Pożar tankowca w Zatoce Omańskiej był widoczny z satelity. Są nowe zdjęcia

Nadal trwa wyjaśnianie czwartkowego incydentu na Morzu Arabskim. W Zatoce Omańskiej doszło do wybuchów na dwóch tankowcach. W tym czasie media obiegają fotografie - zarówno z akcji gaśniczej, jak i samego pożaru, także z satelity.

Wciąż trwa spięcie na linii USA - Iran po ostatnich wydarzeniach w Zatoce Omańskiej. Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, obciążył Iran odpowiedzialnością za atak na dwa tankowce. Władze Teheranu temu zaprzeczają. Prezydent Iranu Hassan Rouhani stwierdził nawet, że USA stanowią poważne zagrożenie dla stabilności na Bliskim Wschodzie i na świecie.

Sprawa pozostaje na razie niewyjaśniona. Jak dotąd wiadomo jedynie, że japoński i norweski zbiornikowiec zostały uszkodzone wskutek eksplozji, a ich załogi ewakuowane. W świetle tych wydarzeń Unia Europejska wezwała do maksymalnej powściągliwości w sprawie, zwłaszcza że wciąż trwa zbieranie informacji.

Teraz świat obiegają zdjęcia z akcji gaśniczej, przeprowadzonej na wodach Morza Arabskiego, a także fotografie wykonane przez amerykańską armię, wskazujące na to, jakoby do tankowca Kokuka Courageous przytroczone były niewielkie miny.

Pożar, jaki wybuchł na pokładzie norweskiego tankowca Front Altair, fotografowano nawet z satelity. Zdjęcia wykonane przez satelitę Sentinel-2 Komisji Europejskiej udostępniła agencja AP, nawet z daleka widać było ogromny dym unoszący się nad zbiornikowcem.

Sytuacja w Zatoce Omańskiej. Ceny ropy rosną

Po ataku w Zatoce Omańskiej ceny ropy naftowej wzrosły o 4 procent. Incydent zakłócił żeglugę w pobliżu najbardziej newralgicznego miejsca dla transportu ropy naftowej na świecie. Przez znajdująca się nad Zatoką Omańską cieśninę Ormuz przepływa prawie 30 procent światowych transportów tego surowca.

Wcześniej Stany Zjednoczone obciążyły Iran odpowiedzialnością za przeprowadzenie ataków na inne tankowce. Miesiąc temu uszkodzeniu uległy pływające na terytorialnych wodach emirackich statki z Arabii Saudyjskiej, Norwegii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Więcej o:
Komentarze (29)
Pożar tankowca w Zatoce Omańskiej był widoczny z satelity. Są nowe zdjęcia
Zaloguj się
 • serfweerwr

  Oceniono 20 razy 8

  .

  zrobili to agresorzy żydzi albo prymitywy saudowie

  iran miał u siebie w tym czasie na negocjacjach premiera Japonii - i miałby rozwalać torpedą japoński statek w tym samym czasie?

  iran nie ma szans z USA - i miałby się wychylać, dawac argumenty jankeskim wojakom?

  kto nienawidzi Iranu? - Żydzi i Saudowie, atak wykonano dronami... nie torpedami

  .

 • facio60

  Oceniono 14 razy 6

  W sumie nie bardzo wiadomo jak się dobrać do Iranu. Wiadomo, że jedno państwo ma w tym interes i nie spocznie podobnie jak z forsowaniem mienia bezspadkowego. Na program jądrowy nie dało się nabrać opinii światowej, na popieranie światowego terroryzmu też nie bardzo. Pozostaje więc sprawiać wrażenie, że zagrożone są szlaki wodne i tym samym zaopatrzenie świata w ropę. Ciekawe, że Wenezuela leżąca tak blisko USA i w tradycyjnej strefie ich wpływów, mimo że się wali, brak stabilności, mieszają tam Rosjanie, jest zostawiona w spokoju.

 • nunulek0904

  Oceniono 5 razy 5

  Zyskują na tym , tylko spekulanci. W tym dniu ropa zdrożała o 4%.

 • student_zebrak

  Oceniono 3 razy 3

  W Singapurze ropa byla rano po 52.

 • e50504

  Oceniono 12 razy 2

  No i co z tego że widoczny z satelity? Myślice że jak wrzucicie jeszcze kilka takich pustych artykułów to ludzie przestaną zauważać że amerykańscy bandyci dążą do kolejnej wojny?

  SBU nie przechwyciła rozmów podpalaczy? Starajcie się kundelki trochę bardziej, niech tu chociaż śmiesznie będzie xD

 • jami100

  Oceniono 6 razy 2

  Gdyby miny były przytroczone, to chyba uszkodziłyby burty a nie wywołały pożar na pokładzie.
  Widać że sprawcy nie chcieli zatopić statku tylko ostrzec (kogo i po co- jeszcze nie wiadomo).

 • byann

  Oceniono 12 razy 2

  Prezydent Iranu Hassan Rouhani stwierdził NAWET, że USA stanowią poważne zagrożenie dla stabilności na Bliskim Wschodzie i na świecie.
  Wasza służalczość zapiera dech w piersiach. NAWET?

 • villiers

  Oceniono 5 razy 1

  Słynny światowy piroman- strażak znowuż w akcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX