Słowacja. Zuzana Czaputova została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta

45-letnia prawniczka i działaczka społeczna wygrała marcowe wybory prezydenckie z wynikiem 58 procent głosów.

W przemówieniu inauguracyjnym w Bratysławie mówiła, że nie obejmuje urzędu, by rządzić, lecz aby służyć obywatelom i mieszkańcom Słowacji. Zadeklarowała też jednoznaczne poparcie dla członkostwa Słowacji w Unii Europejskiej i NATO, a także opowiedziała się za ochroną środowiska. 

Po ceremonii zaprzysiężenia Zuzana Czaputova udała się do pobliskiej katedry na nabożeństwo ekumeniczne, ściskając po drodze dłonie zgromadzonym ludziom, zorganizowała też lunch dla seniorów z całej Słowacji. 

Czytaj więcej: Andrzej Duda w końcu złożył gratulacje nowej prezydent Słowacji. "Życzę wielu sukcesów"

Kim jest Zuzana Czaputova?

45-letnia Zuzana Czaputova, która nie miała wcześniej dużego doświadczenia w polityce, jest prawniczką specjalizującą się w sprawach związanych z ochroną środowiska i wiceprzewodnicząca liberalnej, proeuropejskiej partii Progresywna Słowacja, założonej pod koniec 2017 roku, która nie ma swojej reprezentacji w parlamencie. 

Wybory prezydenckie na Słowacji poprzedziło morderstwo dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej w lutym 2018 r. Kuciak śledził powiązania świata przestępczego z politykami. Po jego śmierci Słowacy protestowali przeciwko ówczesnemu rządowi i domagali się niezależnego śledztwa. Czaputova, mówiła, że tragedia była jednym z powodów, dla których zdecydowała się kandydować. Czaputova mówiła w swojej kampanii o walce dobra ze złem. "Postawmy się złu, razem możemy to zrobić" - takie hasło widniało na jej plakatach.

W słowackim systemie ustrojowym prezydent ma bardzo ograniczone kompetencje, m. in. mianuje premiera i - na jego wniosek - ministrów, ma prawo weta wobec ustaw uchwalonych przez Radę Narodową, ale nie ma inicjatywy ustawodawczej. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Słowacja. Zuzana Czaputova została zaprzysiężona na prezydenta
Zaloguj się
 • akrav667

  Oceniono 28 razy 20

  W Polsce nie miałby szans na wygraną, bo ładna i wykształcona. Podobnie chorwacka prezydent, która jest bardzo inteligentna i zna języki prawie na poziomie "native". Tutaj dominują panie o aparycji sprzątaczek w prowincjonalnym GS-ie, które nie tylko nie znają słowa w żadnym języku, ale nie mają pojęcia w którym roku została uchwalona obowiązująca Konstytucja; kiedy Polska weszła do UE czy NATO. Prosty lud z wiosek może się z takimi identyfikować.

 • race444

  Oceniono 17 razy 15

  co kraj to obyczaj tam kobieta polityk to wyksztalcony czlowiek, ktory wlada 2-3 jezykami u nas soltysowa, ktora w ojczystym jezyku poprawnie sie wyslowic nie potrafi. No ale czego tu oczekiwac od ludzi miernych ale wiernych prezesowi czyli flejtuchowi, ktory nic nie ma i nic sam nie potrafi.

 • yaspiman

  Oceniono 17 razy 15

  mądra, urocza, piekna i reprezentacyjna. szkoda, że nie jest prezydentem Polski.

 • bugaboo

  Oceniono 12 razy 10

  Słowacy mają prezydenta z jajami, a my plastusia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX