Szczyt w Brukseli. Polska i trzy inne kraje zablokowa造 porozumienie o neutralno軼i klimatycznej

Zapisy dotycz帷e neutralno軼i klimatycznej w 2050 roku zosta造 zablokowane na unijnym szczycie w Brukseli. Polska wraz z Czechami nie zgodzi造 si, by okre郵enie daty pojawi這 si we wnioskach ze szczytu. P騧niej do陰czy造 W璕ry i Estonia. - Zabezpieczyli鄉y interesy polskich przedsi瑿iorc闚 i obywateli - skomentowa Mateusz Morawiecki.

Po burzliwej dyskusji unijnych przywódców datę wykreślono. Teraz we wnioskach ze szczytu są przywołane uzgodnienia klimatyczne z Paryża, na czym zależało Polsce. Natomiast w przypisach jest odniesienie, że większość krajów jest gotowa zobowiązać się do neutralności węglowej do 2050 roku, czyli by unijna gospodarka była neutralna pod względem emisji CO2, tyle samo pochłaniała co emitowała.

Mateusz Morawiecki: Zabezpieczyliśmy interesy polskich przedsiębiorców

- Zabezpieczyliśmy interesy polskich przedsiębiorców i obywateli. Nie przyjęliśmy dziś dodatkowych, jeszcze bardziej ambitnych celów klimatycznych. Musimy najpierw wiedzieć jakie są kompensacje, jakie środki otrzymamy na poszczególne sektory naszej gospodarki w związku ze zwiększeniem ambicji klimatycznych - skomentował odrzucenie propozycji premier Mateusz Morawiecki.

Polska nie zgodziła się na porozumienie o neutralności klimatycznej

Polscy dyplomaci powiedzieli dziennikarzom, że Warszawa nie jest przeciwko ambitnej polityce klimatycznej, ale należy wziąć pod uwagę szczególną sytuację państw bloku wschodniego, które nie miały takich szans rozwoju jak Europa Zachodnia. Warszawa obawiała się, że zaostrzenie już i tak ambitnej polityki klimatycznej będzie szkodliwe dla gospodarki opartej na węglu. A - jak argumentował premier Mateusz Morawiecki na szczycie - obecne technologie nie pozwalają na bardzo szybkie ograniczenie emisje CO2. Polska podkreślała też, że nie może się zgodzić na żadne nowe zobowiązania, jeśli nie będzie znany podział obciążeń między unijne państwa i nie będzie kompensacji dla krajów, na które spadnie największy wysiłek dotyczący transformacji energetycznej.

Wi璚ej o:
Komentarze (734)
Szczyt w Brukseli. Polska i trzy inne kraje zablokowa造 porozumienie o neutralno軼i klimatycznej
Zaloguj si
 • kater-11

  Oceniono 192 razy 130

  Czyli zrobili鄉y to , co chcia豉 Moskwa. Interesy Morawieckiego i ca貫go PiS-u w sprawie importu w璕la z Rosji i popieranie nierentownych elektrowni w璕lowych.
  G鏎nicy znowu dostan dodatkowe nagrody i podarki ? ....oczywi軼ie . Za nic nie robienie dostan dodatkowe pieni康ze z naszych podatk闚.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 138 razy 104

  Nie幢e, najpierw uwalili wiatraki, ostatnio si okaza這, ze s takimi nieudacznikami, 瞠 zabior nam dotacje na wymian piec闚, a teraz to.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 104 razy 88

  W Polsce wydaje si miliardy PLN rocznie na bzdury, wi璚 nie ma 鈔odk闚 na modernizacj energetyki.

 • konigin

  Oceniono 115 razy 85

  Ciekawe czy Europa Zachodnia pluje juz sobie w brode za przyjecie tego dziadostwa z bylych sowieckich satelitow?

 • owca888

  Oceniono 91 razy 73

  Polska wielkim hamulcowym unii - brawo. Hamulcowym i trucicielem w豉snych obywateli.
  Wi璚ej wungla z Rosji, wi璚ej!

 • fakduck

  Oceniono 74 razy 60

  Wstali z kolan... i nikt im nie powie, 瞠 czarne jest czarne.

 • jael53

  Oceniono 80 razy 56

  I tak w徠pliwo軼i w starej EU, czy nie po酥ieszono si z przyjmowaniem by造ch demolud闚, s coraz lepiej uzasadnione.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX