Wielka Brytania: 19-letni neonazista z Polski skazany za terroryzm. Podżegał do zabicia księcia

Polski student w Wielkiej Brytanii został skazany za terroryzm. Nawoływał m.in. do zabicia księcia Harry'ego za "zdradę rasy", czyli małżeństwo z Meghan Markle. Miał też pięć podręczników z instruktażami, jak przeprowadzać ataki.

- To wyjątkowo odrażająca propaganda - stwierdziła sędzia wydając wyrok w centralnym sądzie kryminalnym Anglii i Walii. Dodała, że intencja skazanych była jasna: wzywali do mordów. Michał Sz. nawoływał do "systematycznego uboju" kobiet i gwałcenia dzieci. Przekonywał, że ma to przyspieszyć triumf białej rasy. Przedstawicielka prokuratory przyznała podczas rozprawy, że "prokuratura nie udaje nawet", że rozumie związek przyczynowo-skutkowy.

19-letni Michał Sz. rozpowszechniał też internetowy mem wzywający do zamordowania księcia Harry'ego. Rysunek zawierał okrwawioną swastykę obok hasła "na razie, zdrajco rasy" i wizerunku następcy tronu z pistoletem przy głowie. Mężczyzna apelował też o egzekucję kobiet, które wiążą się z ludźmi, których skóra nie jest biała. 

Wyrok usłyszał też jego znajomy, 18-letni Oskar D.-K., Brytyjczyk o polskich korzeniach, który współpracował z nim, rozpowszechniając neonazistowką propagandę. D.-K. również rozpowszechniał terrorystyczną propagandę dwóch neonazistowskich grup wzywających do aktywnego siania terroru. - Po przeczytaniu twojego profilu psychologicznego nie mam wątpliwości, że wciąż wyznajesz te poglądy i mocno wierzysz w ekstremalnie prawicową ideologię - powiedziała sędzia Rebecca Poulet

Idolami Adolf Hitler i Charles Manson

BBC informuje, że należeli do neonazistowskiej organizacji Sonnenkrieg Division. Inspiracją dla niej były postacie Adolfa Hitlera i Charlesa Mansona, przywódcy sekty, która w 1969 roku dokonała serii brutalnych morderstw w Kalifornii.

Michał Sz. usłyszał wyrok czterech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności, Oskar D. - 18 miesięcy pozbawienia wolności, w tym przymusowe uczestnictwo w programie deradykalizacji, jakiemu w Wielkiej Brytanii poddawani są ekstremiści. Obaj mężczyźni przyjęli wyrok bez emocji.

Więcej o:
Komentarze (240)
Wielka Brytania: 19-letni neonazista z Polski skazany za terroryzm. Podżegał do zabicia księcia
Zaloguj się
 • puzonik48

  Oceniono 69 razy 65

  Myśleli gnoje ,że będą tak bezkarni jak w Polsce .Kapinkę się zawiedli :) I czego można wymagać od prostych chłopaków ,jak tu dał popis student ?

 • ja20034

  Oceniono 68 razy 62

  "To wyjątkowo odrażająca propaganda - stwierdziła sędzia"

  Panie,u nas to się nazywa patriotyzm.

 • krynolinka

  Oceniono 73 razy 61

  Dopiero mu jabłko Adama się ukształtowało a bojowość jak u zawodowego zbira. Deradykalizacji to pisiorów powinno się poddać. Też takie zacięte kapuściane głąby.

 • eclipse23

  Oceniono 72 razy 60

  małe białe goowienka

 • mirek_nad_jeziorem

  Oceniono 60 razy 50

  obyś faszysto krzycząc „biała rasa!!!”
  został nadziany na czarnego ku...sa

 • eclipse23

  Oceniono 48 razy 46

  Michał Sz nawoływał do systematycznego uboju kobiet i gwałcenia dzieci. prawdziwi polscy uczniowie chrystusa i papy pedo II,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX