Rodzice "Jacka Dżihadysty" trafią do więzienia. Wysłali synowi, który dołączył do ISIS, 223 funty

- Trudno sobie wyobrazić cierpienie, przez które musieli przejść z powodu wyborów dokonanych przez ich syna - przyznała jedna z prawniczek biorących udział w kontrowersyjnej rozprawie. Mimo tego, John Letts i Sally Lane otrzymali surową karę za "finansowanie terroryzmu".

John Letts i Sally Lane wysłali swojemu synowi 223 funty, gdy ten był w Syrii pomimo obaw, że przyłączył się on do bojowników państwa islamskiego. Para została skazana przez sąd za "finansowanie terroryzmu" na 15 miesięcy pozbawienia wolności, z czego 12 miesięcy zostało zawieszonych.

58-letni Letts na co dzień zajmuje się rolnictwem ekologicznym, z kolei 57-letnia Lane pracuje dla fundacji Oxfam. Para mieszka w Oksfordzie. Ich 23-letni syn w brytyjskich mediach określany jest "Jackiem Dżihadystą" (ang. "Jihadi Jack"). W 2014 r. jako 18-latek opuścił Anglię, pojechał do Jordanu i Kuwejtu, przeszedł na islam oraz dołączył do bojowników ISIS. Aktualnie przebywa w obozie dla internowanych w Kurdystanie.

Matka do syna: "Poszłabym dla ciebie do więzienia"

W odczytanym przez ich adwokata oświadczeniu Letts i Lane stwierdzili, że „zostali skazani za robienie tego, co zrobiłby każdy rodzic, gdyby sądzili, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie”.

W marcu 2015 r. policja ostrzegła małżonków, że ryzykują oskarżenie, jeśli wyślą pieniądze swojemu synowi. We wrześniu tego roku Lane przekazała pieniądze na konto w Libanie po tym, jak jej syn nalegał, że „nie ma to nic wspólnego z dżihadem”. Odpowiedziała mu: „Poszłabym dla ciebie do więzienia, jeśli miałoby to dać ci to szanse na dożycie do twoich 25 urodzin”.

Sędzia do rodziców "Jacka Dżihadysty": "Straciliście poczucie rzeczywistości"

Sędzia Nicholas Hilliard QC stwierdził, że „to zrozumiałe, że rodzice patrzą na swoje dziecko z optymizmem oraz sąd zdaje sobie sprawę, że on jest waszym synem, którego bardzo kochacie". "Jednak w tym kontekście straciliście poczucie rzeczywistości", mimo że "wysłano wam znaki ostrzegawcze". Sędzia dodał, że rodzice byli "inteligentnymi dorosłymi osobami", które odłożyły na bok swoje podejrzenia, by "zadowolić swojego syna".

Letts i Lane oświadczyli, że "próbowali zachować się właściwie" i współpracowali z policją by ściągnąć ich syna do domu. "Jednak zamiast nam pomóc, władze wykorzystały dostarczone przez nas informacje, żeby nas skazać".

Więcej o:
Komentarze (175)
Rodzice "Jacka Dżihadysty" trafią do więzienia. Wysłali synowi, który dołączył do ISIS, 223 funty
Zaloguj się
 • stefan4

  Oceniono 36 razy 28

  > Trudno sobie wyobrazić agonię, przez którą musieli przejść

  AGONIĘ?! Bardzo proszę Pana redaktora, zapewne świetnie znającego język angielski, o zapoznanie się z POLSKIM znaczeniem słowa ,,agonia''. Albo, skoro język polski jest dla Pana zbyt trudny, niech Pan cały artykuł napisze po angielsku. Takie stwierdzenia, że ,,kara stoi na kornerze, a na sajdłoku bojsy fajtują się o gerlsa'' nie przystoją w ,,sercu Europy''.

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 35 razy 25

  Agonię to można zobaczyć w filmach krążących w internecie- ludzi, którym ten „Jack” osobiście obcina głowę.

 • elenita

  Oceniono 15 razy 13

  Boże drogi, kto to pisał :((( "jeśli miałoby to dać ci to szanse na dożycie do twoich 25 urodzin" - gdybyś dzięki temu dożył swoich 25 urodzin. "Agonia" - udręka. W tym zdaniu: „zostali skazani za robienie tego, co zrobiłby każdy rodzic, gdyby sądzili, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie” autor nie mógł się zdecydować, w jakiej liczbie jest podmiot. "Wysłano wam znaki ostrzegawcze" - ostrzegano was (no chyba że jakieś znaki dymne czy głowa konia). A to nie wszystko. Jakość tego artykułu urąga wszelkim standardom.

 • pe_ro

  Oceniono 23 razy 13

  Czy dalibyście synowi-alkoholikowi pieniądze na wódkę? Na ile rodzice czują się odpowiedzialni za postępowanie syna? Czy wysyłając te pieniądze rodzice nie byli targani sprzecznymi uczuciami? Jestem pewien, że wyrok nie jest ich największym problemem z jakim się borykają.

 • asr1

  Oceniono 39 razy 11

  Słuszny wyrok , nie jest tak, ze dla dziecka robi się wszystko mogli zachować się jak dorośli. Synku kochamy cię ale jesteś złym człowiekiem i musisz ponieść tego konsekwencje. Zachowali się jak niejaki duda senior zamiast strzelić synalka w pysk to senior bredzi taka jest polityka a gdzie etyka, moralność , zasady ???? I dobro wspólne !!!!

 • jack_flash

  Oceniono 11 razy 7

  Czytelnik tego „artykułu” przeżywa prawdziwą agonię.

 • mr_gm

  Oceniono 11 razy 7

  A kto produkuje, sprzedaje i dostarcza broń terrorystom? Bo raczej jej nie kupują w sklepie za 223 funty.

 • grma

  Oceniono 8 razy 6

  O. Oxfam. Dlaczego mnie to nie dziwi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX