Jowisz widoczny gołym okiem. Do końca miesiąca idealne warunki do obserwacji

Do końca miesiąca największa planeta układu słonecznego znajduje się w tak zwanej opozycji. Dzięki temu, Jowisz, Ziemia i Słońce ustawione są w jednej linii. Gazowego giganta można obserwować gołym okiem lub z użyciem prostego sprzętu.

Jak mówi Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Jowisz w tym momencie znajduje się najbliżej naszej planety (około 630 milionów kilometrów). Ze względu na to, że Jowisz ma objętość ponad 1300 razy większą od Ziemi, w ciągu najbliższych tygodni jego obserwacja będzie wyjątkowo widowiskowa. Za pomocą lornetki lub prostej lunety będzie można dostrzec szczegóły powierzchni planety, a także cztery największe księżyce Jowisza, tak zwane księżyce galileuszowe.

Jowisz. Jak obserwować?

Jowisza należy szukać nad południowym niebie. Planeta będzie znajdować się 20 stopni nad linią horyzontu, czyli niezbyt wysoko. Obserwacje najlepiej rozpocząć późnym wieczorem w miejscu niezanieczyszczonym światłem, czyli oddalonym od łuny, jaką generują miasta.

Pod koniec miesiąca w opozycji znajdzie się Saturn, kolejny gazowy gigant. W lipcu za pomocą prostego sprzętu można będzie obserwować jego pierścienie.

Więcej o:
Komentarze (41)
Do końca miesiąca idealne warunki do obserwacji Jowisza
Zaloguj się
 • masakramasakra

  Oceniono 17 razy 17

  Nawet wszechświat jest w opozycji a wy dalej nie wiecie jak głosować ciemna maso. Juz większych sygnałów z nieba dostać nie można!

 • kemor234

  Oceniono 15 razy 13

  Hmmm, Jowisz w opozycji ???? Przed wyborami ???
  Liczę na komentarz pana Suskiego ...

 • belutti

  Oceniono 16 razy 12

  Jak się PiS dowie, że Jowisz a później Saturn będzie w opozycji, to nie będzie z nimi dobrze

 • PIOTR DYTWIŃSKI

  Oceniono 16 razy 10

  Jowisz jest cały czas widoczny gołym okiem i nie musi być w opozycji żeby można było go dostrzec bez lornetki. Co za imbecyl pisze te artykuły

 • kac

  Oceniono 13 razy 9

  Jowisz widoczny jest gołym okiem cały rok, teraz tylko jest ciut jaśniejszy. Przy w silnej lornetce lub z użyciem amatorskiego teleskopu można też idealnie oglądać księżyce Jowisza...

 • tytus.k

  Oceniono 8 razy 6

  Przyłączam się do przedmówców. Jowisz przez CAŁY ROK jest widoczny gołym okiem (o ile tylko nie schowa się akurat za Słońce) i to widoczny doskonale. Tak doskonale, że często jest najjaśniejszym obiektem na niebie, gdy akurat Księżyca nie ma. Nawiasem mówiąc, wiedziałem to już w wieku ok. 7 lat. Takie rzeczy powinny byc powszechnie znane. Mniej znany jest fakt, że cztery księżyce Jowisza da się dostrzec przy użciu małej lornetki czy np. większego zoomu w kamerze. Bez problemu fotografowałem Jowisza z księżycami prostym kompaktem foto ze sporym zoomem.

 • m.godwin

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby na przykład wszyscy znali prawa natury, to posłusznie melduję, panie oberlejtnant, każdy mógłby sobie obliczyć odległości między ciałami niebieskimi i molestowałby swoje otoczenie, jak to czynił niejaki Czapek, który przesiadując "Pod Kielichem", w nocy wychodził zawsze z szynku na dwór, rozglądał się po gwiaździstym niebie, a gdy potem wracał na salę, to chodził od jednego do drugiego i mówił: "Dzisiaj bardzo ładnie błyszczy Jowisz, ale ty, drabie, nawet nie wiesz, co masz nad głową. To są takie odległości, że gdyby cię, gałganie, wystrzelili z armaty, tobyś z szybkością kuli armatniej leciał w tamte strony wiele milionów lat." Bywał przy tym taki ordynarny, że potem zwykle sam wylatywał z gospody z szybkością zwykłego tramwaju elektrycznego, posłusznie melduję, panie oberlejtnant, mniej więcej dziesięć kilometrów na godzinę...

 • feurig59

  Oceniono 6 razy 4

  Co to za bzdety? Jowisza podobnie jak Marsa, Wenus, Saturna etc. ZAWSZE widać gołym okiem...

 • zgredaktor

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Redaktorze!

  Polski termin astronomiczny to "gazowy olbrzym" (ang. gas giant).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX