Gołunow oczyszczony z zarzutów. Służby miały podrzucić mu narkotyki. Media o "prowokacji i zemście"

Oskarżany o handel narkotykami rosyjski dziennikarz śledczy Iwan Gołunow wyjdzie na wolność - przekazał szef MSW FR Władimir Kołokolcew. W obronie Gołunowa stawały redakcje w Rosji, protestowano też przed siedzibą MSW. Według redakcji serwisu Meduza zatrzymanie miało być zemstą za pracę Gołunowa. Dziennikarz miał być pobity w trakcie przesłuchania.

6 czerwca w Moskwie zatrzymano Iwana Gołunowa, dziennikarza niezależnego portalu Meduza. Jak przekazano, podejrzewano go o handel narkotykami. Jego redakcja od razu stanęła po stronie dziennikarza, podkreślając, że ma on nieposzlakowaną opinię i zarzuty to element represji za jego pracę zawodową. Sugerowano, że te prowokacja i zemsta za publikacje ujawniające korupcyjne mechanizmy funkcjonowania moskiewskich urzędników. Z kolei adwokaci dziennikarza zapewniali, że Gołunowowi podrzucono narkotyki.

Gołunow to dziennikarz śledczy, który skupia się na ujawnianiu machinacji finansowych i nieprawidłowości w działaniu urzędów publicznych.

Sprawa Iwana Gołunowa. Rosyjskie media solidarne w walce o jego uwolnienie

Zatrzymanie Gołunowa wywołało protesty, a do mediów trafiały informacje, że po 48 godzinach "na dołku" dziennikarza przetransportowano karetką do szpitala. Jego adwokat przekazywał, że Gołunowa pobito w trakcie przesłuchania. W sobotę postawiono mu zarzuty dotyczące próby handlu narkotykami. Później dziennikarz trafił do aresztu domowego.

Poza redakcją Meduzy do protestów przyłączyły się inne media w Rosji - skala poparcia, jak na Federację Rosyjską - była ogromna. W obronie reportera stanęły niemal wszystkie redakcje rosyjskich mediów niezależnych. Pod apelem o jego uwolnienie podpisało się cztery tysiące dziennikarzy.

Później w jego obronie stanęły tak duże gazety jak "Kommiersant", "Wiedomosti" i RBK, które na pierwszych stronach zamieściły napis "Jesteśmy Iwan Gołunow" na znak solidarności.

W obronie Gołunowa organizowano także pikiety, protestowano m.in. przed siedzibą rosyjskiego MSW.

Iwan Gołunow uwolniony

11 czerwca szef MSW Rosji Władimir Kołokolcew ogłosił, że Gołunow zostanie jeszcze we wtorek zwolniony z aresztu domowego.

Sprawa karna przeciwko dziennikarzowi została umorzona, a Kołokolcew zapowiedział, że będzie chciał zwolnienia z pracy dwóch oficerów policji, którzy byli związani ze śledztwem w tej sprawie. Na razie obaj zostali zawieszeni, a w ich sprawie prowadzone jest postępowanie przez MSW i Prokuraturę Generalną.

Adwokaci Gołunowa ogłosili, że w jego krwi nie znaleziono środków odurzających, a na dowodach zabezpieczonych przez funkcjonariuszy nie ma odcisków palców dziennikarza.

Więcej o:
Komentarze (29)
Rosja. Dziennikarz śledczy Iwan Gołunow wyjdzie na wolność
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 14 razy 8

  Ciekawe kiedy nasza swołocz zacznie podrzucać narkotyki, by walczyć z przeciwnikami politycznymi.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 10 razy 6

  Miał szczęście, bo sprawa stała się głośna. W przeciwnym razie wylądowałby w jakimś gułagu i końcu śmiertelnie się potknął.

 • byann

  Oceniono 8 razy 4

  A mogli wysadzić gazem wraz z rodziną.

 • andros_8

  Oceniono 4 razy 4

  O kurcze! Ale jak to?

 • calmy

  Oceniono 3 razy 3

  Tam idziemy reformując aparat państwowy na wzór kremlowski. Tyle tylko, że Rosją rządzi prezydent a Polską jakiś bezzębny starzec bez funkcji z tylnego siedzenia.

 • oloros11

  Oceniono 2 razy 2

  Tak będzie robił PiS maja gotowa instrukcje

 • serfweerwr

  Oceniono 12 razy 2

  .

  mafia kremlowska, biedni ci rosjanie, tyle już lat żyją w mafijnym zdziczeniu że większość przywykła do takiego stanu rzeczy

  rosja się rozpadnie, baterie, wodór i chiny zrobią swoje, góra 15-20 lat

 • cucanin

  Oceniono 1 raz 1

  strasznie i śmiesznie, jednocześnie, czytać te komentarze: w tym, co się dotyczy Rosji, polacy, jak i cały zachód, żyją jak po drugiej stronie lustra - sami okłamali, oblali błotem, demonizowali Rosję i sami zaś ją boją się!!!!!!

 • bmc3i

  Oceniono 3 razy 1

  Wkrótce przypadkowi bandyci zastrzelą go na klatce schodowej własnego domu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX