Donald Trump: Byliśmy gotowi do odwetu. Zabicie 150 osób byłoby "nieproporcjonalne"

- Byliśmy gotowi do odwetu na trzy różne cele - napisał na Twitterze Donald Trump. - Kiedy zapytałem, ile osób zginie, odpowiedzieć generała brzmiała: "150 osób, proszę Pana". Dziesięć minut przed atakiem zatrzymałem go, bo nie byłoby to proporcjonalne do zestrzelenia bezzałogowego drona - wyjaśnił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Donald Trump potwierdził, że odwołał atak odwetowy na Iran za zestrzelenie amerykańskiego drona. Amerykański przywódca wyjaśnił, że odpowiedź Stanów Zjednoczonych uznał za nieproporcjonalną, gdy dowiedział się o możliwej dużej liczbie ofiar.

Donald Trump napisał na Twitterze, że Stany Zjednoczone miały uderzyć w trzy cele na terytorium Iranu i że amerykańskie siły zbrojne były przygotowane do ataku, ale zdecydował się go odwołać, ponieważ zabicie 150 osób byłoby "nieproporcjonalne" do strącenia bezzałogowego drona.

Atak na cele w Iranie miał być odpowiedzią na zestrzelenie w cieśninie Ormuz amerykańskiego samolotu zwiadowczego RQ-4A Global Hawk. Według Waszyngtonu bezzałogowa maszyna została zestrzelona na wodach międzynarodowych. Teheran twierdzi, że znajdowała się nad terytorium Iranu. Po zestrzeleniu drona prezydent Trump mówił, że Iran popełnił poważny błąd i sugerował, że nastąpi odpowiedz USA. Później złagodził ton i spekulował, że atak mógł być wynikiem błędu któregoś z irańskich dowódców.

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej o:
Komentarze (119)
Donald Trump: Byliśmy gotowi do odwetu. Zabicie 150 osób byłoby "nieproporcjonalne"
Zaloguj się
 • ryyys

  Oceniono 19 razy 13

  A mówi się, że na Zachodzie ludzi są coraz mądrzejsi. Czemu rządzą jakieś trumpy i kaczory?

 • q1000

  Oceniono 9 razy 7

  Jeżeli losy świata mają zależeć od takiego nieobliczalnego w swoich poczynaniach starca to już należy się bać....

 • bratjolki

  Oceniono 19 razy 7

  Odwet za obronę swojej przestrzeni powietrznej.
  Coś jak Izrael ostrzeliwujących Syrię w odwecie za odpowiedzeniem ogniem na zbombardowanie syryjskiego lotniska przez... Izrael. .
  Dobrali się chłopcy.

 • kolega.zenka

  Oceniono 11 razy 7

  Dzieci hałasowały, kiedy Lenin się golił. Był jednak taki dobry, że: „mog zariezat, no nie zariezał”.
  Podobnie teraz Trump.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 6 razy 6

  Bardziej mi sie zdaje, ze Trump wycofal uderzenie na Iran, bo tamci maja wystarczajaco mocy, bo oddac - to nie slabiutka Syria. Odpowiedzia rownowazaca musialoby byc uzycie atomu, bo konwencjonalnie nie ma szans. Iran ma duzy arsenal i potezna armie. Pare atakow rakietowych na ten kraj, by moglo pociagnac reakcje lancuchowa. Iran nie bedzie patrzyl bezradnie na ataki rakietowe, jak patrzys Asad w Syrii, bo nie mial potencjalu, a Iranczycy maj. Raczej to byl taki probny werbalny atak z zapytaniem co dalej?
  Iranczycy maja tysiace rakiet i to nowoczesnych w regionie Zatoki Ormuz i taki konflit by podniosl ceny ropy gwaltownie w gore. Trump, na szczescie, ma swiadomosc, ze w Iran nie moze sobie tak bezkarnie strzelac jak w Syrie.
  Dodatkowo Iran ma mocne wsparcie poteznych Chin i atomowej Rosji, ze podgrzewanie napiecia moze miec przelozenie na nieco wiecej, niz regionalny konflikt.

 • rafikman

  Oceniono 10 razy 6

  Zabić ludzi w odwecie za zestrzelonego drona - trzeba być niezłym poj.em - ciekawe co na to amerykańskie parobki czyli nasz Maliniak i pisowski rząd - pewnie są dumni tak jak ten pożal się boże prezydencik który cieszył się jak dziecko że może chwilę postać przy biurku tego głupka z ameryki.

 • safelogica

  Oceniono 9 razy 5

  Widzę, jak USA spokojnie pozwala na używanie obcych, wojskowych dronów i samolotów szpiegujących 50 kilometrów od granic lądowych USA .... No i ważne, ilu mieszkańców USA jest w stanie zdefiniować kilometr

 • realistas

  Oceniono 4 razy 4

  W Afganistanie zabijają tysiącami i nie mają skrupułów. Po prostu facet się zląkł i zrezygnował bo straty prestiżowe USA mogły być jeszcze większe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX