Egipt oskarżany o ukrywanie powodów śmierci Mursiego. "Straszne, ale całkowicie przewidywalne"

Były prezydent Egiptu Mohamed Mursi zmarł poniedziałek w sądzie w czasie przesłuchania. Państwowa telewizja jako powód śmierci podała zawał serca. Jednak rodzina polityka, jak również jego polityczni sprzymierzeńcy mają wątpliwości co do przyczyn zgonu i wskazują na złe warunki, w których przebywał. Organizacje narodowe domagają się śledztwa.

W poniedziałek Mohamed Mursi, prezydent Egipt w latach 2012 - 2013 i polityk Bractwa Muzułmańskiego, stracił przytomność podczas posiedzenia sądu, przed którym stanął w związku z oskarżeniami o szpiegostwo na rzecz Kataru. Zmarł chwilę później.

Polityczne ramię Bractwa Muzułmańskiego, partia Wolność i Sprawiedliwość, określiło śmierć Mursiego jako „zabójstwo”. Z kolei prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, bliski sojusznik Mursiego, oskarżył egipskich „tyranów” o jego śmierć i określił Mursiego jako męczennika.

Amnesty International wzywa do niezależnego śledztwa

Wątpliwości co do okoliczności śmierci Mursiego oraz warunków, w których odsiadywał wyrok mają jednak nie tylko jego polityczni sprzymierzeńcy. Sarah Leah Whitson, dyrektor wykonawczy Human Rights Watch na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, napisała na Twitterze, że śmierć prezydenta była „straszna, ale całkowicie przewidywalna”.

„Śmierć byłego prezydenta Mursiego nastąpiła po latach złego traktowania przez rząd, przedłużającej się izolacji w odosobnieniu, nieodpowiedniej opieki medycznej i pozbawienia rodzinnych wizyt i dostępu do prawników” - napisała Whitston.

Amnesty International wezwało władze Egiptu do śledztwa w sprawie śmierci byłego prezydenta Mohameda Mursiego. 

"Wzywamy władze egipskie do przeprowadzenia bezstronnego, kompleksowego i przejrzystego śledztwa dotyczącego okoliczności śmierci Mursiego, w tym jego odosobnienia i izolacji od świata zewnętrznego" - napisała organizacja na Twitterze. Amnesty International wezwała ponadto do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie opieki medycznej, jaką otrzymywał były prezydent oraz pociągnięcia do odpowiedzialności każdego, kto byłby odpowiedzialny za jego złe traktowanie.

Kim był Mohamed Mursi?

Mohamed Mursi był jednym z głównych przedstawicieli konserwatywnego Bractwa Muzułmańskiego. Został prezydentem Egiptu 30 czerwca 2012, w pierwszych wolnych wyborach w tym kraju. 3 lipca 2013 roku został odsunięty od władzy przez wojsko po masowych protestach przeciwko jego prezydenturze. Odsiadywał siedmioletni wyrok więzienia. Wcześniej, w latach 2000-2005, Mursi zasiadał w parlamencie Egiptu. W 2011 roku został przywódcą Partii Wolności i Sprawiedliwości, uznawanej za polityczne skrzydło Bractwa Muzułmańskiego.

W 2013 roku, po odebraniu mu władzy, Mursi został oskarżony o szereg przestępstw, m.in. o szpiegostwo, ujawnianie tajemnic państwowych i spiskowanie z zagranicznymi organizacjami - Hezbollahem i Hamasem. Usłyszał również zarzut zabójstwa 10 osób, które zginęły w trakcie demonstracji, ale ostatecznie został z niego oczyszczony.

Więcej o:
Komentarze (21)
Egipt oskarżany o ukrywanie powodów śmierci Mursiego
Zaloguj się
 • zec

  Oceniono 7 razy 5

  Chciał z Egiptu zrobić druga Arabie Saudyjska. Biedny.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Podejrzewam, że gdyby któryś z naszych polityków trafił do więzienia takiego jakie są w Egipcie, to prawdopodobnie umarł by już po tygodniu. :-))
  Niestety, ale mimo że przydało by się to nie jednemu - zresztą nie tylko z rządzącego obecnie obozu politycznego, NIESTETY pozostanę jedynie w sferze niespełnionych marzeń... :-(

 • zz1026

  Oceniono 5 razy 3

  poniewaz wieksozsc komentujacyh nie wie o co chodzi to moze na [poczaterk aby was zachecic do myslenia poznajcie motto bractwa muzulmanskiego do ktorego nalezal mursi

  Prorok naszym przywódcą. Koran naszym prawem. Dżihad naszą ścieżką. Śmierć w imię Allaha jest naszą nadzieją

 • buran2

  Oceniono 2 razy 2

  ach...cywilizacja w egipcie skończyła się w wieku IV, po obrazach z Fajum....
  i tak az do rozbiurki piramid na domy mieszkalne Kairu

 • wiceherszt

  Oceniono 4 razy 2

  Hmm... innymi słowy przyczyną zgonu był Katar :P

 • true_lysander

  Oceniono 8 razy 0

  I stała się sprawiedliwość. Egipt jakoś jeszcze broni się przez wojującym islamem. Ale busy z turystami i tak wybuchają a samoloty są zagrożone atakami bombowymi, także do spokojnego życia w Egipcie jest jeszcze baaardzo daleko.

 • rikol

  Oceniono 1 raz -1

  Egipcjanie mieli jedne demokratyczne wybory i zagłosowali na islamistę z bractwa muzułmańskiego. To o czymś świadczy.

 • gaciekesikowej

  Oceniono 6 razy -2

  jak ci co go zabili mają prowadzić śledztwo w sprawie śmierci byłego Prezydenta wykonane własnymi łapami? to trochę dziwne jakieś jest takie wezwanie AI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX