Kongresmeni wystąpili z apelem do Donalda Trumpa. Chcą, by interweniował ws. Polski

Zanim doszło do spotkania Duda-Trump w Waszyngtonie, amerykańscy kongresmeni wysłali list do prezydenta USA. Apelowali w nim, by wykorzystał swoje dobre relacje z polskim prezydentem i wywarł na niego wpływ w zakresie praworządności w Polsce. Zarzucają też obozowi PiS ograniczanie wolności słowa, a w piśmie pojawia się wątek restytucji mienia żydowskiego.

Jeszcze przed wizytą Andrzeja Dudy w USA, trzynastu kongresmenów napisało list do Donalda Trumpa. Wyrażają w nim zaniepokojenie o stan praworządności w Polsce, debatę publiczną czy wolność słowa.

Wirtualna Polska jako pierwsza opisała wspomniany list, jest dostępny na stronie Kongresu. Wszyscy kongresmeni to Demokraci, wśród sygnatariuszy pisma jest m.in. szef Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Eliot Engel.

Kongresmeni sugerują Trumpowi, o czym miałby mówić Dudzie

List datowany jest na 10 czerwca, a więc na dwa dni przed spotkaniem Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Kongresmeni już na wstępie podkreślają dobre relacje polsko-amerykańskie i że jak najbardziej je popierają, pada też wątek realizacji przez Polskę zobowiązań wobec NATO. Amerykanie nie zapomnieli też udziału polskich żołnierzy w operacjach USA w Iraku czy Afganistanie.

Wskazują jednak, że Donald Trump powinien wykorzystać dobre relacje z Andrzejem Dudą i naciskać na to, by polskie władze "lepiej wspierały" demokratyczne wartości. Potem następuje wyliczenie przewin obozu rządzącego:

Od 2015 roku, rządzące Prawo i Sprawiedliwość podjęło bezprecedensowe kroki mające na celu skonsolidowanie władzy kosztem instytucji demokratycznych, włączając w to przejęcie sądów

- opisują kongresmeni, zarzucając PiS obsadzanie ważnych stanowisk "swoimi ludźmi". Podnoszą też, że politycy tej formacji podważają niezależne ośrodki medialne, dodając przy tym, że wolność mediów w Polsce na przestrzeni lat się zmniejszyła.

Niezależne media w Polsce, także te, w których właścicielami są amerykańscy inwestorzy, spotykają się z coraz większymi zagrożeniami dla ich biznesu i szans na dostarczanie obiektywnych i opartych na faktach wiadomości

- czytamy w liście do Donalda Trumpa.

Wyrażają również zaniepokojenie w związku z działaniami PiS wokół Sądu Najwyższego i werbalnymi atakami na sędziów nieprzychylnych zmianom.

Kwestia restytucji mienia żydowskiego w liście do Trumpa

Kongresmeni w liście, a konkretnie jego ostatniej części, odnoszą się do sprawy restytucji mienia żydowskiego.

Wyrażamy zaniepokojenie za sprawą ostatniego niepowodzenia rozmów między Polską a Izraelem w sprawie restytucji mienia prywatnego, które zabrano polskim Żydom podczas Holocaustu

- piszą amerykańscy politycy. Dodają jeszcze przy tym, że zachęcają Donalda Trumpa, by ten poruszył te tematy w rozmowie z Andrzejem Dudą. "To kluczowe, by porozmawiał pan z polskimi przywódcami o tym, by stali za demokratycznymi wartościami" - kwitują.

Więcej o:
Komentarze (350)
Przed spotkaniem Duda-Trump do prezydenta USA trafił list kongresmenów.
Zaloguj się
 • josemari

  Oceniono 64 razy 36

  spadkobiercy mogą dochodzić praw w sądach a mienie bezspadkowe należy do państwa, tak jest we wszystkich krajach respektujących zasady prawa rzymskiego, również w USA.
  Naciski są zupełnie bezpodstawne i bezczelne, ale PIS nic sobie z tego nie robi i negocjuje sobie tajnie z góralami ze Wzgórz Golan

 • kapitan.kirk

  Oceniono 48 razy 24

  <<< Wyrażamy zaniepokojenie za sprawą ostatniego niepowodzenia rozmów między Polską a Izraelem w sprawie restytucji mienia prywatnego, które zabrano polskim Żydom podczas Holocaustu >>>

  Restytucja odebranego - zarówno Żydom, jak i innym ludziom - mienia prywatnego (a także gmin, organizacji etc.) jest w Polsce całkiem legalna od prawie 30 lat i od tamtej pory całe masy ludzi i organizacji skorzystały z tego prawa. Więc niech pp. Kongresmeni łaskawie nie zawracają gitary; bo to bynajmniej nie o restytucję prywatnego mienia chodzi.

 • koment7

  Oceniono 30 razy 22

  Czy w Polsce pozostało mienie jakiś obywateli innych Państw? Rozumiem zwrot mienia spadkobiercom i od tego są Sądy, ale mienie osób nie posiadających spadkobierców przechodzi na własność Skarbu Państwa. Tak jest w każdym cywilizowanym kraju. Nie rozumiem dlaczego mielibyśmy nasz majątek rozdawać innym krajom, tylko dlatego, że przypisują sobie do tego prawo.

 • cezar85

  Oceniono 24 razy 18

  Saudyjczycy kupują ode mnie apartamenty, więc dlaczego mam ich nie lubić? - powiedział Trump o autorach najbardziej hollywoodzkiego blockbustera

 • student_zebrak

  Oceniono 33 razy 17

  Generalnie to mienia nikt nie zabieral. Niemcy zabierali Zydow do gazu, a domy zostawaly. Te majatki, ktore nie maja wlascicieli/spadkobiercow PRAWNIE staly sie wlasnoscia panstwa polskiego. Tu nie ma o czym dyskutowac. Gminy zydowskie, niedobitki po Holokauscie i inni potrzebujacy moga domagac sie pieniedzy o rzadow niemieckiego i izraelskiego. Zadania skierowane do rzadu polskiego sa bezprawne.

 • rts44

  Oceniono 34 razy 16

  Tramp pasuje do pisu jak dwie krople wody.Nic nie da apel skoro nasi wydają grube miliardy na bogatą Amerykę a Trampowi to o to chodzi.Z jednej okupacji na własną prośbę weszliśmy pod drugą!

 • enedue3

  Oceniono 20 razy 14

  Majątek zabrano podczas holokaustu, kogo na myśli mieli kongresmeni?? Holokaust zorganizowali Niemcy, czytaj proces norymberski, zatem list pisać przy okazji wizyty cioci Anieli Merkel z Berlina a nie pana Adriana .

 • hipo krater

  Oceniono 24 razy 14

  Tramp słucha tylko Wołodi, z ktorym spotyka się tylko w 4 oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX