Doskonale zachowana głowa wilka odnaleziona na Syberii. Naukowcy wyliczyli, że ma 40 tys. lat

W Jakucji odkryto głowę wilka, który żył prawdopodobnie ok. 40 tys. lat temu. Głowa zwierzęcia zachowała się w doskonałym stanie dzięki warunkom panującym w wiecznej zmarzlinie.

Głowa zachowała się razem z zębami i sierścią. Odnalazł ją jeden z mieszkańców Jakucji w lipcu ubiegłego roku nieopodal rzeki Tirechtijak. Następnie zespół naukowców z Rosji, Szwecji i Japonii badał to odkrycie. Określili, że zwierzę żyło w okresie plejstoceńskim.

Syberia. Doskonale zachowana głowa wilka sprzed 40 tys. lat

Szacunkowo głowa może mieć 40 tys. lat. Jak podaje "Siberian Times", naukowców zaskoczył m.in. rozmiar głowy, która mierzy 40 cm długości - znacznie więcej niż u dzisiejszych wilków. Albert Prototopow, jeden z badaczy, zapowiedział, że głowa posłuży do zbadania, jak ewoluowały te zwierzęta. 

Badacze zwracają też uwagę na fakt, że tkanki miękkie zachowały się w bardzo dobrym stanie. Przyczyniły się do tego warunki panujące w wiecznej zmarzlinie. W Sztokholmie trwają obecnie prace nad stworzeniem cyfrowy model mózgu wilka. 

Więcej o:
Komentarze (61)
Doskonale zachowana głowa wilka odnaleziona na Syberii. Naukowcy wyliczyli, że ma 40 tys. lat
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 31 razy 27

  " W Sztokholmie trwają obecnie prace nad stworzeniem cyfrowy model mózgu wilka."
  Proponuje dalsze uproszczenia:
  W Sztokholm trwają obecnie prace nad stworzeniem cyfrowy model mózg wilk.

 • wesslingharald

  Oceniono 18 razy 12

  "zaskoczył m.in. rozmiar głowy, która mierzy 40 cm długości" Mnie też zaskoczył, bo na zdjęciu ma 30 cm.

 • mamut_wlochaty

  Oceniono 10 razy 6

  Czemu nie napisać także o drugim okazie? Zaprezentowano wszak równocześnie dwa - znalezione przez rosyjsko-japońską ekipę latem 2018 roku - okazy: głowę wilka i chyba nie mniej ciekawe kompletne lwiątko lwa jaskiniowego (już piąte kiedykolwiek znalezione).

 • single_malt

  Oceniono 7 razy 5

  prace nad stworzeniem cyfrowy model mózgu wilka.

  proponuje od razu cala sztuczna wilk

 • granatowy tulipan pustynny

  Oceniono 9 razy 5

  ŁAŁ- głowa znacznie większa niż u dzisiaszych wilków ,to znaczy że już ówczesny czerwony kapturkek musiałbyś wielkości cyklopa z jednym okiem??

 • mmaaptar

  Oceniono 35 razy 3

  Ciekawe czy w czasach aktywności tego wilka ojciec Jezusa wiedział że jego syn przyjdzie na świat za jakieś 38 tyś. lat. I to powinni zbadać naukowcy.

 • ben.zilbersztajn

  Oceniono 4 razy 2

  Zimno i spirit - najlepiej konserwują.

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 2

  Naukowcy z IPN, powinni niezwłocznie wystąpić o porównanie kodu DNA tej głowy, a ZWŁASZCZA oczu z kodem DNA Tuska. Dzięki temu można by wyjaśnić słynne pytanie Nelly Rakiety: Donald, skąd masz takie wilcze oczy? :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX