Zatoka Omańska. Nieoficjalnie: Atak na dwa tankowce, załogi ewakuowane. US Navy na miejscu

Dwa tankowce miały być zaatakowane w Zatoce Omańskiej, a na ich pokładach miało dojść do pożarów. Załogi zostały ewakuowane. Na miejscu jest amerykańska marynarka, która ma asystować - nie wiadomo jednak oficjalnie, co tak naprawdę rozegrało się na międzynarodowych wodach.

W Zatoce Omańskiej doszło do nieokreślonego bliżej incydentu, który miał doprowadzić do pożarów na dwóch tankowcach, które znajdowały się niedaleko irańskiego wybrzeża. Załogi zbiornikowców zostały ewakuowane, są bezpieczne. Jak poinformowały media, 44 członków załogi uratowali Irańczycy. Tankowce płynęły z Arabii Saudyjskiej do Singapuru.

Brytyjska organizacja zajmująca się transportem morskim wydała ostrzeżenie w tym regionie, radzi zachować maksymalną ostrożność.

Z kolei irańskie media donoszą o wybuchach, do których miało dojść na pokładach tankowców - nie przedstawiły jednak żadnych dowodów, że rzeczywiście miało to miejsce. Amerykańska flota przekazała natomiast, że dwa tankowce zostały uszkodzone, ale nie informuje, w jaki sposób. Tankowce to Kokuka Courageus i Front Altair. Obydwa zbiornikowce są otoczone opieką amerykańskiej marynarki - poinformowała agencja AP.

Operator tego pierwszego utrzymuje, że tankowiec został uszkodzony podczas prawdopodobnego ataku, miało dojść do naruszenia kadłuba - informuje Bloomberg. Drugi z tankowców wysłał natomiast sygnał alarmowy do portu w Fudżajrze w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Mimo tego, że nie wiadomo, co tak naprawdę się wydarzyło, ceny ropy Brent wzrosły już nagle o 4 proc., do ponad 62 dolarów za baryłkę.

Zatoka Perska, lokalizacja tankowców, do których miało dojść do eksplozjiZatoka Perska, lokalizacja tankowców, do których miało dojść do eksplozji Google Maps / marinetraffic.com

Kolejny incydent w regionie. Wcześniej uszkodzono cztery tankowce

To kolejny incydent z tankowcami, do którego doszło po tym, gdy USA wydały ostrzeżenie, że Iran może dokonać zamachu na jednostki pływające w rejonie Zatok Perskiej i Omańskiej.

12 maja doszło do ataku na cztery tankowce, które były w porcie w Fudżajrze. Dwa pływały pod banderą saudyjską, jeden - norweską i jeden pod banderą ZEA. Śledztwo prowadzone z pomocą Stanów Zjednoczonych wykazało, że kadłuby statków zostały uszkodzone na i poniżej linii wody najprawdopodobniej przez ładunki wybuchowe.

Amerykanie o uszkodzenie tankowców podejrzewają Iran. Teheran stanowczo odrzuca oskarżenia.

Więcej o:
Komentarze (165)
Zatoka Omańska. Niewyjaśniony incydent, domniemany atak na tankowce. US Navy na miejscu
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 38 razy 20

  Czy Anżej już obiecał wysłanie Polskich wojsk do zatoki? Oczywiście 100% kosztów po naszej stronie. Tacy jesteśmy funfle Trampka

 • tenare

  Oceniono 24 razy 12

  "ceny ropy Brent wzrosły już nagle o 4 proc., do ponad 62 dolarów za baryłkę"

  Oto tajemnica tego "ataku".

 • an_ma_o

  Oceniono 26 razy 10

  w takiej sytuacji za prowokacja może stać każdy ... trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie kto jest największym beneficjentem wojny z Iranem . Jak dla mnie z tego jasno wynika że yankesi nie odpuszczają podjudzani przez peyyysy i arabię

 • gznj0b

  Oceniono 11 razy 9

  To ten Assad znów gazuje tankowce bronią zakitraszoną przez Saddama. Wszystko zaplanował Kaddafi nim go dopadł desant demokracji.

 • 45rtg

  Oceniono 22 razy 8

  Prowokacja gliwicka ma się dobrze.

 • aussieozz

  Oceniono 13 razy 7

  Kolejna fałszywa flaga jankesow żeby mieć podkładkę na zaatakowanie Iranu
  Proste

 • baby1

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba prowokować. Jak nie broń masowego rażenia, to uszkodzone tankowce. A nasi aż szybko kupują żeby zdążyć na wojnę.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 7 razy 7

  A może by tak poszukać przyczyny u Trumpa? Uzgodnił z Adrianem?

 • wejsunek35

  Oceniono 17 razy 7

  Prowokacja USA, aż przebierają nóżkami do wojny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX