Papież Franciszek zaakceptował zmiany w tekście modlitwy "Ojcze nasz"

Papież Franciszek zatwierdził zmianę we włoskim tekście modlitwy "Ojcze nasz". Poprawiony zostanie fragment, który może sugerować, że Bóg nakłania ludzi do grzechu.

O tym, że papież Franciszek chce zmian w tekście modlitwy "Ojcze nasz" po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2017 roku. Jego wątpliwości wzbudzało przedostatnie wezwanie do Boga: "Nie wódź nas na pokuszenie". Zdaniem papieża sformułowanie to sugeruje, że to Bóg stawia przed człowiekiem pokusy i nakłania go do złego.

Papież Franciszek zaaprobował zmiany w modlitwie "Ojcze nasz"

O tym, dlaczego konieczna jest zmiana w tekście modlitwy "Ojcze nasz" papież Franciszek mówił m.in. podczas audiencji na placu św. Piotra na początku maja tego roku. Tłumaczył wówczas, że uchwycenie dokładnego znaczenia oryginalnej greckiej wersji modlitwy jest bardzo trudne i że „wszystkie współczesne tłumaczenia są trochę kulawe”. Mówił również, że nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że to Bóg kusi człowieka i należy pamiętać o tym, że to szatan skłania ludzi do grzechu. Podkreślił wówczas, że w trudnych chwilach Bóg czuwa przy nas i nas umacnia.

W nowej wersji modlitwy "Ojcze nasz" fragment "Nie wódź nas na pokuszenie" ma zostać zastąpiony słowami: "Nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie". Papież Franciszek zaaprobował jednak zmianę w języku włoskim. O tym, czy tekst modlitwy "Ojcze nasz" zmieni się także w innych wersjach językowych, zadecydują kościoły narodowe, a nie Watykan - informuje "Rzeczpospolita". 

Więcej o:
Komentarze (280)
Papież Franciszek zaakceptował zmiany w tekście modlitwy "Ojcze nasz"
Zaloguj się
 • Jan Winnicki

  Oceniono 55 razy 51

  A najzabawniejsze jest, że to nie bóg stworzył człowieka, tylko człowiek stworzył boga. Zresztą o którym bogu mowa? Jest ich tylu ilu tzw. wierzących.

 • antropoid

  Oceniono 67 razy 35

  Większość i tak klepie pacierze automatycznie, bez wnikania w ich treść.

 • antekpociecha

  Oceniono 44 razy 32

  Przeciętny "wierzący" nie wie i niechce chce wiedzieć że całkiem niedawno papieże twierdzili że : ziemia jest płaska, kobieta, Indianin czy czarny niema duszy. Albo twierdzili i to długo że zwierzęta nie mają rozumu potem ze mają i to nawet dusze a potem znów że nie. Z Hitlerem święcili sztandary potem po wojnie pomagali największym hitlerowskim zbrodniarzom.... a baranki? cieszą że jakiś pan im pomacha łapką i zmienia jakieś bajdurzenia. Ciekawe kiedy świat pogoni wszelkie sekty?

 • justas32

  Oceniono 30 razy 24

  A czy do treści modlitwy nie można by jakoś dorzucić Jarosława Kaczyńskiego ?

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 26 razy 18

  Dla klepaczy będzie to dość trudne na początku.

 • karolhenryk

  Oceniono 19 razy 17

  Każdy katolik odmawia Ojcze Nasz przynajmniej raz w tygodniu (jest częścią mszy św.), a czy zastanawiają się nad tekstem; "I odpuść nam nasze winy, jako i MY ODPUSZCZAMY NASZYM WINOWAJCOM"? Katolik powinien odpuszczać winy wszystkim, którzy mu zawinili. Szczerze, stale i bezwarunkowo. Albo nie odmawiać Ojcze Nasz.

 • wujekdolf

  Oceniono 17 razy 15

  a kiedy zniesiesz celibat i dasz dostęp do archiwów Watykanu żeby pogonić biszkopty ukrywające pedofilię?

 • bling.bling

  Oceniono 23 razy 13

  I tak 2000 lat klepania do pambuka poszły się pi..ić. Pambuk słysząc te wszystkie obrazoburcze modlitwy wszystkich ludzi je wypowiadających skierował do piekła. I dobrze im za to!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX