompeo dodał jednak jednocześnie, że Stany Zjednoczone są gotowe negocjować z Iranem. "Wiedzą dobrze, jak nas znaleźć" - powiedział, dając znak - zresztą podobnie jak wcześniej Donald Trump - że jest szansa na łagodzenie napięcia między krajami.

Rośnie napięcie o zestrzeleniu drona

To napięcie rośnie od dłuższego czasu, szczególnie od kiedy nieco ponad rok temu Donald Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Porozumienie to, zawarte w 2015 roku, znosiło stopniowo sankcje gospodarcze w zamian za rezygnację Teheranu z programu budowy broni atomowej. Obok USA w porozumieniu bierze udział jeszcze pięć mocarstw - Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy oraz dodatkowo Unia Europejska.

Niepokój na Bliskim Wschodzie wzrósł istotnie po tym, jak 13 czerwca Iran zestrzelił w rejonie amerykańskiego drona zwiadowczego. Amerykanie twierdzą, że był to niesprowokowany atak w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, Irańczycy, że dron naruszył przestrzeń powietrzną ich kraju. W nocy z czwartku na piątek Donald Trump odwołał przygotowany już atak odwetowy na irańskie cele militarne.

Czytaj też: Przeciek ze służb: USA przeprowadziły cyberataki na irański ośrodek szpiegowski i systemy rakietowe

Będą kolejne sankcje

Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział, że w poniedziałek zostaną wprowadzone nowe sankcje wobec Iranu. „Celem tych działań jest pozbawienie Iranu środków na sponsorowanie terroryzmu, budowy broni jądrowej i programu rakietowego” - podkreślił Mike Pompeo dodając, że priorytetem władz USA jest zapewnienie bezpieczeństwa amerykańskim interesom i obywatelom.

Więcej o:
Komentarze (80)
Iran. Donald Trump śle swojego człowieka na Bliski Wschód. Mike Pompeo chce budować antyirańską koalicję
Zaloguj się
 • darjen77

  Oceniono 24 razy 16

  Jakoś nie podoba mi się koalicja, w której jest Arabia Saudyjska, która ćwiartuje, krzyżuje, ścina głowy oraz bombarduje wioski w sąsiednim Jemenie. Przy niej Iran to gołąbek pokoju

 • wiceherszt

  Oceniono 20 razy 14

  Jak przeczytałem o szerokiej koalicji "z udziałem państw Europy", to mi od razu wypełzło na usta "Noż k u r w a, ja p i e r d o lę", z dnia świra. Właściwie to dobrze, że nie mamy żadnych rakiet dalekiego zasięgu, bo pewnie już byśmy zaczęli ten Iran bombardować. Bo on straszliwie nam zagraża.

  No i oczywiście zapłacimy górę kasy za wysłanie tam naszych nieustraszonych wojów i drugie tyle za ich sprowadzenie, plus renty dla wdów, koszty pogrzebów i takie tam... Załamać się można. Jak Sowiet bił się w Afganistanie, to chociaż naszych nie wysyłano, ale tutaj... Gdzie hegemon pierdnie, tam i satelita kupę posadzi. Odrażające...

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 13

  "Donald Trump śle swojego człowieka na Bliski Wschód. Mike Pompeo chce budować antyirańską koalicję"

  A po co słać mogli zaprosić wszystkich chętny ch na kolejną "konferencję" do Warszawy!? ....

 • bratjolki

  Oceniono 21 razy 11

  "Iran to największy sponsor terroru na świecie" mówi Pompeo.
  "Jesteśmy gotowi negocjować z Iranem" opowiada Pompeo.
  Albo Irańczyków ma za durniów. Albo nas ma za głupich. Albo historie o Ameryce współpracującej z terrorystami są prawdą.

 • toksyczny.wyzieff

  Oceniono 15 razy 9

  Szykuje się kolejna amerykańska Wojna Pokoju?

 • jami100

  Oceniono 14 razy 8

  Oni się specjalizują w burzeniu, co mogą zbudować?

 • take_i_t_easy

  Oceniono 10 razy 6

  I za chwilę będzie "Amazon Prime delivery" z wykorzystaniem B-52 czy Tomahawk i kilkadziesiąt(set) ton demokracji zapłonie w sercach Irańczyków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX