Tajemnica antarktycznych dziur rozwikłana. Dzięki fokom z antenami na głowach

Antarktyczne Morze Weddella poprzetykane jest połyniami - wielkimi przeręblami, które nagle się pojawiają. Dotychczas mechanizm ich powstawania nie był w pełni zrozumiały. Teraz ich tajemnica została rozwikłana przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtona, którzy przeprowadzili badanie z wykorzystaniem fok.

W 2016 i 2017 r. na pokrytym lodem Morzu Weddella pojawiała się połynia wielkości 49200 km kwadratowych. Powstanie nowej przerębli stworzyło świetną okazję dla naukowców z Uniwersytetu Waszyngtona, którzy eksplorowali wielką dziurę za pomocą ekwipunku radiowego, robotów oraz... fok z przyklejonymi do głowy antenami (w bezpieczny dla zwierząt sposób). Wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie "Nature". Foki umożliwiły przekazywanie danych z głębi morza.

Tajemnica połynii wyjaśniona

- Myśleliśmy, że ta wielka dziura w morzu lodu - znana jako połynia - była czymś rzadkim, być może wynikiem procesu, który już nie zachodzi. Ale wydarzenia w 2016 i 2017 r. zmusiły nas do zrewidowania tego przekonania - powiedział jeden z głównych autorów badania Ethan Campbell w rozmowie z CNN.

- Obserwacje pokazały, że powstałe ostatnio połynie otworzyły się w wyniku połączenia wielu czynników: nietypowego stanu oceanu oraz serii bardzo intensywnych sztormów nad Morzem Weddella, podczas których wiał bardzo silny wiatr - wyjaśnił naukowiec.

W miejscu, gdzie 2016 i 2017 r. powstała połynia, znajduje się podwodna góra, z powodu której podczas sztormów tworzą się wiry. Wówczas bardziej słona woda z głębi oceanu przesuwa się ku jego powierzchni. Pokrywa lodowa nie jest w stanie się odbudować, ponieważ im woda jest bardziej słona, tym trudniej zamarza.

Warunki, takie jak te, zachodzą w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych, rzadkich w Antarktyce. Naukowcy przewidują, że wraz z ociepleniem klimatu będą one jednak coraz częstsze.

Więcej o:
Komentarze (22)
Tajemnica antarktycznych dziur rozwikłana. Dzięki fokom z antenami na głowach
Zaloguj się
 • antares777

  Oceniono 13 razy 5

  Jaki patron - takie wyniki. Ciekawe, jakie osiągnięcia mają "naukowcy" z Uniwersytetu im. Wyszyńskiego.

 • sopoko-spoko

  Oceniono 8 razy 4

  Jakich konkretnie danych dostarczyły foki?

 • rafiol

  Oceniono 8 razy 2

  Foczka z anteną. Rocco lubi to ;)

 • dar61

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe, jaką mają nazwę na połynie ludy inuickie?

  Połynia połyniami, ale wyścig do dewastacji porozumień międzynarodowych o nieeksploatowaniu zasobów naturalnych Arktyki i Antarktyki trwa.
  Arctowski i Dobrowolski w lodowych grobach się przewracają.

  ****
  Gorączka wzmaga Wam w Redakcji objawy PRZECINKOZY:
  '...Warunki, takie jak te, zachodzą w...'
  >>> Warunki [BEZ PRZECINKA] takie jak te [BEZ PRZECINKA] zachodzą w
  ...Warunki takie jak te zachodzą...

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 1

  Foki sterowane radiem jak mohery Rydzyka? Przynależą do radia z ryjem?

 • mk30553

  Oceniono 3 razy 1

  Dan Brown "Zwodniczy punkt"

 • proaudiobono

  Oceniono 2 razy 0

  Pismak Gazety, ukrywający się pod pseudonimem aplk, nie zna języka polskiego. Chodzi o przerębel, który nazywa przeręblą (cytuję: "Powstanie nowej przerębli ..."). Powinno być: "Powstanie nowego przerębla ..." Powinieneś (powinnaś) więc wrócić do szkoły i dokształcić się.

 • rutylowy

  Oceniono 11 razy -1

  Jezusie,Maryjo!
  Foki za antenami na głowach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX