Atak na tankowce. Amerykanie pokazali pociski. "Uderzające podobne" do irańskich

- Elementy wykazują uderzające podobieństwo do pocisków, które można było zaobserwować w czasie parad wojskowych w Iranie - powiedział komandor Sean Kido z Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych pokazała fragmenty pocisków zdjętych z jednego z dwóch amerykańskich tankowców zaatakowanych w Zatoce Omańskiej w ubiegłym tygodniu.

We wtorek Stany Zjednoczone zadecydowały o wysłaniu w rejon Zatoki Perskiej tysiąca dodatkowych żołnierzy. Oprócz regularnych wojsk na Bliskim Wschodzie znalazła się też grupa okrętów z lotniskowcem oraz bateria rakiet. Jak podkreślił pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan, wynika to z obawy przed wrogimi zachowaniami ze strony Iranu.

Nie można wykluczyć ryzyka wojny

W odpowiedzi na te działania prezydent Iranu stwierdził, że jego kraj nie prowadzi wojny z żadnym państwem. Hasan Rowhani podkreślił, że Amerykanie pomimo wysiłków nie odizolowali Iranu od reszty świata.

Napięcie miedzy Waszyngtonem a Teheranem wzrosło po ataku na tankowce w rejonie Zatoki Omańskiej, w miejscu, gdzie drogą morską transportowana jest jedna trzecia światowych zasobów ropy naftowej. W sumie uszkodzonych zostało sześć statków - dwa w zeszłym tygodniu i cztery w maju. Odpowiedzialnością za wszystkie ataki Stany Zjednoczone obciążyły Iran, który odrzuca te oskarżenia.

Wysiłki na rzecz zmniejszenia napięć wokół Iranu prowadzą Francja i Niemcy. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw zaznaczyli jednak, że czas biegnie i nie można wykluczyć ryzyka wojny. "Chcemy połączyć starania, by rozpocząć proces deeskalacji konfliktu" - powiedział szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian. Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas dodał, „ryzyko wojny w Zatoce nie zostało zażegnane”.

Więcej o:
Komentarze (128)
Amerykańska marynarka: Pociski użyte do ataku na tankowce uderzające podobne do irańskich
Zaloguj się
 • niktalboktos

  Oceniono 27 razy 17

  Amerykanie sądzą że raz na kilkanaście lat mogą swiatowej opinii publicznej wcisnąć każdy kit i każda brednię. Mlodsi pewnie już nie pamiętają co było z Irakiem, poza tym podobnie zaczynali wojnę w Wietnamie. Nawet dobrze prowokacji nie potrafią zrobić. W efekcie zniszczą kolejny kraj, zginą setki tysięcy ludzi, będzie chaos i anarchia plus terroryzm, a oni po latach z przykrością stwierdzą że być może sie jednak pomylili. Na kon cu znajdą jakiegos kozła ofiarnego ktory przyzna sie do blędu. Aha, jeszcze zrobia o tym wszystkim parę kasowych filmów i na tym zarobią. Oto cała Ameryka. Niech żyje hipokryzja.

 • 31.februarius

  Oceniono 30 razy 16

  "Amerykańska marynarka: Pociski użyte do ataku na tankowce "uderzające podobne" do irańskich"

  i na pewno też zielone, jak beczki z bronią ABC Saddama H., znaczy się Colina Powella ...

 • andree111111

  Oceniono 27 razy 15

  Kolejny kit Jankesów, jeden Bush, później drugi Bush a teraz ten playboy Trump. Każdy z nich przechodzi do historii jako agresor, bandyta napadający na wolne kraje. A Polska zawsze stała przy tych sqwysy..nach. Z pięknego Iraku zrobili pustynię i siedzibę dżihadystów, z Libii kraj spływający do dnia dzisiejszego krwią. Afganistan dymi do dziś. Tak wygląda "demokracja" po amerykańsku. Cash register, cash desk, cash register for corporations is the most important and not peace.

 • arwena2010

  Oceniono 29 razy 15

  amerykańscy bandyci już tupia nużkami do noewj wojenki. W sumie racja- Irak się skończył,Afganistan wypalił wiec potrzeba trochę postrzelać,idą nowe wybory..A PIS bolszewia wlazła im już całkowicie do dupala i tam zre to co oni wydalają. (gdzie ofset,gdzie zniesienie wiz itd itp)

 • yaspiman

  Oceniono 30 razy 14

  "Uderzające podobne" do irańskich
  następny raz będą użyte podobne do chińskich, czy rosyjskich, albo francuskich i o niczym to nie świadczy. zwykła manipulacja.
  a może to ekstremiści żydowscy użyli tych pocisków żeby zmobilizować amerykanów do napaści na iran?

 • lubat

  Oceniono 15 razy 13

  Rakiety były na pewno irańskie - lecąc do celu nadawały na cały regulator: a ja to lach!;)

 • tetradrachma

  Oceniono 16 razy 10

  To tak jak z "bronia chemiczna" Saddama. Wicie rozumicie, dlaczego Polacy wespra anty-irańska kampanie, co ?!

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 10

  "- Elementy wykazują uderzające podobieństwo do pocisków, które można było zaobserwować w czasie parad wojskowych w Iranie - powiedział komandor Sean Kido z Centralnego Dowództwa Sił Morskich USA."
  ===========
  A napastnicy atakujący niemiecką radiostację w Gliwicach mieli po;skie mundury - powioedział Goebbels...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX