Amerykanie zhackowali rosyjski system energetyczny? Trump nazywa dziennikarzy "wrogami narodu"

"New York Times" pisze, że Amerykanie umieścili złośliwe oprogramowanie w rosyjskim systemie energetycznym. Dzięki temu w razie wybuchu konfliktu na linii Waszyngton - Moskwa będą mogli doprowadzić do wyłączenia tego systemu.

Zastrzegający sobie anonimowość wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji powiedział gazecie, że w ciągu ostatniego roku tego typu działania stały się dużo bardziej agresywne.

Artykuł spotkał się z ostrą reakcją Donalda Trumpa. Prezydent oskarżył gazetę o "wirtualny akt zdrady" i działanie bez zastanowienia się nad konsekwencjami". We wpisie na Twitterze nazwał jej dziennikarzy "prawdziwymi tchórzami i - bez wątpienia - WROGAMI NARODU".

Cyfrowa "zimna wojna" między Stanami Zjednoczonymi i Rosją trwa od lat. Jednym z jej pól bitewnych jest właśnie energetyka. Według źródeł "New York Timesa", Amerykanie od 2012 roku umieszczają swoje kody w rosyjskim systemie kontrolnym. Jednocześnie departament bezpieczeństwa wewnętrznego od lat ostrzega, że Rosjanie także podejmują podobne działania wobec amerykańskich systemów, czego efektem - w razie ewentualnego konfliktu - może być wyłączenie elektrowni atomowych lub sieci gazociągów czy też uniemożliwienie dostaw wody.

"New York Times" pisze, że ostatnie działania Amerykanów na tym polu idą dalej niż kiedykolwiek. Z jednej strony ma to być rodzaj ostrzeżenia dla Rosjan, z drugiej - da faktyczną możliwość błyskawicznego unieszkodliwienia rosyjskiego systemu energetycznego. Tego rodzaju działania miały nabrać tempa latem zeszłego roku po tym, jak prezydent Donald Trump przekazał amerykańskim siłom cybernetycznym nowe, tajne dyrektywy. Dowódca tych sił, generał Paul M. Nakasone, ma teraz prawo przeprowadzać ofensywne operacje cyfrowe nawet bez wcześniejszej aprobaty prezydenta. Doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził kilka dni temu, że Stany Zjednoczone intensyfikują swoje działania na tym polu i nie pozostawią bez odpowiedzi ataków z którejkolwiek strony.

Więcej o:
Komentarze (340)
Amerykanie zhackowali rosyjski system energetyczny? Trump nazywa dziennikarzy "wrogami narodu"
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 69 razy 19

  Trampek podlizuje się putinowi, prosiakowi kimowi, a po cichu knuje i kombinuje jak by się zabezpieczyć i uzyskać przewagę na starcie. Jednocześnie prowokuje konflikty żeby lobby zbrojeniowe i bankowe mogło doborze zarobić.

 • justas32

  Oceniono 29 razy 13

  Co robią w tym czasie polscy politycy ? Czy wojska informatyczne już istnieją ? Nie - my wywalamy pieniądze w błoto żeby suweren ponownie na bandę zagłosował ...

 • senioryta13

  Oceniono 7 razy 7

  Trump ma racje, wychodzi , ze plebs musi wiedziec wszystko nawet jak nie rozumie.

 • fakiba

  Oceniono 58 razy 6

  Trump jak kaczor , najchętniej by dziennikarzy tych którzy mu nie pasują do pierdla wysłał beż prawa do zwolnienia na wieki wieków

 • magnolia06890

  Oceniono 5 razy 5

  Tych obecnych przywódców Świata powinno się wyłapać i wsadzić do jednego więzienia,dać im TT i niech się bawią w wojnę

 • cracken001

  Oceniono 15 razy 5

  Ruscy swoje rakiety,nawet przy luczywie wystrzela,ale Kiedy jankesom padnie chcoby oswietlenie uliczne,panika zezre USA, bez wojny

 • vanad48

  Oceniono 8 razy 4

  No to ABW ma dzisiaj piękny połów ruskich trolli.....dawno już ich tak nie wysypało....oj dotknęło ruskich..to shakowanie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX