Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej. Iran odrzuca oskarżenia USA. Mają być "całkowicie bezpodstawne"

Iran odrzuca amerykańskie oskarżenia o przeprowadzenie ataku na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Przedstawicielstwo irańskiej misji przy ONZ napisało w oświadczeniu, ze oskarżenia są "całkowicie bezpodstawne", a atak na statki przewożące ropę naftową - "godzien potępienia w najostrzejszych słowach".

Zaatakowane jednostki to norweski tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla oraz tankowiec japoński. Z obu jednostek ewakuowano w sumie 44 marynarzy. Co najmniej jeden ze statków uległ uszkodzeniu. Według irańskiej agencji informacyjnej IRNA marynarze zostali przewiezieni do portu Jask na południu Iranu, niedaleko wejścia do Zatoki Perskiej.

W czwartek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył Iran o dokonanie dwóch ataków na tankowce. Według niego, mają tego dowodzić informacje wywiadowcze i rodzaj użytej broni.

Teheran kategorycznie odrzucił oskarżenia. Według oświadczenia irańskiej misji przy ONZ, kraj ten jest gotowy do zapewnienia bezpieczeństwa strategicznych przejść morskich. Odpowiedzialnością za eskalowanie napięcie w regionie Bliskiego Wschodu obarczył USA i jego regionalnych sojuszników.

To nie pierwszy atak na tankowce

Incydent w Zatoce Omańskiej został potępiony przez inne kraje Zatoki Perskiej. Anwar Gargasz z MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich napisał w mediach społecznościowych, że "eskalacja ta wymaga od społeczności międzynarodowej dążenia do zapewnienia regionalnego bezpieczeństwa i stabilności".

Wcześniej Stany Zjednoczone obciążyły Iran odpowiedzialnością za przeprowadzenie ataków na inne tankowce. Miesiąc temu uszkodzeniu uległy pływające na terytorialnych wodach emirackich statki z Arabii Saudyjskiej, Norwegii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Po ataku w Zatoce Omańskiej ceny ropy naftowej wzrosły o 4 procent. Incydent zakłócił żeglugę w pobliżu najbardziej newralgicznego miejsca dla transportu ropy naftowej na świecie. Przez znajdująca się nad Zatoką Omańską cieśninę Ormuz przepływa prawie 30 procent światowych transportów tego surowca.

Więcej o:
Komentarze (110)
Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej. Iran odrzuca oskarżenia USA. Mają być "całkowicie bezpodstawne"
Zaloguj się
 • krajidiotow

  Oceniono 31 razy 15

  Uhm. Jankes się szykuje. Klasyk. Przypomnijcie, gdzie jest ta bron chemiczna Saddama?

 • facio60

  Oceniono 35 razy 11

  Tylko jedno państwo zainteresowane jest szczuciem na Iran i robi to. Wykonawcą są USA. Oby Polska trzymała się z daleka od tej rozgrywki.

 • staem

  Oceniono 20 razy 10

  W 1939 roku Polacy napadli na radiostację w Gliwicach.....

 • stefan4

  Oceniono 13 razy 9

  Czy po to USA sprzedaje nam samoloty nie nadające się do obrony a tylko do ataku, żebyśmy im na własny wielki koszt pomogli w agresji na kolejne państwo Bliskiego Wschodu?

 • e50504

  Oceniono 25 razy 7

  Amerykańscy bandyci muszą wywołać wojnę bo gospodarka tak zadłużona że nie ma już jak dolarów drukować (wiecie, ten amerykański "cud gospodarczy" xD).

  W Jemenie już ponad 100 000 dzieci zagłodzonych w trzy lata. Takie trochę Litzmannstadt Ghetto i Trump taki trochę Hans Biebow, nie uważacie?

 • e50504

  Oceniono 28 razy 6

  www.wired.com/images_blogs/dangerroom/2011/03/powell_un_anthrax.jpg

  Tu macie fałszywą fiolkę z wąglikiem, którą znany amerykański zbrodniarz wojenny, Colin Powell, pokazywał na forum ONZ, łżąc obrzydliwie na temat rzekomej broni masowego rażenia w Iraku. 1,5 mln ofiar cywilnych.

  Wtedy kupiliście poleszuki i jeszcze dziękowaliście na kolanach za "własną strefę okupacyjną". Teraz też uwierzycie i ślinić się na kolanach będziecie żeby kilku waszych żołdaków do mordowania wzięli?

 • jan.go

  Oceniono 10 razy 6

  I komu tu wierzyć jak wszyscy to patologiczni kłamcy ?

 • Zygfryd Mamut

  Oceniono 9 razy 5

  Dziwnym trafem wszystkie komentarze które sugerują, że incydent ten jest na rękę IZRAELOWI. Znikają stąd w mgnieniu oka.
  GAZETA.PL NIE JESTEŚCIE OBIEKTYWNI I NIE MA TUTAJ SWOBODY WYPOWIEDZI !!!
  NIE PODOBA WAM SIĘ CENZURA U INNYCH A SAMI TEŻ TĄ CENZURĘ STOSUJECIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX