Przeciek ze służb: USA przeprowadziły cyberataki na irański ośrodek szpiegowski i systemy rakietowe

"Amerykańskie dowództwo cybernetyczne rozpoczęło w zeszłym tygodniu odwetowy cyberatak na irańską grupę szpiegowską" - podaje CNN, powołując się na "byłego urzędnika wywiadu amerykańskiego zaznajomionego z tą sprawą". Pentagon nie komentuje sprawy.

Jak informuje CNN, Amerykanie zaatakowali grupę szpiegowską powiązaną z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej, po tym jak Iran zaatakował tankowce. Informator CNN dodał, że atak internetowy skierowany był w sieć szpiegowską monitorującą przepływ statków w cieśninie Ormuz. Zaatakowane zostać miały także systemy irańskich wyrzutni rakietowych.

Rzecznik Pentagonu nie odniósł się do medialnych doniesień, mówiąc, że "ze względu na politykę i bezpieczeństwo operacyjne nie komentujemy operacji w cyberprzestrzeni, działań wywiadu ani planów wojskowych".

Wojna w cyberprzestrzeni

Cyberataki miały nastąpić po burzliwym tygodniu w relacjach między dwoma krajami. Iran zestrzelił w czwartek amerykańskiego drona, co skłoniło prezydenta Donalda Trumpa do przeprowadzenia odwetowego ataku na Iran, z którego wycofał się jednak w ostatniej chwili.

Były urzędnik wywiadu USA powiedział CNN, że w ostatnich miesiącach wzrosła aktywność cybernetyczna Iranu wobec celów w Zatoce Perskiej, takich jak Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także wobec USA. Zdolności cybernetyczne sił irańskich poprawiły się w ostatnich latach. Choć często kraj ten wspomagany jest w cyberprzestrzeni przez Rosję, aktualnie Iran prawdopodobnie ataki przeprowadza sam.

Więcej o:
Komentarze (105)
USA przeprowadziły cyberataki na irański ośrodek szpiegowski i systemy rakietowe
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 34 razy 20

  A jak tam polskie cyberataki ? Jesteśmy bezpieczni - Antek zabrał dyskietkę ...

 • c.t.k

  Oceniono 19 razy 11

  "...byłego urzędnika wywiadu amerykańskiego zaznajomionego z tą sprawą"
  Były urzędnik zaznajomiony ze sprawą, jednak to prawda, że z wywiadu się nigdy nie odchodzi:))

 • oyayebye

  Oceniono 18 razy 10

  Kolo z szopem na głowie nie nawet zielonego pojęcia co się dzieje.

 • krzyk58

  Oceniono 17 razy 9

  Miejmy nadzieję iż "szlak" trafi agresora-imperialistę...

 • andrew1507

  Oceniono 19 razy 9

  A pisbolszewik coraz bardziej hardy, pokażmy im środkowy palec w wyborach na JESIEN.
  Mogą się łotry zdziwić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX