Iran zestrzelił amerykańskiego drona. Trump najpierw groził, a potem złagodził: To mógł być błąd dowódcy

Donald Trump łagodzi reakcję na zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona. Prezydent Stanów Zjednoczonych oświadczył, że Teheran popełnił bardzo poważny błąd. Zaznaczył jednak, że była to maszyna bezzałogowa i wyraził przekonanie, że doszło do pomyłki.

Przy okazji wizyty spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau Donald Trump powtórzył to, co napisał wcześniej na Twitterze, a mianowicie, że Iran popełnił poważny błąd. - Ten dron znajdował się nad wodami międzynarodowymi. Mamy to wszystko udokumentowane. To są dowody naukowe, nie tylko słowa - zaznaczył.

Czytaj też: Donald Trump: Iran zrobił ogromny błąd! Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie, ropa mocno drożeje

Trump łagodzi retorykę wobec Iranu

Pytany o reakcję Stanów Zjednoczonych Donald Trump odpowiedział typową dla siebie formułką: "przekonacie się". Chwilę później stonował jednak retorykę wobec Teheranu. - Prawdopodobnie Iran popełnił błąd. Wyobrażam sobie, że mógł to zrobić jakiś generał. Na szczęście dron był bezzałogowy, nie było w nim nikogo - powiedział. Prezydent USA podkreślił, że gdyby doszło do zestrzelenia samolotu z załogą, to jego reakcja byłaby dużo bardziej stanowcza. - Mogę sobie wyobrazić, że generał lub ktoś inny popełnił błąd, zestrzeliwując drona. Trudno mi uwierzyć, że to było celowe. To mógł zrobić ktoś niedbały i głupi - powiedział Trump. 

Iran: Dron naruszył naszą przestrzeń powietrzną

Zestrzelony przez Iran samolot to dużej wielkości dron zwiadowczy RQ-4A Global Hawk, który może prowadzić rozpoznanie z pułapu od 15 kilometrów. Samolot o rozpiętości skrzydeł 40 metrów ma na pokładzie najnowocześniejszy sprzęt umożliwiający precyzyjną obserwację dużego obszaru. Koszt jednej maszyny przekracza 200 milionów dolarów.

Choć USA twierdzą, że maszyna znajdowała się na terytorium międzynarodowym, władze Iranu przekonują, że przekroczyła ona przestrzeń powietrzną tego kraju. Swoje racje Iran zamierza udowodnić na forum ONZ. "Pokażemy, że Amerykanie kłamią jeśli mówią, że dron był w międzynarodowej przestrzeni powietrznej” - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif. Jednocześnie zaznaczył, że Iranowi nie zależy na konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi. "Nie szukamy wojny, ale gorliwie będziemy bronić naszego nieba, ziemi i wód” - napisał.

Więcej o:
Komentarze (190)
Iran zestrzelił Amerykanom drona. Donald Trump złagodził stanowisko: To mógł być błąd dowódcy
Zaloguj się
 • winku

  Oceniono 46 razy 18

  Po raz pierwszy widzę Trumpa kładącego uszy po sobie!
  Jeszce chwila i zacznie przepraszać :D

  Brawo Iran, przestrzeń kraju to rzecz święta i trzeba jej bronić.

 • informator1950

  Oceniono 19 razy 17

  To mógł zrobić ktoś niedbały i głupi - powiedział Trump.
  Czyzby to Trump wlasnorecznie zestrzelil tego drona?

 • wolak007

  Oceniono 27 razy 17

  Czy przypadkiem ten człowiek dysponuje "guzikiem atomowym"?

  Strach się bać!...

 • muzoman

  Oceniono 23 razy 15

  Pieniacz i raptus.

 • irasiad69

  Oceniono 33 razy 15

  a jak tam "dowody naukowe" w sprawie broni masowego rażenia, którą miał Hussein, ty żydowska pacynko?

 • stefan4

  Oceniono 12 razy 12

  > - Ten dron znajdował się nad wodami międzynarodowymi. Mamy to wszystko udokumentowane.
  > To są dowody naukowe, nie tylko słowa - zaznaczył.

  Dowody naukowe?! Jaka dziedzina nauki zajmuje się badaniem, gdzie był dron wtedy, gdy go trafiło? Czy na takim badaniu można się habilitować?

 • patbrat007

  Oceniono 14 razy 12

  od 1972 ciesnina Hormuz gdzie zestrzelono drona nie ma wod miedzynarodowych. Mozna sprawdzic na wiki pod 'Strait of Hormuz'. Przez srodek biegnie linia graniczna miedzy Omanem i Iranem i oba kraje zezwalaja na 'innocent transit' bez zadnych ograniczen wzdluz 'shipping lane'. Ciesnina jest szeroka na 40 km (w najwezszym miejscu) a przyjmuje sie ze wody terytorialne to 50km. Trump klamie, bo dron byl 100 km od czegokolwiek co mozna uznac za wody eksterytorialne. Juz nie mowiac, ze drony z pewnoscia nie naleza do kategorii 'innocent transit' (niewinny, niezagrazajacy)

 • stasi1

  Oceniono 11 razy 9

  ,,. Na szczęście dron był bezzałogowy, nie było w nim nikogo - powiedział. Prezydent USA"

  Z tego co wiem drony mają to do siebie że są bezzałogowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX