Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej. Mike Pompeo: Zgodnie z oceną USA stoi za nim Iran

Sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił oficjalne stanowisko USA wobec ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej. Stany, m.in. na podstawie danych wywiadowczych, uznały, że za atak odpowiada Iran. Pompeo zarzucił władzom Iranu eskalację napięcia.

Sekretarz Stanu Mike Pompeo powiedział w czwartek, że rząd Stanów Zjednoczonych obwinia Iran za ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej, uznając je za ostatnie z serii "prowokacyjnych działań", które gwałtownie zwiększyły napięcia w regionie. Pompeo przyznał reporterom, że odpowiedzialność Iranu stwierdzono na podstawie danych wywiadowczych, wiedzy, która była potrzebna do przeprowadzenia takiej operacji oraz użytej broni. Podejrzenie to jest również oparte na niedawnej serii incydentów w regionie, o które USA obwiniają Iran.

USA obwiniają Iran za atak na tankowce

Chodzi tu m.in. o podobny atak na tankowce w maju i bombardowanie ropociągu w Arabii Saudyjskiej przez bojowników wspieranych przez Iran. Pompeo podnosił też, że żadna grupa zewnętrzna działająca w regionie nie byłaby w stanie przeprowadzić tak zaawansowanej akcji. - Niesprowokowane ataki stanowią wyraźne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz rażącą napaść na wolność żeglugi i niedopuszczalną kampanię eskalacji napięcia - powiedział sekretarz stanu.

Pompeo zapewnił, że USA będą bronić swoich sił i interesów na Bliskim Wschodzie, ale nie podał żadnych szczegółów na temat działań, które Stany Zjednoczone podejmą w najbliższym czasie.

Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej

Do ataku na norweski tankowiec Front Altair oraz japoński Kokuka Courageous doszło w czwartek rano w Zatoce Omańskiej, w pobliżu Cieśniny Ormuz. Zagraniczne media od początku nazywały atak "tajemniczym". Z pierwszych informacji wynikało, że po zdarzeniu na pokładach tankowców doszło do szybko rozprzestrzeniających się pożarów. W akcji ratunkowej asystowała amerykańska marynarka, która zdołała ewakuować 44 członków załogi obydwu statków - nikomu nic się nie stało.

Po atakach poinformowano, że oba tankowce przewoziły japońskie ładunki (właścicielem jednego z nich jest japońska firma Kukuga Sangyo). Szef irańskiego MSZ Javad Zarif zasugerował na Twitterze, że atak nie był przypadkowy - nastąpił w chwili, gdy premier Japonii Shinzo Abe spotykał się w Teheranie z przywódcą duchownym Iranu, Ajatollahem.

Więcej o:
Komentarze (113)
Atak na tankowce w Zatoce Omańskiej. Mike Pompeo: Zgodnie z oceną USA stoi za nim Iran
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 26 razy 12

  Wojna w Wietnami zaczela sie DOKLADNIE z takiego samego powodu. Tylko ze ddodatkowo - zostal on wymyslony przez CIA.
  Tryliony dolarow (w dzisiejszych pieniadzach) pozniej - wiele milionow Amerykanow nadal nie ma ZADENGO ubezpieczenia zdrowotnego a wiele dziesiatkow milionow ma symboliczne a jeszcze wiecej, nie ma 400 USD na naprawe auta czy mandat.
  I tak sie fajnie kreci a Prezydentem jest OSZUST Trump. Po prostu zajebiscie.

 • realistas

  Oceniono 10 razy 8

  Tak jak z atakiem na radiostację w Gliwicach stali Polacy. USA chcą wojny i szukają pretekstu. Ciekawe ilu żołnierzy wyśle Polska na wojnę z Iranem i kto za to zapłaci?

 • cmok_wawelski

  Oceniono 17 razy 7

  Ognisko (grill) pod gruba d... Trumpa i jego slugusow (dworu) zaczyna za za bardzo jarzyc. Chlopy poczyli dyskomfort.
  Aaa, i dawno nie bylo zadnej porzadnej wojny.

 • yotempe

  Oceniono 19 razy 7

  Spodziewałem się większej finezji w działaniach USA. Od Pompeo już nie.

 • putinr

  Oceniono 15 razy 7

  A kto na tym najwięcej zyskał, dla kogo drożejąca ropa to kluczowa kwestia?

 • patyczag13

  Oceniono 6 razy 6

  Najsmutniejsze jest to, że z tym bandytyzmem USA i Izraela nikt nic nie jest w stanie zrobić. Zobaczcie - prawie wszystkie komentarze jasno wskazują, że Polacy nie dają się nabrać na te "amerykańskie fałszywki" ale co z tego - jak PAD ściągnie "obrońców naszych granic" z zza Oceanu...

 • patyczag13

  Oceniono 6 razy 6

  Idzie się p o r z y g @ ć: "wszystkiemu winna Rosja i Iran". Ta amerykańska retoryka przebija TVPszczujnie.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 10 razy 6

  Hamburgery z trampkiem na czele prowokują na bezczela. Skoro był, to atak który wymagał zaangażowania odpowiednich sił i środków, to takimi dysponują na miejscu hamburgery i to oni zrobili tę prowokację. Są rozpętaniem wojny żywo zainteresowani. Iran nie.

 • mille666

  Oceniono 12 razy 6

  Nareszcie macie pretekst!... tyle ropy do zgarnięcia, to nic że będzie jak z zatoką Tońkijską, czy atomem Husajna, po fakcie nawet się nie przeprosi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX